Yüksek Lisans Yaparak Yazılım Öğrenme

Yüksek Lisans Yaparak Yazılım Öğrenme

Bu konumuzda bir kardeşimizin Elektrik Elektronik mühendisliği, , yüksek lisans ve iş imkanı ile ilgili sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi sana bir şey soracaktım, Elektrik-Elektronik Müh. okuyup Yazılımda yüksek yaparak mı yoksa Yazılım Müh. okuyarak mı yazılım daha iyi öğrenilir? Elektronik okuyup Yazılımda yüksek yaparsam kaç yıl okurum? Hangisi ile daha iyi bir yazılım firmasına girerim?

CEVAP:

Tamda bu soruya uygun olarak bir kaç hafta önce bir arkadaşla diyaloğa girmiştik. Söz konusu arkadaş Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyup, Hollanda ‘da Yazılım Yüksek Lisansı yapmış biri olarak sıkıntısını dile getirmişti.

Yazılım Öğrenme

Hangisiyle daha iyi yazılım öğrenme kısmını ele alacak olursak soruya soruyla cevap verebiliriz. Ben şöyle sorayım; 4 yıl boyunca yazılım öğrenme üzerine eğitim alarak mı yazılım öğrenmek daha etkili olur yoksa 2 yıl yazılım üzerine eğitim alarak mı yazılım öğrenmek daha etkili olur?

Zaten yüksek lisans programlarını normal üniversite gibi düşünmemeniz lazım. Üniversitede yazılım ile ilgili bir bölüme gittiğinizde, ilk senesinde size temelden başlarlar. Fakat yüksek lisansta yazılım için belli bir seviyeye gelmiş olmanız gerekir. Elektrik Elektronik bölümünde temel seviyede yazılım eğitimi verilse de, asla bir yazılım mühendisinin aldığı eğitim gibi olması mümkün değildir.

Diğer yandan , kişilerin eğitim aldıkları alanda uzmanlaşması için yapılmaktadır. Elektrik Elektronikte eğitim alıp, sırf Elektrik Elektronik bölümünde inceden yazılım dersleri veriliyor diye yazılımda uzmanlaşma imkanı biraz tezat gibi geliyor bana.

Kaç Yıl Sürer?

yüksek lisans programlarıNormal eğitim gibi yüksek lisansların belli bir süresi yok. Ders sayısı vardır. Örneğin 10 tane ders vardır, sen onların hepsini verdiğin zaman mezun olursun. Ayrıca yüksek lisans programları tezli yüksek lisans, tezsiz yüksek lisans olarak da ikiye ayrılır.

İş İmkanı

Cevabın başında bahsettiğim arkadaşın sıkıntısı da bu. Yazılım üzerine yüksek lisans yapıp, yazılım işinde çalışmak isteyip, Elektrik Elektronik mühendisliği okuduğu için istediği gibi bir iş bulamadığını söylemişti.

Zaten büyük firmalar belli bir konuda eğitim almış ve uzmanlaşmış kişileri daha çok tercih eder. Biraz ondan, biraz bundan, biraz şundan bilgisi olan kişileri genelde küçük şirketler tercih eder ve her işi yaptırırlar. E bir kişiye birden fazla iş yaptırmak isteyen firmanın parası yoktur, dolayısıyla verdiği maaşta azdır.

SONUÇ

Netice olarak kardeşim benim sana tavsiyem önce yap. Yani Elektrik Elektronikçi mi olacaksın yoksa yazılımcı mı olacak … Eğer yazılımcı olacaksan bölümüne git ve yazılım üzerine yüksek lisans yap. Yok “Elektrik Elektronikçi olucam” diyorsan sadece o doğrultuda hareket et. Meslek seçimi yaparken, o mesleği yıllarca yapmaktan mutlu olup olmayacağını göz önünde bulundur 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı