Yazılımda Sürekli Alan Değiştirme Sorunu

Yazılımda Sürekli Alan Değiştirme Sorunu

Yazılımda sürekli alan değiştirmekten dert yanan kız kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Sena ben. 16 yaşındayım. Konya Meram Anadolu Lisesi’nde okuyorum. Ben her şeyden en fazla iki dakika içinde sıkılırım. Ama 4 yaşından beri sürekli bilgisayarlarla veya diğer teknoloji ile ilgileniyorum. Ve hiç sıkılmadım şu âna kadar. Sanmıyorum da sıkılacağımı çünkü insanlardan çok teknolojik cihazlarla iletişim halindeyim, insanlarla iletişim kurmak zor. 12 yaşında on parmak yazmaya başladım bunun bi etkisi yok ama işime yarıyor 🙂 2 senedir programcılıkla uğraşmaya başladım. Ama 2 senedir konudan konuya geçip duruyorum. Bir hafta farklı bir dil çalışırken başka bir hafta başka bir konuya geçiyorum. Kısacası nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bu nedenle ben uzun aralar veriyorum çalışırken. Zaten kendi başıma çalıştığımdan bu uzun aralar beni olumsuz etkiliyor. Ailede bilgisayarcı çok ama alanlar farklı. En başta algoritma çalışmıştım. Bir süre hangi konuda kendimi geliştirmem lazım diye düşünürken gördüm ki algoritmayı unutmuşum. Dediğim gibi kendi kendime öğrenmeye çalışıyorum, zorlanıyorum. Bu alandan başka bir yerde tutunabileceğimi sanmıyorum. Nereden başlamak konusunda kararsızlığımı giderirseniz çok sevinirim. Teşekkürler 🙂

CEVAP:

Sanırım bu sıkılma meselesi 10-24 yaş arası bütün kardeşlerimin ortak özelliği. Zira bu konuda da çok soru gelip, dert yanılıyor. Sıkılmanın temelinde öncelikle rahatlık sonra hedefsizlik yatar.

Kendinizi bir şeyi yapma konusunda zorunlu hissetmezseniz yani rahat olursanız sıkılma lüksüne sahip olursunuz. Örneğin bir işe gidip para kazanan kişilerin çoğu yaptıkları işi zevkle yapmıyorlar fakat mecburiyet nedeniyle, ödemelerini ve para kazanmak zorunda olduklarını düşünerek sıkılma lüksüne sahip olamıyorlar.

SıkılmakBu nedenle sizde uğraştığınız işin sonunda elde edeceklerinizi önceden düşünmeli ve o kazanımlarınızı düşünerek hareket etmelisiniz.

Diğer bir konu hedefiniz olmalı. Bir şeyi başarmaktan, yapmaktan mutlu olmanız durumunda yaptığınız işten asla sıkılmaz, aksine o kadar zevk alarak yaparsınız ki zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Bu her konuda geçerlidir.

Projeleri Üretin

Sıkılmak konusunun temelinde yer alan ve sürekli değişiklik yapma sorununun temel çözüm yolu üretmektir. Eğer bir bulup, yazılım projesi üretmek istemeniz durumunda sıkılma ve sürekli değişiklik yapma sorununu ortadan büyük oranda kaldırırsınız. Çünkü bir hedefiniz olmuş olur ve hedef sizi bir yola sokar. Bu sayede sadece o yolda yürür, başka yollara sapmazsınız.

En önemlisi de platform seçin. Yani internet projeleri mi üretmek istiyorsunuz? Windows programı mı yapmak istiyorsunuz? Yoksa mobil için uygulama mı yapmak istiyorsunuz? Buna karar verin. Daldan dala atlamayın. Sadece o platform için gerekli yazılım dillerini öğrenin. O platformda proje yapmak için yeterli seviyeye geldiğinizde başka platformlara göz dikersiniz.

Bilgileri Güncel Tutun

Yine soruda yer alan algoritma çalışıp, öğrenip, daha sonra tekrar etmeme nedeniyle bilgileri unutma sorunu bir çok konuda olduğu gibi yazılımda da büyük bir sorundur. Çünkü yazılım ile ilgilenen biri bilgilerini sürekli güncel tutmak zorundadır. Bisiklete binmeyi öğrenmek gibi değildir. Yani bir kere öğrendiğiniz bir şeyi yıllar sonra unutmadan direk yapamazsınız. Bu nedenle sürekli olarak bilgileri güncel tutmak ve tekrar etmek gereklidir.

SONUÇ

Netice olarak yazılım öğrenmek ve yazılım projeleri yapmak konusunda sıkılma yada yazılımdan uzak kalma lüksüne sahip değilsiniz. İsteyerek, çalışarak, vazgeçmeyerek ve bir çok şeyden özveride bulunarak uğraşmanız gerekiyor. Aksi halde yazılımda tutunmakta mümkün değildir.

Bunların yanı sıra bir de şu makaleye göz atılmasında fayda var; Bir Yazılımcı da Olmaması Gereken Özellikler

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı