Web Görselliğinde Üşengeçlik Sorunu

Web Görselliğinde Üşengeçlik Sorunu

Bu konuda, yapılan bir web tasarımın görselliğinin üşengeçlik nedeniyle basit olmasından dert yanan bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi ben simdi bilisim okuyorum veri tabani okumak istiyorum uygulama yazmak falan ama bi sıkıntı var daha dogrusu sikintimi bilmiyorum 😀 ben cok usengec biriyim ve gorsellige hic onem vermiyorum buyuk ihtimalle bi uygulama falan yaziyokende bu boyle olcak Biraz bastan sagma bunu nasil engelliyebilirim odev yapiyoken bile hic ozen gostermiyom.
Ozellikle bi web tasarimi falan yaparsam cok basit bi arayuz olcagini dusunuyorum.
Sorunu tam anlatabildimmi emin degilim ama.
(Usengeclik dedim ama kodlama ogreniyoken falan hic usenmem derslerde falan.)

CEVAP:

Üşengeçlik bilişim, tasarım, yazılım konularında başa bela. Fakat sorunun kendisine bakıldığında derslerde ve kodlamada üşengeç olmayıp, sadece tasarımda üşengeç olmak bu sorunun genel bir sorun olmadığını gösteriyor. Bunun nedenine bir bakalım …

Üşengeçliğin Asıl Nedeni ve

Genel anlamda üşengeç değilseniz, belli bir konuda üşengeçseniz, bunun ana nedeni yapmakta olduğunuz şeyi sevmeyerek ve istemeyerek, sırf yapmak zorunda olduğunuz için yapmanızdan kaynaklanıyor. Eğer bir şeyi ne kadar çok severek, uğraşmaktan zevk alarak yaparsanız o kadar ayrıntılı, o kadar kaliteli yapmaya çalışırsınız.

ve

Üşengeçlik Nasıl YenilirAslında üşengeçlik nasıl yenilir ve üşengeçlik nasıl geçer gibi sorularına ilaçla yada başka bir şeyle değil direk psikolojik olarak yaklaşmak gerek. Çünkü üşengeçlik tamamen psikolojik bir durumdur.

Bir üst maddede dediğimiz gibi eğer bir şeyi yapmaktan tam anlamıyla hoşlanmıyorsanız ve sırf zorunda olduğunuz için yapıyorsanız baştan savma, basit ve dandik bir şey ortaya çıkar. Bunu yenmenin en güzel yolu bakış açınızı değiştirmek. Yani o şeyi yaparken ne kadar sıkıcı olduğuna değil, o şeyi yapmanız durumunda kazanacaklarınıza bakın.

Örneğin, en sık yaşanan üşengeçlik mevzusu odayı toplamaktır. Fakat odayı toplamanın ne kadar sıkıcı bir şey olduğunu düşüneceğinize, odayı toplamanız durumunda ne kadar güzel görünen, daha rahat hareket edebileceğiniz, aradığınız şeyi kolaylıkla bulabileceğiniz ve birde annenizi bu vesile ile ne kadar mutlu edeceğinizi düşünürseniz o zaman odayı toplamak daha zevk verici bir hal alır.

Kardeşimizin sorduğu soruda da görsellik konularında üşengeçlik nedeniyle gerekli özeni göstermemesini yenmenin yolu da, yaptığı şeyin beğenilmesini sağlayacak asıl unsurun görsellik olacağını, kimsenin arka plandaki kodlara değil, sayfanın açılışında görülen görselliğe göre karar vereceğini, bu nedenle ne kadar kaliteli bir görselliğe sahip olursa, o kadar beğenilen bir iş yapmış olacağını düşünmesi durumunda görselliğe daha fazla önem verecektir.

SONUÇ

Üşengeçlik gibi durumlar fiziksel değil tamamen psikolojik durumlardır. Bu tarz durumları yenmenin tek yolu da sizin kendi düşünce yapınızı değiştirmek, yaptığınız şeyin ne kadar sıkıcı bir şey olduğunu değil, o şeyi yapmanız durumunda elde edeceğiniz güzel duyguları düşünmeniz gerek 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı