E-Ticaret Sitesinden Hizmet ve Ürün Satışı

E-Ticaret Sitesinden Hizmet ve Ürün Satışı

Güzellik salonu olan bir arkadaşımızın, e-ticaret sitesinden (bileklik, ayakkabı, kolye vs.) ve hizmet (manikür, pedikür vs.) satışına dair sorduğu soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

bir güzellik salonum  var   ve bir  yaptırdım bu sitede hem hizmet hemde ürün satışı yapmak istiyorum(bileklik,ayakkabı,kolye bileklik ve hizmetler manikür vs…) yasal olması açısından nasıl bir yol izlemeliyim?

CEVAP:

Bir e-ticaret sitesinin yasal olması için gerekenler belli; En kötü ihtimalle şahıs firması sahibi olmak yani vergi mükellefi olmak. Mersis numarası almak. Ticaret odasına kayıt olmak. Birde vergi levhasında şirketin ticari faaliyetlerinin de olduğunu belirten bir bilgi yer alması gerekiyor (bu bilgi ya firma isminde ya da firma faaliyet alanı bilgisinde yer almalı). Diğerleri standart firma prosedürleri.

Bütün sorunun ana cevabı bu. Zaten bu tarz bir bilgiyi hali hazırda firma sahibi olup muhasebecisi olan herkes muhasebecisine danışıp rahatlıkla alabilir. Fakat biz birde soruda yer alan girişim fikrine göz fırlatalım.

E-Ticaret Sitesinden Ürün Satışı

E-Ticaret SitesiÖncelikle hali hazırda güzellik salonuna sahip olup, ek olarak e-ticaret yapma fikri son derece ideal. Elbette güzellik salonuna sahip olup gidip de her önünüze gelen ürünlerin satıldığı ya da güzellik salonu ile alakası olmayan ürünlerin satıldığı bir e-ticaret sitesi kurmak saçma olur. Neyse ki soru da böyle bir durum belirtilmiyor. Yine güzellik salonuyla alakalı, yani kadınlara hitap eden, kadınların ilgisini çekecek ürünlerin satılacağı belirtiliyor. Dolayısıyla isabetli bir karar.

Bunun yanı sıra e-ticaretin ek sorumluluklar getirdiğini de bilmek gerek. Yani güzellik salonunda e-ticaret sitesinde satılan ürünler için bir depo alanı olması gerekiyor. Gün içerisinde gelen siparişlerin takibinin sağlanması ve müşteri sorularına cevap verilmesi gerekiyor. Bir yandan fön çekersen, diğer yandan telefondaki e-ticaret sitesi müşterisine “siparişinizi bugün kargoya vericez Busenaz hanım” durumu biraz abes kaçabilir. Kargo faaliyetleri var ki, e-ticaret işinin en can sıkıcı kısmı burada yaşanır. Muhtemelen bu unsurlar göz önünde bulundurulmuştur diye tahmin ediyorum. Bu nedenle mevcut şartlarda gün içerisinde bir yoğunluk söz konusuysa sadece e-ticaret ile ilgilenecek bir eleman almak gerekebilir.

Ayrıca mevcut müşterilere e-ticaret sitenizin tanıtımını yapma, buradan alışveriş yapmalarını sağlama imkanı var. Dolayısıyla bu imkanı değerlendirilmesi kaçınılmaz.

E-Ticaret Sitesinden

Şimdi işin sıkıntılı kısmına gelelim. KodcuHerif.Com her ne kadar kişisel bir proje olsa da Web Tasarım hizmeti veren bir firmanın bünyesinde. Ayrıca bu firmanın e-ticaret sitesi ve ticari faaliyetleri var. Dolayısıyla aynı soruda olduğu gibi hem hizmet hem de ürün satışı faaliyetleri mevcut. E-ticaret sitesinden hem hizmeti hem de ürün satışı planlandı. Fakat bu noktada kredi kartı ile ödeme alma kuruluşu arıza çıkardı. Kendilerine e-ticaret sitesinde hem hizmet satışı hem de ürün satışı gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimizi sorduk. Cevap olarak “farklı alanlarda olduğu için satamazsınız, ya ürün satacaksınız ya da hizmet” denildi. Çözüm olarak ise farklı bir e-ticaret sitesi kurup, farklı bir mail adresi ve aynı şirket bilgileri ile başvurabileceğimizi de söylediler. Hatta hediye çeki satışı dahi ürün grubuna girmediği için, sitede hediye çeki olması durumunda başvuruyu onaylamadılar.

Demem o ki, düşünce mantıklı. Fakat söz konusu engel devlet yasaları kaynaklı mı yoksa ödeme alma kuruluşu kaynaklı mı orası biraz belirsiz gibi fakat ortada bir sıkıntı var. Dolayısıyla işin bu kısmını araştırmak gerek.

SONUÇ

Netice olarak fikir güzel fakat mesele sadece bir e-ticaret sitesinin yasal prosedürlerini yerine getirmekten ibaret değil maalesef. Ödeme kuruluşu ya da devlete bağlı hem hizmet hem de ürün satışı gerçekleştirmek konusunda sıkıntılar var gibi görünüyor.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı