Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

pek çok kişinin merak ettiği bir konu olmasının yanı sıra, hem ülkemizde hem de yurt dışında pek çok kişinin ek ya da ana gelir kapısıdır. Bu yazımızda ve konusunda hem merak edilenlere hem de meselesine göz fırlatacağız. Bu sayede diyenlere ve şeklinde merak edenlere cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle blog yazarlığı yapan kişiler için kullanılan blogger kelimesini “?” başlığı altında ele alalım.

Blogger Ne Demek?

Blogger, ücretli ya da ücretsiz bir blog sitesine sahip olup, düzenli olarak bu blog sitesinde yazılar yazan ve yayınlayan kişiye verilen sıfattır.

Aynı zamanda Google ‘ın blogger adı altında, isteyen herkesin ücretsiz olarak blog açıp, yazılar yayınlayabileceği bir hizmeti de bulunmaktadır.

Bu nedenle ikisi de birbiriyle bağlantılı fakat biri sıfat diğeri marka ismi olmak üzere farklı anlamlara sahip.

Blog Yazarlığı

Blog YazarlığıBlog yazarlığı konusunda yazabileceklerimiz Makale Yazarak Para Kazanma konusunda yer alan Makale Yazarlığı alt başlığında yazanlar ile neredeyse aynı. Fakat kuralları biraz daha esnek diyebiliriz. Çünkü makale yazarlığı yaparak para kazanma imkânında, yazdığınız makaleleri bir nevi satıyorsunuz. Dolayısıyla makalenizin kaliteli olması gerekiyor ki, makalenizi alacak kişi bulabilesiniz.

Aynı mantık blog yazarlığı konusunda biraz daha esnek demiştik. Yani yazdığınız yazı kötü bile olsa, yazılarınızı okuyacak kişiler bulabilirsiniz. Fakat bu seferde yazılarınızı düzenli okuyacak bir kitleye sahip olamazsınız.

Dolayısıyla aynı makale yazarlığı için belirttiklerimizde olduğu gibi, blog yazarlığı yaparken de yazım kurallarına dikkat etmeli, nitelik yazılar yazmalı, iyi kötü yazma konusunda bir yeteneğe sahip olmalı ya da bu yeteneğinizi geliştirmelisiniz.

Blog sitesi açma konusunda çok fazla seçenek var. Zira ücretli ya da ücretsiz olarak, çok kolay yöntemler ile blog sitesi açma imkânı mevcut.

Bu imkânların ücretsiz olanlarının başında “Blogger Ne Demek?” alt başlığında da belirttiğimiz üzere Google ‘ın blogger hizmeti yer alıyor. Bir Google hesabı oluşturup, dakikalar içerisinde isim ve tema belirleyip, gerekli ayarları yaptıktan sonra ücretsiz bir blog sitesine sahip olabilirsiniz. Aynı imkan WordPress ve daha pek çok sayılabilecek blog sitesi açma imkanı sitelerde mevcut.

Belli bir ücret ödenerek blog sitesi sahibi olmak isteyenler için hosting ve alan adı alıp, hazır bir blog scripti kurarak blog sitesi açma seçeneği var. Bu seçenek daha fazla özgürlüğe ve imkânlara sahip olmak için tercih edilmektedir. Hosting ve alan adı aldıktan sonra ücretsiz bir blog sitesi scripti kurulabilir. Dünyada en çok kullanılan, hatta günümüzde artık bir blog sitesi scripti olmaktan çıkıp, e-ticaret dahil olmak üzere her alanda kullanılan WordPress scripti kullanılabilir.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blogdan para kazanmak için 2 temel seçenek var. Bu seçenekler reklam servisleri ve sponsorluklar olarak ikiye ayrılsa da, kendi içerlerinde yine çeşitli seçeneklere sahip. İnceden bunları ele alalım.

Reklam Servisleri

Blogdan para kazanmakReklam servisleri, reklam verenler ile reklam yayıncıları arasında köprü görevi gören servislerdir. Sistem özetle şu şekilde işlemektedir; Reklam verenler, reklam servislerinden reklam oluştururlar. Sizde reklam servislerinden reklam yayınlama kodu alarak sitenizde reklam göstermek istediğiniz yer(ler)e eklersiniz. Ardından reklam verenlerin reklamları sitenizde reklam kodu eklediğiniz yerde görüntülenmeye başlar. Buradaki en dikkat edilmesi gereken unsur, reklam verenler tıklama başına ne kadar para verirse, o reklam verenin reklamına tıklanması durumunda, maksimum reklam verenin tıklama başına verdiği para kadar kazanırsınız.

Reklam servisleri arasında en popüler ve güvenilir olanı ise Google AdSense reklam servisidir. Fakat her isteyen ve her site sahibi kolaylıkla Google AdSense hesabı oluşturamaz. Çünkü Google AdSense ‘in kriterleri nedeniyle her başvuruyu kabul etmez. Başvuru yapılan sitenin belirli bir kaliteye ve içeriğe sahip olmasını bekler. Bir kere hesap oluşturmayı başardıktan sonra başka bir site açar açmaz reklam ekleyebilirsiniz. Tabi o sitenin yetişkin içerikli, telif haklarını ihlal eden ve benzeri kurallara aykırı içeriklere sahip olmaması gerekiyor. Aksi halde AdSense hesabınız banlanıyor ve o ana kadar kazandığınız tüm ücret Google ‘ın kasasında kalıyor.

Tüm bunların yanı sıra belirttiğimiz üzere reklam verenlerin belirlediği tıklama başına ücret çerçevesinde kazanç sağlandığından ve ülkemizde reklam verenler çok düşük rakamlarda ücretler verdiğinden, bir tıklamadan elde edilen gelirde çok düşük olmaktadır. Bu nedenle yurt dışındaki ziyaretçileri hedefleyen, yurt dışından reklam tıklaması alan siteler daha çok para kazanma imkanına sahiptir.

Bir reklama tıklandığı anda hemen tıklama başına ücreti hak etmezsiniz. Reklama tıklayan ziyaretçi, yönlendirildiği sitede biraz vakit geçirmeli. Reklamlara kendiniz tıklama çakallığını da Google yememekte, kısa ya da uzun vadede tespit etmekte ve yine tespit ettikten sonra hesabınızı banlamaktadır. Hesabınız banlanınca yine kazançlarınız Google ‘ın kasasında kalmaktadır.

Hepsinden ziyade AdBlock gibi reklam engelleme uygulamaları, reklam yayıncılarının gelirlerini fazlasıyla düşürmüş durumda.

Sponsorluklar

Blog yazarak para kazanma konusunda en iyi kazanç imkânını sponsorluklar sağlar. Zira sponsorluklardan, reklam servislerinden kazanılacağından daha fazla kazanç sağlamak mümkün. Tabi bunun içinde sitenizin belli bir seviyede olması gereklidir.

Söz konusu seviye ise sitenin yaşı, günlük ziyaretçi sayısı, tasarımı, aktifliği, otoritesi, (her ne kadar kalite bazlı sitenin niteliğini net ifade etmese de) alexa ‘da sıralaması sitenizin sponsor bulmasında ve sponsorluk ücretinde rol oynayan unsurlardır. Siteniz ne kadar söz konusu kriterlerde üst seviyelerde ise sponsorluklardan o kadar yüksek ücretler kazanır, ne kadar alt seviyelerde ise o kadar az kazanırsınız.

Tabi sadece bu kriterler fiyat konusunda belirleyici role sahip değildir. Sitenin kategorisi de son derece öneme sahiptir. Yani sağlık alanında bir siteniz varsa ve ortalama günlük 1.000 ziyaretçiniz varsa, standart ve günlük 1.000 ziyaretçiye sahip bir haber sitesinden daha yüksek ücretlerde sponsorluklar alabilirsiniz. Çünkü sizin sitenizi ziyaret edenlerin hemen hemen hepsi sağlık konuları ile ilgilenen kişilerdir. Dolayısıyla sağlık alanında hizmet ya da ürün satışı yapan kişi veya firmalar haber sitelerini değil, sizin sitenizi tercih ederler.

Birden fazla alanda sponsorluklar alınabilir. Bunların en popüleri tanıtım yazısı olmaktır. Diğerleri banner reklam, ürün sponsorluğu, link, pop-up reklam şeklinde sayılabilir.

SONUÇ

Bu yazımızda “blog yazmak istiyorum” diyen kişiler için blog sitesi açma, blog yazarlığı, blog yazarak nasıl para kazanılır? ve meselelerine göz fırlattık. Elbette bilinmesi ve yapılması gerekenler bunlardan ibaret değil. Bir sonraki blogdan para kazanma faktörleri başlıklı konumuzda, bir blog sahibi olup para kazanmak için neler yapılması gerektiğine göz fırlatacağız.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı