MyBB’nin Hazır Şablonları Kullanmak Sorun Olur mu?

MyBB'nin Hazır Şablonları Kullanmak Sorun Olur mu?

Hazır forum scripti MyBB’nin hazır şablonlarını kullanmanın sorun olup olmayacağını soran kardeşimizin sorularını cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba abi. Ben siteme Mybb’yi kurdum ve tasarım olarak onun kendi tasarımı siteye uygulandı. Ben bu tasarımı değiştirmek zorunda mıyım? Yani kullanırsam herhangi bir ihlal bildirisi gelir mi, yoksa tasarımı satın mı almalıyım? Kurulum dosyalarını kendi sitesinden indirdiğim için yabancı tasarımları Türkçeye çeviren kişilerin koyduğu tasarım yok. Yani Mybb’nin 1.8.3 sürümündeki tasarımı kullandım. Birazcık değişiklik yaptım tabii. Logo, rütbe paketi vs.

CEVAP:

MyBB, dünyanın en gelişmiş forum sistemi olan vBulletin ‘e en çok benzeyen ve tamamen ücretsiz bir hazır forum scriptidir. vBulletin ‘in lisans ücretinin yüksek olması nedeniyle muadili diyebileceğimiz MyBB çok tercih edilir.

MyBB tamamen ücretsiz, açık kaynak kodlu bir hazır script olduğu için, kendisiyle beraber gelen varsayılan tema da tamamen ücretsizdir. Kendi sitesinden indirdiğiniz varsayılan tema üzerinde istediğiniz oynamayı yapma hakkına da sahipsiniz.

Bu tarz ücretsiz scriptler genel olarak GPL lisansına sahiptir. Türkçesi; Genel Kamu Lisansı.

Bu lisansı kullanan scriptlerde şöyle imkanlar vardır;

*Programı istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
*Programı inceleyebilir ve isteğinize göre değiştirebilirsiniz.
*Programı istediğiniz kadar kopyalayıp, çoğaltıp, dağıtabilirsiniz.
*Programa istediğiniz değişikliği yaparak dağıtabilirsiniz.

MyBB TemalarıBu nedenle MyBB’nin sitesinden indirdiğiniz scriptin varsayılan temasında herhangi bir değişiklik yapmanız durumunda herhangi bir sorun çıkma ihtimali yoktur.

MyBB açık kaynak kodlu, düzenlemeye müsait bir yapı olduğu için kendisine eklenti ve tema yazma imkanı da sunar. Bu sayede isteyen herkes MyBB eklentileri ve MyBB temaları yapıp satabilir. Bu tarz eklentiler ve temalar lisanslı olabilir. Bu temaları yada eklentileri ücretsiz bir şekilde temin edip, üzerlerinde herhangi bir işlem yapmanız az da olsa sorun çıkma ihtimali doğurabilir.

SONUÇ

İnternet dünyasında çok fazla paralı temalar ücretsiz olarak bulunabiliyor. Genelde bu temaları yapan kişiler yurt dışında olduğu için, onların temalarını ücretsiz olarak kullandığınızı bulma ihtimalleri zayıf. Bulsalar bile uluslararası mahkemelere gidip bir kaç dolar için dava açması çok daha küçük bir ihtimal. Sadece temanın yada eklentinin içine özel bir kod koyup sizin değişiklik yapmanıza engel olabilirler. Bu değişiklikler genel anlamda scriptin yada temanın kullanılamamasını sağlar. Başka da bir işe yaramaz.

Netice olarak böyle şeylere takılma kardeşim. Kafana göre takıl 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı