Kitaptan Yazılım Öğrenmek Mümkün mü?

Kitaptan Yazılım Öğrenmek Mümkün mü?

Kitaptan çalışarak yazılım öğrenmenin mümkün olup olamayacağını soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba,
Ben 11.sınıftayım.2 aydır java dilini kitap ve kitap’ın içinden çıkan eğitim videosundan öğrenmeye çalışıyorum biraz da olsa bir şeyler öğrenebildim.Asıl soruma geçeyim,bu bahsettiğim bilgilerden yararlanarak olmak mümkünmü?

CEVAP:

Aslında sorunun başlığı “Üniversiteye gitmeden dil öğrenmek mümkün mü?” idi. Fakat sorunun içeriği biraz sorunun başlığına uzak. Yine de ikisine de cevap verelim.

Üniversiteye Gitmeden

Türkiye ‘de istatistiklere göre kendisine “yazılımcıyım” diyen yazılımcıların 3’te 1’i üniversiteye gitmeyen yada üniversiteye gidip yazılım ile alakasız bir bölümde okuyup, yazılım öğrenmiş kişiler. Tabi bir çok yazılım ile alakalı bölümde okuyup, kayda değer hiç bir şey öğrenmeden okuduğu bölümden mezun olan ve sırf yazılım ile alakalı bölümden mezun olduğu için kendisine “yazılımcıyım” diyen bir kesimde var.

Bu noktada çok rahat söyleyebiliriz ki yazılım öğrenmek yada sadece üniversiteye giderek mümkün olabilen bir şey değildir. Hatta bazı üniversiteleri ve bölümleri düşünecek olursak sadece üniversitedeki derslerden geçip, mezun olarak da yazılımcı olmak mümkün değildir. Kendinizi üniversite dışında da sürekli geliştirmeniz, sürekli yeni şeyler öğrenmeniz gereklidir.

Dolayısıyla üniversiteye gitmeden yazılımcı olunamayacağını düşünmeyin. Sadece kayda değer bir firmada yazılımcı olarak çalışmanız, diplomanızda yazılım ile alakalı bir bölümün adı yazmadığından daha zorlaşır, orası ayrı mesele …

Kitaptan

Kitaptan Yazılım ÖğrenmeBu yazılım öğrenme konusunda çok sık sorular geliyor, her seferinde de aynı makaleyi belirtmek zorunda kalıyorum: Yazılım Öğrenme Kaynakları … Soru sormadan önce KodcuHerif.Com ‘da biraz araştırma yapın gençler. Yazılımcı olmak istiyorsanız temel özelliklerinizden biri araştırmaya üşenmeyen ve araştırmayı seven bir yapıya sahip olmanız gerekmektedir 😉

O makalede kendi bakış açımla kitaptan yazılım öğrenme işinin zor olduğundan bahsettim. Bunun gerekçesi ise belirtilen işlemleri okuyup, anlayıp, daha sonra bulmak. Tabi herkesin farklı anlama ve öğrenme tercihleri olabilir. Bazıları dinleyerek, bazıları görerek, bazıları okuyarak daha iyi anlayabilir. Bu nedenle “kitaptan yazılım öğrenmek mümkün değildir” demek saçma olur, ki öyle olsa bu kadar yazılım kitabı çıkmazdı =)

Ben yazılım uzmanlığı eğitimi aldığım dönemde bize 21 tane, kocaman, gavur ölüsü ağırlığında kitap verdiler. Fakat kayda değer bir şekilde kapağını açmışlığım yok, ki zaten hocalarımızda “kitaptan çalışmayın, kafanız karışır” diyorlardı. Çünkü onlar kendi öğrendikleri ve bildikleri şekilde anlatıyordu, kitapta ise farklı yöntemler olabiliyordu. Yazılımda da bir şeyi yapmanın birden fazla yolu vardır. Bu nedenle kitaptan hiç çalışmadım. Zaten çalışsam da kitaptan anlatılanları okuyarak öğrenebilen biri değilim.

SONUÇ

Netice olarak yazılımcı olmak pek tabi kitaptan çalışarak mümkün olabilecek bir şey. Bir proje bulup kendin yapabiliyorsan, bir sorun ile karşılaştığında o soruna en azından temel seviyede dahi olsa herhangi bir kaynağa başvurmadan çözüm bulabiliyorsan, neyin, nereden, nasıl yapılacağına dair az çok fikir sahibiysen sende kendine “yazılımcıyım” diyebilirsin.

Zira günümüzde iki hazır script kurup, iki satır kod yazmayı öğrenen kişilerin kendisine “yazılımcıyım” diyerek yazılımcı olmayı bu kadar basite indirgediklerini düşünecek olursak “yazılım uzmanıyım” desen yeri var …

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı