Farklı Bölümden Bilgisayar Programcılığına Gitmek

Farklı Bölümden Bilgisayar Programcılığına Gitmek

Bilgisayarla alakası olmayan bir bölümde okuyup bölümüne nasıl gideceğini soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

abi bn meslek lisesi ögrencisiyim ve yazılıma çok meraklıyim 11.sınif mobilya ressamlıgı ögrencisiyim üniversiteye gitmek istiyorum programcılık bölümüne nasıl gdrm yada yazılım nasıl düzgün ögrenebilirim google’da bi çok kaynak var ama hiçbiri adamakıllı anlatmıyo sorularıma ışık tutarsan sevinirim abi

CEVAP:

Farklı Bölümden Geçiş

Öncelikle bilgisayar programcılığı bölümüne ağırlıklı olarak meslek lisesinde bilgisayar yada bilgisayar ile alakalı bir bölüm okuyup yatay geçiş yapanlar gider. Bu da genel olarak sınıftaki öğrencilerin genelinin iyi kötü bir temel sahibi olup, bilgisayar ile alakalı olmayan bir bölümden gelenlerin sıkıntı çekmesine neden olur.

Bir kaç kardeşim bu konuyla ilgili sıkıntısını aktarmıştı bana. Sınıfın geneli meslek lisesinden geldiği için hocaların onlara göre anlattığını, kendisinin ise bu konuda sıkıntı çektiğinden bahsetmişti.

Diğer bir sorun ise bildiğim kadarıyla bilgisayar programcılığına gitmek için öncelik meslek liselilere ait. Sonra Anadolu liselerinden mezun olanlara ait. En son meslek lisesinde farklı bir bölüm okuyanlar girebiliyor (Tabi bunun için bir puan sistemi var). Bu da meslek lisesinde okuyup üniversitede farklı bir bölüme gitmek isteyenlerin işini fazlasıyla zorlaştırıyor ve üniversite sınavından yüksek puan alması gerekiyor.

İçin Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar ProgramcılığıSorudan anladığım kadarıyla burada amaç ağırlıklı olarak yazılım öğrenmek. Fakat daha öncede bir çok soruya verdiğim cevapta söylediğim gibi bilgisayar programcılığı bölümüne giderek kayda değer seviyede yazılım öğrenmek pek mümkün olmuyor.

Yazılım mühendisliğinde okuyanlar bile yazılım konusunda çok kayda değer seviyede değillerken bilgisayar programcılığını siz düşünün. Fakat şirketlerde “ne olursan ol, kim olursan ol gel, yeter ki diplomayla gel” kafasında olduklarından yazılım bilgisi bir kaç plan öteye atılıyor.

Yazılım öğrenme konusunda çok fazla yazı yazdım. Bunları KodcuHerif.Com ‘da bulmak mümkün. Örnek olarak bu makalelere bakabilirsiniz;

Yazılım Öğrenme Konusunda Etkili Yollar

Yazılım Öğrenme Kaynakları

Yazılım Öğrenmek İsteyen Nereden Başlamalı?

Ayrıca yazılım öğrenme ve yazılım öğrenmek etiketlerinde de kayda değer konular bulmak mümkün.

SONUÇ

Netice olarak maksat sadece yazılım öğrenmek ise bilgisayar programcılığı bölümü gereksiz. Çünkü orası için harcanan çabayı farklı kaynaklardan yazılım öğrenmek için harcamanız durumunda çok daha iyi öğrenirsiniz. Yok, “bilgisayar programcılığı diplomam olsun” diyorsanız o zaman başka tabi.

Okuduğunuz bölüm ile alakalı bir işte çalışmak istemiyorsanız, şirketlerde diplomaya baktığı için çok kasıp üniversite sınavında yüksek puan alarak 2 yıllık bir bölüme gitmeniz gerek. Orada da çok çalışıp, dikey geçiş sınavıyla 4 yıllığa geçiş yapmanız gerek.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı