Yazılımcılıkta Unutkanlık ve Dikkat Sıkıntısı

Yazılımcılıkta Unutkanlık ve Dikkat Sıkıntısı

Bu konumuzda yazılımla uğraşma esnasında unutkanlıktan dert yanan bir kardeşimizin sorunusu cevaplıyoruz.

SORU:

kodcudayı, ben bi kod yazmaya başladığımda çok iyi ,hür dikkat yazılımla kodla uğraşıyorum . sonra kodun ortalarına geliyorum önemli bi olay oluyor sonra onla uğraşmaya başlıyorum ((bunu diyeceğini biliyorum::”Ben http://www.webtekno.com/sektorel/bu-ozelliklere-sahipseniz-sakin-yazilimci-olmayin.html bu yazıda o olaya deyinmiştim zaten diyeceğini şimdiden duyuyor gibiyim.)) Geri kodla uğraşmaya başladığımda unutkanlık basıyor beynime (genelde) sonra uyumaya gidiyorum uyandıktan sonra geri yazmaya başlıyorum böyle olunca hatırlıyorum ve BU SORUMA CEVABINI DÖRT GÖZLE,HÜR DİKKAT,TÜM İÇTENLİKLERİMLE BEKLİYORUM…

CEVAP:

Öncelikle “Hür Dikkat” değil “Pür Dikkat” veya “Pürdikkat” olacak o =) Fakat soruna bakınca anlaşılıyor ki senin asıl sorunun unutkanlık değil dikkat eksikliği. Dolayısıyla öncelikle halletmen gereken sorun unutkanlık değil dikkat eksikliğin olmalı.

Yazılımda Unutkanlık ProblemiYazılımda Unutkanlık Problemi

Yazılım ile uğraşırken yaptığınız bir şeyi unutmak çok ciddi bir sıkıntıdır. Özellikle  istiyorum diyenlerin ve yazılımcı olanların baş etmesi gereken bir sıkıntı. Elbette bir kaç ay önce yaptığınız bir yazılıma bakıp neyi, nerede, neden ve nasıl yaptığınızı unutmanız normal. Kodlara bakıp kısa sürede hatırlarsanız sıkıntı yok. Fakat yazılımı yapma esnasında bir saat önce yada içinde yaptığınız bir şeyi neden ve nasıl yaptığınızı unutuyorsanız bu ciddi bir sıkıntı diyebiliriz.

Gerçi yazılım yaparken bir şeyi kısa sürede unutmak başka konularda da unutma anlamına gelir. Örneğin Matematik yada Türkçe çalışırken de aynı sorunu yaşıyorsunuz demektir. Bu durumda doktor yardımı almak gerekebilir. Genel anlamda bir sıkıntınız yok ise sorun sadece yazılım ile uğraşırken yaşanan bir sorun ise o zaman çok fazla kod çalışmanız gerekiyor. Bir kodu defalarca yazarak yapmalısınız. Kullandığınız kodları ve yöntemleri adeta zihninize kazımalı, normal makale yazar gibi yazabilmelisiniz.

Yazılımda Dikkat Problemi

Daha önceki yazılarımda yazılımcı olmak için gerekenler ile ilgili dikkat probleminden bahsettim. Hatta bunun sıkıntısını çeken yazılımcıların dikkatlerinin dağılmaması için herkesin uyuduğu gece yarılarında çalışmayı tercih ettiklerini de dile getirdim. Fakat bu dikkat sorunu çok basit nedenler ile olmamalı. Yani kuş öttü, böcek osurdu gibi bahaneler ile yazılım ile ilgilenme esnasında dikkat dağılmamalı.

Yazılarımcıların gündüzleri çalışmayıp geceleri çalışmasının nedeni gündüzleri birilerinin araması, eve birilerinin gelmesi, çalışılan yere birilerin gelmesi gibi sorunlar. Yazılım esnasında aynı anda bir kaç şeyi düşünmek gerektiği için dikkat dağınıklığında hemen kafanızda kurduğunuz o algoritma dağılabilir. O yüzden sakin kafayla, sakin ortamda ve sakin saatlerde yazılım ile uğraşmak gerekir.

SONUÇ

Yazılımcı olmak görüldüğü üzere hem unutkanlığı hemde dikkatsizliği kabul edecek bir iş değildir. diyenlerin öncelikle halletmesi gereken sorunlar bunlardır. Bunun için çok çalışmak, o anda tamamen yazılıma konsantre olmak, dinlenmiş ve sakin kafayla yazılımın başına oturmak gerekir. Birde sabahları aç karnına bir çorba kaşığı bal yemek unutkanlığa iyi gelir =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı