Yazılımcı Olmak İçin Temel Eğitim İngilizcesi Yeterli mi?

Yazılımcı Olmak İçin Temel Eğitim İngilizcesi Yeterli mi?

Yazılım mühendisliği okumak ve isteyen kardeşimizin, temel eğitimde aldığı İngilizce ‘nin yeterli olup olmayacağı sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Yazılım ile ilgili bir çok soruda ingilizce bilmenin önemini vurgulamışsınız. Ben lise öğrencisiyim ve yazılım mühendisliği istiyorum. İngilizcem iyi ama okulda öğretilenlerin yeterli olmadığını düşünüyorum. Sizce bilgisayar ve yazılım ile ilgili kelimeleri anlamak için hazırlık okumaya ihtiyaç var mıdır?

CEVAP:

Yazılım ve İngilizce

yazılımcı olmak için İngilizceSoruda da belirtildiği üzere bir çok konuda , yazılımda kendinizi geliştirmek ve yazılımcı olmak için İngilizce bilmek önemli dedik. Fakat aynı zamanda İngilizce bilinmemesi durumunda yazılımcı olunabileceğinin mümkün olduğunu söyledik =) Yazılım için İngilizce zorunluluktan ziyade bir avantaj. Bu durum, arabanız olması durumunda bir yere kolaylıkla gidip, olmaması durumunda toplu taşıma araçlarıyla zor gitmenize benzer. Dolayısıyla öyle ya da böyle istediğiniz yere gidersiniz.

İngilizce, sevsek de, sevmesek de global bir dil. Diğer yandan yazılımın kalbi yine sevsek de, sevmesek de Amerika. Bu nedenle yazılım öğrenmek, yazılımda kendinizi geliştirmek ve yazılımcı olduktan sonra kayda değer gelişmeleri güncel ve etkin bir şekilde takip edebilmek için İngilizce kaynaklara ihtiyacınız var demektir.

Türkçe kaynaklarda var ve bu kaynaklardan da yazılım öğrenmek ve yazılımcı olmak mümkün elbette. Fakat yazılım çok geniş bir dünya ve ihtiyaç duyulan her bilginin Türkçesini bulmak her zaman mümkün olamayabiliyor.

Temel Eğitim İngilizcesi

İş yazılım mühendisliğine gelince durum biraz farklı elbette. Sahip olduğunuz İngilizce belki yazılımcı olmaya yeterlidir fakat olmak için yeterli olmayabilir. Çünkü yazılımcı olmak tamamen sizin bireysel çabalarınıza, geliştirdiğiniz projelere bağlıyken, yazılım mühendisi olmanız hem bireysel çabalara hemde girdiğiniz sınavlara bağlı.

Bizim zamanımızda hazırlık okumak üniversitenin düzenlediği İngilizce yeterlilik sınavlarına bağlıydı. Geçersen okumuyordun, geçemezsen seve seve ya da başka türlü hazırlık okuyordun. Fakat Arap saçına dönen eğitim sistemindeki son durum hakkında bu zorunluluk nedir bilmiyorum. Eğer zorunlu değil ise, hazırlık okuyup 1 sene kaybetme ama yinede İngilizcede kendini geliştir. Zorunluysa zaten yapacak bir şey yok =)

SONUÇ

Netice olarak yazılım için İngilizce ağırlıklı olarak İngilizce kaynaklardan faydalanmak, yazılım geliştirme programlarını daha etkin ve rahat kullanabilmek, çıkan hatalara çözümleri daha kolay bulabilmek için gerekli. Dolayısıyla yazılımcı olmak için İngilizcenin hayati bir öneme sahip olduğunu düşünmeyin fakat büyük bir avantaj olduğunu da unutmayın =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı