Mutlaka Bakılması Gereken 10 Mayıs 2015 Konusu

Mutlaka Bakılması Gereken 10 Mayıs 2015 Konusu

Kodcu Herif henüz 1. yılını doldurmadan 300 konuyu devirdi. Bu süre çerçevesinde birbirinden yararlı konular yayınlandı. Fakat bu konulardan bazılarına denk gelinememesinin yanı sıra bazılarınında uzun olması nedeniyle gözden kaçabiliyor.

Bundan sonra her ayı geride bırakmamızın ardından, geride bıraktığımız aya dair mutlaka bakılması gereken 10 konuyu bir konuda derleyeceğiz. Bu sayede mutlaka bakılması gereken ve gözden kaçan konuları, gözden kaçırma riskini minimize etmiş olacağız.

1.) Bayandan Yazılımcı Olur mu?

Bayandan Yazılımcı Olur mu?

Mayıs ayının ilk konusunda, gelen bir soru üzerine en merak edilesi konulardan birine göz fırlattık. Bu konuda ve bilişim sektöründe bayanların neden erkeklere nazaran daha az yer aldığına, bir bayanın yazılımcı olup olamayacağına, bayanların ülkemizde yaşadıkları baskı nedeniyle neden daha aktif olamadıklarına göz fırlattık.

2.) Etkili Sunum ve Konuşma Yapmanın 11 Yolu

Etkili Sunum ve Konuşma Yapmanın 11 Yolu

Bu makalemizde bir topluluk karşısında konuşma, sunum yapmak veya bir şey tanıtmak konusunda yapılması gerekenlere göz fırlattık. Bu konu vesilesi ile ister okulda isterseniz de iş hayatında sıkça karşılaşmanız muhtemel bu durumundan başarılı bir sonuç çıkarmanız için yapmanız gereken 11 yolu sıraladık.

3.) Girişim Öncesi Yapılan 5 Büyük Hata

Girişim Öncesi Yapılan 5 Büyük Hata

Para kazandırma potansiyeli olduğuna inanılan bir girişimde bulunmak hemen hemen herkesin hayalidir. Bu tarz durumlarda önceden yapılan hataların neler olduğuna göz fırlattık. Bu sayede hataları önceden görebilir ve atılacak adımları daha sağlam atarak girişimde başarılı olma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

4.) Başarmak İçin Çaba Gösterdiğinizden Emin misiniz?

Başarmak İçin Çaba Gösterdiğinizden Emin misiniz?

İnsanoğlu maalesef bahane üretme makinesidir. Bunun nedeni de başarılı olması gereken konularda gerekli çabayı göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman kendisine gereken çabayı göstermediğini ve bu yüzden başarılı olamadığını itiraf etmek yerine bahane üretmeyi tercih eder. Peki siz başarılı olmak için gerekli çabayı gösterdiğinizden emin misiniz? Bu soruyu kendinize sorarak asıl sorunun etraftaki nedenler (bahaneler) mi yoksa tamamen sizin gerekli çabayı göstermemeniz mi olup olmadığını anlamanızı sağlayacak bir konu.

5.) Başarılı Bir Yöneticide Olması Gereken 7 Özellik

Başarılı Bir Yöneticide Olması Gereken 7 Özellik

Belkide ülkemiz iş dünyasında en büyük sorunlardan biridir yönetici ve çalışan arasındaki ilişki. Başarılı bir yönetici işten çok insanı yönetmesini bilen kişidir. İşte bunun için bir yöneticinin sahip olması gereken 7 özelliğe göz fırlattık.

6.) Yazılım Danışmanlığı mı Yoksa Proje mi?

Yazılım Danışmanlığı mı Yoksa Proje mi?

Gelen bir soru üzerine yazılım danışmanlığı mı yoksa mi yapılması gerektiği ikileminden yola çıktık ve sektörel sıkıntılara, yazılımdan uzaklaşmaya, sektörde iyi bir noktada yer alıp istenilen şeyleri yapmak için gerekli olanlara değindik. (Uzun ama güzel bir konu oldu)

7.) Yazılım Projesi Yapmak ve Tutturmak

Yazılım Projesi Yapmak ve Tutturmak

Bu makalemizde ise bir çok yazılımcının yada yazılımcı adayının mutlaka yolunun düşeceği veya yolunun düşmesi gereken proje yapmak meselesine göz fırlattık. Yapılmak istenilen proje acaba gerçekten tutma potansiyeline sahip mi yoksa tamamen projeyi yapacak olan kişinin körü körüne projenin tutacağına inanması durumu mu söz konusu…

8.) Proje Fikrinin Tutup Tutmayacağını Öngörmek

Proje Fikrinin Tutup Tutmayacağını Öngörmek

Yine Yazılım Projesi Yapmak ve Tutturmak konusunun devam niteliğinde bir konu. Acaba bir projenin tutup tutmayacağı önceden ön görülebilir mi? “Tutmaz” diyenleri mi dikkate almak gerekli yoksa kimseyi dinlemeden kafamızın dikine mi gitmeli? Bir projenin tutması sadece proje fikrinin tutarlı olup olmamasına mı bağlı? gibi kritik noktalara değindik. İnceden kişisel tecrübeler ekledik…

9.) Bilgisayar Mühendisliği Tekrar Hazırlanmalı mıyım?

Bilgisayar Mühendisliği Tekrar Hazırlanmalı mıyım?

Çok istediği bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanmak için üniversite sınavına 4 kez girip başarılı olamayan kardeşimizin sorusu üzerine, ülkemizde gençlerin yaşadığı sıkıntılara değindik. Bu konu vesilesi ile lise sonrası üniversite sınavına hazırlanmaktan, üniversiteye girene kadar yapılması gerekenler konusunda çok önemli noktalara değindik.

10.) Başarılı ve Başarısız İnsan Arasındaki 7 Fark

Başarılı ve Başarısız İnsan Arasındaki 7 Fark

Mayıs ayının mutlaka bakılması gereken konuları arasında belkide en değerli konulardan biri. Başarılı insanlar ve başarısız insanlar arasındaki 7 farka ve nedenlerine son derece faydalı bir şekilde değindik.

KodcuHerif.Com ‘da bir ayı daha bir birinden yararlı konular ile geride bıraktık. Her bir konu birbirinden yararlı elbet. Bu nedenle seçmekte zorlandık hatta “keşke bunu da seçebilseydik” diye içimizden geçirdiklerimiz oldu. Fakat sınırı 10 konu olarak belirlediğimiz için maalesef bazı değerli konuları ekleyemedik.

2015 Haziran ayında da birbirinden yararlı konular ile devam etmek dileğiyle KodcuHerif.Com ‘u takibe devam 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı