Yurt Dışında Üniversite ve Üniversite Öncesi Tavsiyeler

Yurt dışında Üniversite ve Üniversite Öncesi Tavsiyeler

Yurt dışında okumak isteyen kardeşimizin sorduğu soruları cevaplıyoruz.

SORU:

eğitimi almayı düşünüyorum Bilgisayar Müh. üzerine hangi ülkeyi tavsiye ederseniz ? Bana genelde Polonya’yı önerdiler sizinde fikrinizi almak istedim. Ve üniversitede derslere yardımcı olması için hangi konulara çalışmaya başlamalıyım ?

CEVAP:

İçin İdeal Ülke

Öncelikle bilinmesi gereken ve en büyük tavsiye şudur; Hangi eğitimi alacaksanız alın, o konuda en iyi olan ülkeyi tercih edin. Örneğin tıpta eğitim alacaksanız İsviçre ‘yi, arkeolojide Mısır (atıyorum) vs. gibi. Çünkü o ülkeler, eğitim alacağınız konuda lider oldukları gibi, o eğitimde de liderlerdir.

Yurtdışında eğitimin bir diğer ve en önemli avantajlarından biri dildir. İş arama ve bulma aşamasına geldiğinizde şirketler ihtiyacı olan dilleri bilen kişileri tercih ederler. Bunların başında İngilizcenin geldiğini hepimiz biliyorum. Fakat giderek globalleşen iş dünyasında Çince, İtalyanca, Rusça, Japonca gibi dillerde değer kazanıyor.

Şimdi bu iki önemli unsuru düşünerek soruda geçen Polonya ‘yı ele alalım. İster istemez “Ne alaka?” diye sorasım geldi. Keşke bu tavsiye edenlerin neden Polonya ‘yı tavsiye ettiklerini de yazsaymışsın. Aklıma gelen şey, etraftaki arkadaşların “oğlum Polonya ‘da cillop gibi kızlar var, üstelik onlar teklif ediyormuş” gibi tavsiyeler verdiği geliyor. Onun dışında Polonya, Bulgaristan gibi ülkelerdeki peynir ekmek gibi diploma dağıtması geliyor. Fakat unutulan bir şey var, o da bu ülkelerden alınan diplomaların burada denkliği. Yani siz orada 4 yıl okursunuz ama burada 2 yıllık meslek yüksek okulu bitirmiş gibi kabul edilirsiniz. Dolayısıyla Türkiye ‘de geçiş yapılabilecek bir programa geçiş yapıp, 2 yıl daha okuyup, ancak o zaman Türkiye ‘de 4 yıllık üniversite mezunu olarak kabul edilirsiniz.

Diğer yandan denklik olsa bile Polonya, Bulgaristan gibi ülkelerde bu tarz özel üniversiteler tamamen ticari amaçlıdır. Türkiye ‘de üniversiteye giriş sınavından yüksek puan alamayan ve kayda değer bir üniversiteye gidemeyecek olan öğrencileri hedef alırlar. Kendi ülkelerindeki özel üniversitelerde eğitim aldırırlar. E üniversite öğrencisi her yerde para demek. “Gelsin ülkemize 4 yıl binlerce dolar bayılsın, hiç bir şey almasın, sadece versin, ekonomiye can versin, verdiğimiz eğitimin bir önemi yok, nede olsa memleketine geri dönecek” kafasındalar. Ayrıca daha çok para bayılasın diye kafana göre takılıp, okulu uzatmana zemin hazırlarlar.

Yurt Dışı EğitimPolonya ‘ya bir bakalım (Coğrafya öğretmeni Mode: On). Güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi işe yaramaz. Batıda Almanya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu iş görür. Bir ihtimal orada bir yere zıplarsın diye akıldan geçiriyorum. Nüfus yaklaşık 40 Milyon. Konuşulan dil; Lehçe.

Yurt dışında eğitim almanın en önemli unsurlarından biri olan dil unsuru burada çöküyor. Çünkü dünya üzerinde Lehçe konuşan sadece 50 Milyon insan var. Yani hiç bir işe yaramaz. Ben bir şirket sahibi olsam ve bana “Lehçe biliyorum” desen, ben direk “Bana ne …” derim. Şirket sahibinin işine yaramadıktan sonra istersen kuş dili bil, yine de bir şey fark etmez.

Diğer bir konu Polonya bilgisayar ve teknoloji konusunda da çok ilerlemiş ve öncü bir ülke değil. Polonya sadece tarımsal ve yer altı kaynakları konusunda geçimini sağlayan bir ülke. Tabi kayda değmeyecek şekilde sanayi üretimi de söz konusu.

Peki Polonya ‘yı bu kadar gömdükten sonra hangi ülke tavsiye edilir … Konunun başında da belirttiğim gibi, eğitim alınmak istenilen konuda hangi ülke en iyisi ise o ülke tercih edilmeli. Dolayısıyla teknoloji ve yazılımın lider ülkesi Amerika imkan var ise tercih edilmesi gereken ilk ülkedir. Ondan sonra dil olarak bakacak olursak İngiltere, Rusya, Almanya gibi ülkeler idealdir.

Yurt Dışı Eğitim Öncesi Eğitim

Yurtdışında eğitim almayı düşünen bir kardeşimizin yapacağı en ideal şey, gitmeyi planladığı ülkenin diline hazırlanmaktır. Diğer yandan eğitim alınacak alanda en temel kavramlar ne ise onlara çalışmaktır. Ayrıca o ülkedeki hatta gidilecek okuldaki eğitim programını gözden geçirip, onlara temel seviyede de olsa hazırlanmak gayet işe yarayabilir.

SONUÇ

Türkiye ‘de kayda değer bir şirkette iş bulup, kayda değer bir pozisyonda çalışmak için alınabilecek en iyi eğitim Amerika ve sonrasında gelen lider ülkelerdir. Onun haricinde Türkiye ‘deki kaliteli üniversitelerdir. Bunların dışında kalan Polonya, Bulgaristan gibi ülkeler eğitim turizminden başka bir şey değildir. Samimiyetimle söylüyorum, ben Bulgaristan ‘da bilgisayar mühendisliği eğitimi alıp, mezun olan ve kargo şirketinde kargo dağıtma işinde çalışan adam gördüm. Adam bana bir dünya rica minnet çekiyordu “nolur çalıştığın şirkette bana iş bul” diye. Hollanda ‘da bilgisayar üzerine master yapan bir arkadaş “iş yok” diye dert yanıyordu.

Hal ve şartlar böyle olunca, yapılabilecek en iyi şey ya bir iki sene kasıp adam gibi bir üniversiteye gitmek yada 4 sene yurtdışında dandik bir üniversiteye bayılacağınız parayı hesap edip, o parayla nasıl güzel bir iş kurarım diye düşünmek.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı