Fiyat Karşılaştırma Sitesi Çalışma Mantığı

Fiyat Karşılaştırma Sitesi Çalışma Mantığı

Bu yazımızda az kişinin bildiği veya bilen kesiminde bir kısmının yanlış bilgiye sahip olduğu çalışma mantığını inceden incelicez ve çalışma mantıklarına göz fırlatıcaz. Bu konu vesilesiyle ?, Fiyat Karşılaştırma Sitesi çalışma mantığı nedir? ve entegrasyonu nasıl gerçekleşiyor?, Fiyat Karşılaştırma Sitesi Nasıl Yapılır? gibi soruların cevaplarına bakıcaz.

Fiyat karşılaştırma sitesi; almak istediğiniz bir ürünün en uygun fiyatlısını bulmayı sağlayan sitelerdir. Fakat teknik ve işleyiş mantığı nedeniyle piyasanın en ucuz ürününü size gösterdiği anlamına gelmez.

Çalışma Mantığı

Günümüz E-Ticaret paketi satan yazılım firmalarının çoğunun E-Ticaret paketlerinde XML Ürün Entegrasyon özelliği vardır. Bu şu demektir; siz bir E-Ticaret sitesi sahibi olarak sattığınız ürünleri bir başkasının sitesine ekleyebilir yada bir başkasının sattığı ürünleri kendi sitenize ekleyebilirsiniz.

Bu özellik sayesinde tedarikçinizin güncel ürün ve stok bilgilerini istediğiniz anda çekebilir yada sizden ürün tedarik eden biriside sizin güncel ürün ve stok bilgilerinizi çekip, ürünü kendi sitesinde satabilir. Bu sayede o ürün satıldığında sizinle iletişime geçer, ürünü sizden tedarik eder ve satın alan kişiye gönderir. Yani sizin için satış yapmış olur.

Bu XML dosyasında sadece güncel stok bilgisi değil, aynı zamanda ürünün resmi, fiyatı, başlığı, ürün özellikleri gibi bilgilerde yer almaktadır.

Fiyat Karşılaştırma Sitelerine Entegrasyon

Fiyat karşılaştırma siteleri isimleri itibariyle, bizim piyasadaki en uygun ürünü almamızı sağlayan, melek siteler gibi görünebilir. Fakat özünde tamamen maddi çıkar amaçlı aracılık yapan sitelerdir. Yani gidipte piyasadaki en uygun ürünü sizin için bulmaz.

Bir E-Ticaret sitesi sahibi olduğunuzu düşünecek olursak, gidersiniz bir fiyat karşılaştırma sitesine kayıt olursunuz. Ardından ürünlerinizin bilgilerinin ve stok durumunun yer aldığı XML dosyanızın linkini verirsiniz. Onlarda belli aralıklarla sizin sattığınız ürünlerle alakalı bilgileri çekerler, sitesinde aynı ürünü satan ve sadece kendisine kayıt olan diğer e-ticaret siteleriyle karşılaştırma yapar.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri Nasıl Para Kazanıyor

fiyat karşılaştırma siteleri nasıl para kazanıyorFiyat karşılaştırma siteleri bir nevi reklam şirketi gibi çalışır. Siz almak istediğiniz ürünü satan bir E-ticaret sitesine tıkladığınızda fiyat karşılaştırma sitesine para kazandırmış olursunuz. Çünkü her yönlendirdiği müşteri için E-Ticaret sitesinden para alır.

Durum böyleyken siz ürünü fiyat karşılaştırma sitesinden almamış olursunuz. Dolayısıyla aldığınız ürünün fiyat karşılaştırma siteleri ile alakası yoktur.

Fiyat karşılaştırma siteleri bünyesindeki bütün alışveriş siteleri güvenilir olduğu düşüncesi aslında büyük bir yanlıştır. Çünkü fiyat karşılaştırma siteleri sadece e-ticaret sitesinin ticari sicil kaydının olup olmadığına yani yasal çalışıp çalışmadığına bakar. Kendisine kayıt olmak isteyen herhangi bir E-Ticaret sitesinin şirket olması, o fiyat karşılaştırma sitesinde ürünlerini listeletmesi için yeterlidir. Bir E-Ticaret sitesininde ticari sicil kaydının olması o sitenin tamamen güvenilir olduğu ya da hiç bir sorun yaşamayacağınızın garantisini vermez.

Tüm bunların yanı sıra bazı fiyat karşılaştırma siteleri en ucuzdan pahalıya göre listelemeye başlamaz. Buna dikkat etmek gerekir. Bazıları listenin ilk 3 sırasına parayı verip düdüğü çalanları koyar, buda para odaklı hareket ettiklerinin bir başka göstergesidir.

Genel olarak özel yazılımlardır yani bir yazılım ekibi tarafından özel olarak sıfırdan yazılırlar. Fakat hazır scriptler yada WordPress gibi hazır sistemler için eklentilerle bir fiyat karşılaştırma sitesi sahibi olmak mümkün. Burada asıl mesele bir “fiyat karşılaştırma sitesi nasıl yapılır?“dan ziyade bu kadar büyük oyuncunun olduğu bir kategoride nasıl para kazanabilecek noktaya gelinebileceğini düşünmek.

Sonuç

Burada amaç fiyat karşılaştırma sitelerini gömmek değil, sadece çalışma mantığını öğrenerek o kadarda kullanıcıların çıkarlarına göre hareket etmediklerini, yüzde yüz güvenilir olmadıklarını ve aslında orada gördüğünüz bir ürünün piyasada bulabileceğiniz en ucuz ürün olmadığını nedenleriyle göstermeye çalıştık. Zaten özellikle bir fiyat karşılaştırma sitesinin ismini vermedik. Bu kesinlikle sundukları hizmetten yararlanmayın demek değil daha bilinçli kullanın demektir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı