incir.com ‘da Kepenkleri İndirdi

incir.com 'da Kepenkleri İndirdi

Çok değil, kısa bir süre önce indirdik.com ‘un mağduriyete neden olarak kapanmasından indirdik.com Parayı Cebe İndirip Arazi mi Oldu? konusunda bahsetmiştik. Son olarak alan hatta bir sene öncesine kadar “en parlak girişim” olarak gösterilen ve ödül alan .

incir.com özünde, kendi sattığı ürünleri, belli bir ücret ödeyen herkese açıp, satma imkanı sunan ve satan kişiye komisyon ödeyen bir girişimdi. Teknolojiyle, girişimcilik ile yakından ilgilenenlerin karşı olduğu bu sistem, kişilere E-Ticaret sitesi sahibi olma vaadinde bulunuyordu. Fakat özünde sadece kendi ürünlerini sattırdığı için E-Ticaret sitesi sahibi olmak adı altında komisyonculuk sistemiydi. Hazır E-Ticaret Sistemlerinden Para Kazanma Yalanı makalemizde de bu konuya değinmiştik.

incir.com Neden Battı?

O kadar “incir.com büyüyor, en iyi girişim, milyon dolarlarca yatırım alıyor” denmesinin üzerinden çok geçmeden batması da ayrı bir mesele. Zira kurucularının 2014 ‘de 10 milyon TL ‘nin üzerinde ciro yaptığını, 2015 hedeflerinin ise 100 milyon TL olduğunu, 20.000 mağazaya ulaştığını, 100 kişiye yakın kişinin çalıştığını söylemişlerdi.

Neyse ki indirdik.com ‘un aksine incir.com sessiz sedasız kapanmadı ve sitelerinde bir açıklama yayınladılar. Açıklamada da özetle, geçtiğimiz yıl seçim döneminden sonra kötü seyreden piyasa koşullarından kurtulmaya çalışmaları, tam kurtulmak için aradıkları yatırımı bulmuşken son olarak meydana gelen darbe girişiminin söz konusu yatırımın alınmasına engel olduğunu belirtiyorlar.

Yine Mağduriyet

Her ne kadar indirdik.com gibi sessiz sedasız kepenkleri indirmeseler de, yaptıkları açıklamanın en altında küçük puntolarla yazılan “9 Eylül 2016 itibari ile kargo çıkışı yapılmayacaktır. İade beklediğiniz ya da kargoya verilmemiş ürünleriniz için bankanıza başvurabilirsiniz.” açıklaması incir.com ‘dan ve incir.com mağazalarından alışveriş yapan kişileri sıkıntıya sokacağı anlamına geliyor. Zira alışveriş yapıp iade ve gönderim bekleyen müşteriler bankalar ile uğraşmak zorunda. Mağaza sahipleri için ise ödedikleri paranın iadesine dair hiç bir açıklama yok. Konuyla ilgili yorum yapan mağaza sahiplerininde bu konu hakkında “bizim ödediğimiz mağaza parası ne olacak?” yorumları ise kendilerine mail ya da telefon ile hiç bir açıklama yapılmadığını ve çözüm sunulmadığını gösteriyor.

Ayrıca incir.com ‘un facebook ve twitter hesaplarının kapatılıp, ulaşılamaması da meydana getirdikleri mağduriyetten dolayı sosyal medyadan tepkiler geleceğinin bilincinde olduklarını ve bu nedenle kapattıklarını gösteriyor.

incir.com ‘un kapanmasının ardından sitelerinde yaptıkları açıklama ise bu şekilde;

incir.com kapandı

incir.com kapandı fakat incir.com ‘a benzer şekilde faaliyet gösteren girişimlerde var. Bu tarz girişimlerde yer alan “E-Ticaret sitesi sahibi olacaksınız, çok para kazanacaksınız” gibi vaatleri iyice araştırmadan herhangi bir adım atmamakta fayda var. KodcuHerif.Com olarak da bu konulara yönelik başta Hazır E-Ticaret Sistemlerinden Para Kazanma Yalanı makalemiz olmak üzere bu makalelere göz atabilirsiniz;

E-Ticaret İşine Girmeyi Düşünenlerin Düşünmedikleri

Büyük Bir E-Ticaret Sitesi İçin Nasıl Bir Ekip Gerekli?

E-Ticaret Sitesi Sahibi Nasıl Olunur?

Dileriz ülkemiz yaşadığı sorunlardan bir an önce kurtulur ve ardı arkasına batan girişimlere dair haberler son bulur. Diğer bir temennimiz ise indirdik.com, incir.com gibi batan girişimlerin mağduriyet meydana getirmeden son bulmaları ya da meydana getirdikleri mağduriyetleri telafi etmeleri yönünde.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı