Opera Ücretsiz VPN Özelliğini Yayınladı!

Opera Ücretsiz VPN Özelliğini Yayınladı!

Özellikle ülkemizde sıkça yaşanan sansürler ve geçici dahi olsa sosyal medya erişim engelleri nedeniyle bir dönem işlemi son derece yaygındı. Son zamanlarda artık DNS değiştirme işlemininde bir işe yaramaması yani DNS değiştirenlerin de erişimi engellenen sitelere girememesi, kişileri VPN kullanmak zorunda bıraktı (“VPN Nedir?” diyenler buradan buyursun: VPN Nedir? Ne İşe Yarar?). Fakat servisleri hem internet hızını ciddi oranda yavaşlatması hem sürekli ücretli versiyonunu satın aldırmaya çalışması hemde bilgi hırsızlığına dair çıkan haberler nedeniyle çokta yaygın bir kullanıma sahip değil. için gerekli ücreti de herkes karşılayamıyor. İşte tüm bu sorunlara Opera internet tarayıcısı kökten bir çözüm getirdi.

Mayıs ayında Android ve IOS mobil işletim sistemlerindeki mobil internet tarayıcısı için ücretsiz VPN servisini kullanıma sunan Opera, şimdide masaüstü bilgisayarlar için ücretsiz VPN servisini yayınladı. Hiçbir eklenti, kayıt, şart olmadan, sadece Opera tarayıcısını kurarak ve gerekli ayarları yaparak internette sansürsüz gezebilirsiniz.

5 Ülke Seçeneği ve Hız

Opera ‘yı kurup VPN ‘i aktif ettikten sonra size Kanada, Almanya, Hollanda, Singapur ve ABD olmak üzere 5 farklı ülke seçeneği sunuyor. Elbette siz “en uygun konum” seçeneğinde bırakarak bağlantı için en uygun konumun seçimini Opera ‘ya bırakabilirsiniz.

Bunun yanı sıra VPN servislerinde ücretli olsun olmasın en sık yaşanan sorun bağlantı hızının düşmesidir. Opera VPN ‘de yapılan ölçümde ise bağlantı hızında en ufak bir düşüş görülmüyor. Dolayısıyla Opera ‘nın için, ücretli VPN servislerinden daha iyi demek mümkün fakat Opera bağlantı hızının etkilenebileceğini belirtmiş.

ücretsiz VPN servisi

VPN Nasıl Kullanılır?

Opera VPN servisinin nimetlerinden yararlanmak için tek yapmanız gereken Opera ‘yı bilgisayarınıza kurmak ve sonrasında Menü>Ayarlar>Gizlilik ve Güvenlik sayfasındaki VPN bölümünden “VPN’i etkinleştirin” yazılı kutuyu etkinleştirmek.

VPN servisini etkinleştirdikten sonra zaten adres çubuğunun yanında VPN butonu çıkacak ve hem o butona tıklayarak açılan pencereden VPN ‘i açıp kapayabilecek hem ülke seçebilecek hemde indirilen veriyi takip edebileceksiniz.

Opera ‘nın Masaüstü İnternet Tarayıcısını İndirmek İçin Tıklayın

Opera ‘nın Android İnternet Tarayıcısını İndirmek İçin Tıklayın

Opera ‘nın IOS İnternet Tarayıcısını İndirmek İçin Tıklayın

Opera ‘nın VPN servisinde ilerleyen günlerde sorunlar yaşanmaz ve diğer popüler internet tarayıcıları kendi ücretsiz VPN servislerini kullanıma sunmaz ise Opera kullanım oranında hızlı bir yükselişe geçecek gibi görünüyor. Her şeyden ziyade Opera ücretli VPN servislerine büyük bir darbe vurdu ve diğer internet tarayıcılarının da ücretsiz VPN servisi sunmaya zorladı diyebiliriz.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı