Yeni Ürün Nasıl Pazarlanır ve Satılır?

Yeni Bir Ürün Nasıl Pazarlanır ve Satılır?

Kendisi tarafından üretilen sağlıklı bir içeceği nasıl pazarlayacağını ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba iyi günler dilerim.Daha önce kendi çabamla yurt dışında  ithalat ve satış işlerinde bulundum tabi kısa süreliğine.Şuan türkiyedeyim aklımda doğal bir içecek üretimi açıp bütün türkiyede pazarlamak istiyorum.ilk etapta büyük ölçekli üretim yapma riskini göze alamıyorum.Çünkü satış ve pazarlama ağım ve uzun süreli tecrübem yok.Üreteceğim ürünümden o kadar eminim ki kendi sağlığı düşünen her bir insan benim ürünümden tüketeceğine inanıyorum ve türkiyede bir ilk olacak.Ancak gideceğim bu yolda nasıl ilermem gerekiyor? Şimdiden vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum

CEVAP:

KodcuHerif.Com ‘a gelen sorular genel olarak birbirine benziyor fakat bu soruyu diğer tüm sorulardan farklı bir yere koymak gerek. Soruyu da sağlıklı bir içeceği nasıl pazarlanacak olması şeklinde değil, tüm yenilikçi ürünlerin pazarlanması olarak ele alacağız. Soruya yönelik direkt cevabı ise konunun sonunda vereceğiz.

Ürün İçin Gerekli İşlemler

Öncelikle üretilecek ürün için ülkemizde gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Bu elektronik alanından tutun diğer pek çok alan için geçerliyken, söz konusu sağlık olunca önem daha da artıyor.

Gerekli izinlerin alınmasından önce pek tabi ortada bir firma olması gerekiyor. Zira resmi bir firma olduktan sonra adım atmanın imkanı yok. Kendi işinizi kurmaya dair KodcuHerif.Com ‘da pek çok konu var. Genel olarak bilişim alanına yönelik iş kurma meselesi ele alınsa da prosedürler aynı diyebiliriz.

Yeni Ürün PazarlamaPiyasada olmayan yeni bir ürünün pazarlaması biraz sıkıntılı olabilir. Çünkü insanların bildiği ve aradığı bir ürün değil. Dolayısıyla öncelikle o ürünün ne olduğunu, ne için almaları gerektiğini, bundan ne fayda göreceklerini iyice anlatmanız gereklidir. Sonrasında bunu sürekli tercih etmelerini hatta yakın çevrelerine tavsiye ettirebilmeniz gereklidir.

Pazarlama seçeneği çok fazla. TV, gazete, radyo ve benzeri yerlerde reklam vermeyi geçiyorum. Çünkü bunlar çok ciddi bütçe isteyen ve ilerleyen süreçte başvurulabilecek pazarlama yolları. Ha tabi “bizde para bok gibi, bir an önce bu ürünü milyonlara ulaştırmak istiyoruz” denilirse, orası ayrı.

En ideali internette, ürün ile ilgilenecek kişilere yönelik pazarlama stratejisi oluşturmak. Bunun içinde sosyal medyada hedef kitle, Google ‘da anahtar kelime belirleyerek reklam vermek. Ayrıca ürünün hitap ettiği kitleye yönelik içerikler üreten sitelere de reklam verilebilir. Tanıtım videoları hazırlamak ise çok etkili olur.

Network Marketing ile Pazarlama

Network Marketing konusunda pek çok kişi bilgi sahibi. Bilmeyenler için özetle ve kabaca şöyle açıklayalım; Bir ürünü sattıkça ve sattırdıkça pazarlamacının para kazanmasını sağlayan sistem. Yani siz bir ürünü satıyorsunuz para kazanıyorsunuz. O ürünü satacak kişiler bulup, onların sattıklarından da para kazanıyorsunuz. Dolayısıyla o ürün sizin vesilenizle ne kadar çok satılırsa o kadar çok para kazanıyorsunuz.

Bu yola çok fazla başvuran üretici var. Fakat söz konusu ürünün kar marjı yüksek ve kolay satılabilir olmalı. Neticede kişilere maaş vermek yerine, sattıkları ürün üzerinden komisyon vereceksiniz. Bu nedenle kişilerde bir şirkette çalışıp garanti maaş+sigorta+yol+yemek gibi imkanlar yerine sizin ürününüzü satmayı tercih etmesi için ürününüzün kolay satılabiliyor olması gerekmektedir.

Hatta buna benzer şekilde, kanserli hastalara iyi gelen özel bir mantarlı kahve satan birine işi yapacaktık. Kendisi muhabbetini bırakıp bu alanda beni satış yapmaya ikna etmeye çalıştı ama başaramadı. 1-2 yıl sonra tekrar karşılaştık, o işi bırakmış, emlakçılık işini düşünmeye başlamış.

Satma

Yeni Ürün SatmaYeni ürün pazarlama yada tanıtım konusunda adımlarınızı etkili bir şekilde atarsanız, satış konusu zaten çorap söküğü gibi gelir. Çünkü etkili bir pazarlama ve tanıtım ile ürününüz aranmaya başlar. Aranılan bir ürünü de herkes satmak ister. Piyasada benzeri olmayan bir ürün olduğu içinde çok ciddi avantajlar söz konusudur. Söz konusu avantajların başında rakip firma olmaması nedeniyle fiyat ve kalite kıyaslaması yapılamaz. Dolayısıyla fiyatları özgürce belirler ve direkt olarak siz tercih edilirsiniz.

Satış alanları konusunda da çok fazla seçenekler vardır. Fakat bunların pek çoğu için seri üretim gereklidir. Seri üretim öncesi için en ideal satış alanı e-ticarettir.

Yeni Ürünü

Bir web sitesine ya da e-ticaret sitesine sahip olmak, aslında yapılacak işlerden ilkidir. Çünkü yapacağınız tanıtımlar neticesinde kişileri yönlendireceğiniz, bilgi ve satın almalarını sağlayacağınız bir veya e-ticaret sitesine ihtiyacınız var.

E-ticaret sitesinin de tanıtımını yine “Yeni Ürün Pazarlama” maddesinde belirttiğim üzere, sosyal medya, Google ve ilgili sitelere reklam vererek yapabilirsiniz.

Nitelikli pazarlama yapıldıktan sonra ve seri üretime geçildikten sonra franchise vererek ve market zincirleriyle anlaşarak satış yapılabilir.

SONUÇ

Soruda da yer aldığı üzere ilk etapta büyük ölçekli üretim yapılması söz konusu değil. Dolayısıyla en ideal yol e-ticaret sitesinden satmak. Fakat bu konuda da dikkat edilmesi gereken konu, ürünün sağlık alanına yönelik bir içecek olması. İnternet üzerinden gelen siparişlerin gönderimi de kargo ile yapılacağını düşünürsek iş biraz sıkıntıya giriyor. Yani söz konusu ürünün dayanıklılığı çok önemli. Kargo sürecinde sorun yaşanmayacak şekilde paketlenmeli. Sıcak ya da soğuk havalarda bozulma gibi bir problem yaşanmamalı, ki genel olarak sağlıklı içecek ve yiyecekler kolay bozuluyor.

Başka bir alternatif, yerel satış yoluna başvurmak. Bu vitaminbarlar gibi bir şey yapılabilir. İşlek bir caddede ya da AVM ‘de küçük bir yer açıp buradan satış ve pazarlama ile başlanır. Bu sayede hem pazarlaması yapılır hem de emin adımlarla ilerlenerek sermaye toplanır. Bu sermaye ile şube sayısı arttırılır, seri üretime geçilerek bahsettiğim diğer satış kanalları ile dahada büyümek mümkün hale gelir.

Hangi yol tercih edilirse edilsin, bunun için sermaye gereklidir. Dolayısıyla sermayeyi ayarlayıp, gerekli ön hazırlığı tamamlayıp, harekete geçmekte fayda var.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı