Bilgisayar Mühendisliği İle İlgili Sorular

Bilgisayar Mühendisliği İle İlgili Sorular

Bu konumuzda okumak isteyen bir kardeşimizin ile ilgili sorduğu sorulara cevap veriyoruz.

SORU:

abi ben 8. sınıfa gidiyorum amacım bilgisyar mühendisi olmak benim sorum
ben hangi liseye gitmeliyim hangi bölüme gitmeliyim
bilgisayar mühendisleri ne gibi yerlerde çalışır
bunları öğrenmek kolaymı çalışsam başarabilirmiyim ve bana tavsiyeler verirmisin
abi cevap verirsen sevinirim

CEVAP:

Bilgisayar Mühendisliği İçin Lise

Bizim zamanımızda düz liseye (şimdi Anadolu oldu hepsi …) yada Anadolu lisesine gitmek avantajdı. Meslek lisesine gidiyorsan Üniversite biraz zordu. Sonra sistemi değiştirdiler. Avantaj meslek lisesine doğru geldi gibi. Son 10 yıldır takip etmiyorum sistemi. Zaten sürekli değişiyor. Ben liseye başladığımdan üniversiteyi bitirene kadar herhalde bi 3-4 kere değişti. Son halini bilmiyorum.

Netice olarak kesinlikle Bilgisayar Mühendisliğine gitmek istiyorsanız o zaman günümüz şartlarında teknik lisede bilgisayar bölümüne gitmenin daha avantajlı olacağına inanıyorum. Çünkü en kötü ihtimalle yatay geçişler mevcut. Oradan dikey geçiş sınavları ile Bilgisayar Mühendisliğine geçmek mümkün.

Çalışma Alanları

Günümüzde bir çok büyük firmanın bilgisayar bilişim bölümleri var. Oralarda çalışma imkanına sahip olmanın yanı sıra bilgisayar ile alakalı bir çok küçük yada büyük firmada çalışabilir.

Çalışınca Olur mu? Zor Mu?

Bilgisayar MühendisliğiBu soruya “olmaz” demek mantıksızlık olur. Neticede her sene yüzlerce, binlerce kişinin mezun olduğu bir bölümden bahsediyoruz. Buda isteyince ve çalışınca olunabileceğinin en büyük ispatıdır.

“Zor mu?” meselesine gelecek olursak “çok kolay” demekte mantıksız olur. Fakat Bilgisayar Mühendisliği bölümü (eğer özel üniversite değilse) her isteyenin girebileceği bir bölüm değil. Dolayısıyla çalışarak o bölüme girmeyi başarabilmek, yine çalışarak o bölümden mezun olabileceğinin de en büyük ispatı.

SONUÇ

Bilgisayar Mühendisliği son 10 yılda çok ciddi talep alıyor. Fakat buna doğru orantılı olarak bilgisayar mühendislerine hak ettikleri iş imkanları sunulmuyor. Bu doğrultuda bilgisayar mühendislerinin, bilişim, bilgisayar ve teknolojiye ciddi yatırımlar yapılmaması durumunda (ki yapılacak gibi görünmüyor) istedikleri gibi bir iş bulmalarının zor olacağına inanıyorum. Bu nedenle okulda başarılı olma şartının yanı sıra kendinizi ekstra geliştirmeniz de şart.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı