Yazılımcının İşi Biter mi?

Yazılımcının İşi Biter mi?

Yazılım işinin bitmesi ve ihtiyaç kalmaması ile ilgili soru soran bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi konularda hep yazilimciliga ulasmaktan cekecegimiz zorluklardan bahsettik peki bi şirkette yazilimci olduk ne yapariz yani sirket için 1 yazılım gerekiyor olsa o bitince ihtiyaç kalmaz bize bi bilgi verirmisin

CEVAP:

Yazılım işi bitmez kardeşim =) Sen yazılımcı olursan iki farklı şekilde çalışma durumun olabilir. Ya bir yazılım firmasında çalışırsın yada olmayan bir firmanın bünyesinde, o firma için yazılım yaparsın.

Yazılım firmasında çalışıyorsan zaten sürekli işin olur. Bir yazılım işi biter, bir sonraki gelir. Dolayısıyla yazılımcının işi bitmez.

Yazılım Firması Olmayan Bir Firmada Çalışmak

Yazılım FirmasıSenin sorunun aslı olan, yazılım firması olmayan bir firmada yazılımcı olarak çalışınca da yazılımcının işi bitmez. Çünkü eğer o firma bir yazılımcıyı işe alıp, kendileri için bir yazılım yaptırıyorlarsa bu muhakkak çok büyük bir firmadır. Yapılması istenilen yazılımda sürekli geliştirilme ihtiyacı duyulan büyük bir projedir.

Bir yazılım çıktığı haliyle kalırsa bir süre sonra yerine yeni ve daha iyisi geleceği için ölmeye mahkumdur. Diğer yandan günümüz işletim sistemi standartlarına uymama ihtimali olabilir, daha iyisi çıkmasa bile sıkıntılar ve yazılımcıya muhtaçlık söz konusu olur.

Tabi genelde kendi ürünleri için yazılım üreten firmalar yazılımcı alır. Ne kadar büyük olursa olsun, basit bir yazılım üretmesi için hiç bir büyük firma yazılımcı işe almaz. Gider yazılım firmasına yaptırır yazılımını. Dolayısıyla 1 yıl sonra işten çıkaracağı bir elemanı alıp ne kendisini nede elemanı sıkıntıya sokmak istemez.

SONUÇ

Bu iki seçenek arasında en güzeli yazılım firması olmayan bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktır. Çünkü müşteri derdi yoktur, sürekli yada çok uzun bir süre aynı projeyle ilgilenirsin, genel olarak zaman derdi yoktur. Yazılım firmalarında ise tam tersidir. Sürekli müşterilerin beklentileri, sorunları ve talepleri ile uğraşırsın, bir projede kitapçı, diğerinde mobilyacı olabilirsin, müşteriye bir tarih verilmiştir ve o tarihe yetiştirmek için uykusuz geceler geçirirsin.

Netice olarak iş bitince, yazılımcının kendisi de biter diye endişe edilecek bir durum yok. Değişmeyen tek şey değişimin kendisi olduğundan, yazılımcıya her daim ihtiyaç vardır.

Show Must Go On =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı