Ucuz Web Sitesi Yaptırma Hatasına Düşmek

Ucuz Web Sitesi Yaptırma Hatasına Düşmek

Firmalar ya da bireysel olarak iş yapanlar için bir web sitesine sahip olmak artık keyfi bir ihtiyaç değil, mecburiyet. Özellikle günümüzde mobil cihaz kullanımları, masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanımlarının önüne geçtiğini, kişilerin en ufak bir ihtiyacını dahi internetten aradığını düşünecek olursak söz konusu mecburiyetin boyutları çok daha üst seviyelerde.

Kodcu Herif olarak web sitesi yaptırmak isteyip, hatasına düşerek çeşitli sıkıntıların yaşanma sorununa parmak sokuyoruz. Neden yaptırmada sorunlar yaşanır bunlara beraber göz fırlatalım…

Her Web Sitesi Aynı Değildir

konusunda düşülen en büyük hata, her web sitesinin aynı olduğunun zannedilmesidir. Eskiden HTML ile statik web siteleri yapılırken görsel açıdan farklı olsalar da işlevsel açıdan aynılardı. Fakat günümüzde bir web sitesinin işlevsellik ve özellik bakımından sahip olması gereken bir çok unsur var. Responsive yani mobil cihazlarla uyumlu olması, arama motorları kurallarına uygun olması, görsel olarak kaliteli unsurlar barındırması, özellik bakımından kullanışlı olması gibi bir çok unsur saymak mümkün.

Bu nedenle bir web sitesine “mağazada 100 liraya satılan tişörtün aynısı pazarda 15 liraya satılıyor” kafasında bakmak hataya düşülmesinde büyük rol oynar.

Web Siteleri Mal Değildir

ucuz web sitesi yaptırmaWeb siteleri satın alınan bir mal değil, 7/24 sahip olan kişiye tanıtım, iletişim veya para kazandırma amacıyla yayında olması gereken yapılardır. 7/24 sorunsuz bir şekilde yayında olmasını sağlamak, aktif olarak ilgilenilmesini gerektirir. Dolayısıyla hem web sitesi yapan kişi “ben web sitesini yaptım, parayı aldım, hadi güle güle“, web sitesi yaptıran kişi “web sitesini yaptırdım, parayı verdim, hadi güle güle” diyemez. Hem web sitesi yapan kişi, web sitesi yayında olduğu sürece web sitesinin sorumluluğunu taşımalı hemde web sitesi yaptıran kişi, web sitesi yapan kişinin sorumluluğunu taşıyabileceği bir ücreti vermelidir.

Bu nedenle web sitesini yaptırdıktan sonra bir daha başka hiç bir desteğe ihtiyaç duymayacağını, başka hiç bir şeye gerek olmayacağını zannederek hareket edilmesi, kişilerin web sitesi yaptırırken hataya düşmesine neden olur.

Ucuz Zannedilen Web Siteleri

Hataya düşülmesine neden olan bir başka unsur ise arama motorlarında, sosyal medyada ya da web sitelerinde karşılaşılan, 100 TL civarında web sitesi sahibi olma vaadi sunan reklamlardır. 100 TL civarında bir ücret verilerek, başka hiç bir şey yapmadan, son derece kaliteli ve kullanışlı bir web sitesine sahip olunacağı zannedilir. Zaten söz konusu reklamlarda da öyle olacağı düşündürülür. Fakat bu ücretlere satılan web sitelerinin hemen hemen hepsi hem basit hemde sizin tarafınızdan bir panel aracılığıyla yapılması gereken web siteleridir.

Karşınızda kayda değer bir muhatap yoktur, olsa dahi sizi eğitim videolarına yönlendirir. Siz başlarsınız neyi, nereden, nasıl yapacağınızı öğrenmeye. Öğrenmek ve öğrendiklerinizi uygulamak için ciddi çaba harcamanızın yanı sıra sonuç olarak ortaya çıkan web sitesi kaliteli ve günümüz standartlarına uygun olmaz.

Bu sistemlerin neden olduğu bir diğer sıkıntı, bu ücretlere web sitesi yapıldığının zannedilmesine neden olmalıdır. Bu fiyatları gören web sitesi sahibi olmak isteyen kişiler, web sitesi yapan kişileri arar ve kendilerine sunulan ücreti çok yüksek bulurlar. Halbuki 100 TL civarında satılan web sitelerini, web sitesi sahibi olmak isteyen kişi yapar ve ortaya kaliteli bir web sitesi çıkmaz. Web tasarım hizmeti veren firmalar ise A’dan Z’ye web sitesini yapar, teslim eder ve destek verir.

Bu nedenle piyasada 100 TL civarında satılan web sitelerine bakıp, ucuz web sitesi sahibi olunabileceğinin zannedilmesi çok ciddi hatalara düşme konusunda önemli rol oynar.

Tanıdığa Web Sitesi Yaptırmak

Web Sitesi Yaptırmak aslında bir hata değil, nispeten isabetli bir davranıştır. Özellikle bizim ülkemizde bir iş yaptırma söz konusu olduğunda ilk bakılan yer yakın çevredir. Fakat bunun bir hataya dönüştüren büyük oranda web sitesi yaptırmak isteyen kişidir. Çünkü tanıdık olması nedeniyle ucuz web sitesi yaptırmak ister ve web sitesi yapılması sürecinde sahip olunması gereken ciddiyet ve profesyonellik bir anda ortadan kalkar.

Ciddiyet ve profesyonellik olmadığında da, web sitesi yaptırmak isteyen zaten düşük ücrete web sitesi yaptırmak istemesinin yanı sıra, web sitesi için gereksiz taleplerde bulunur. Web sitesi yapan kişide hem işi geciktirir hemde ortaya kaliteli bir iş çıkarmaz. Hem web sitesi yaptıran kişi geç ve kalitesiz işten hemde web sitesi yapan kişi düşük ücret ve gereksiz taleplerden dolayı sıkıntı yaşar.

Bu nedenle web sitesi yaptıracak olan kişi tanıdığa web sitesi yaptırmak istese dahi işin hakkı ne ise onu vermeli, indirim talebi de cüzi oranda olmalıdır. Ayrıca her iki tarafta yapılması gereken iş için “iş başka, arkadaşlık başka” mantığında hareket edip, gerekli ciddiyet ve profesyonelliği sağlamalıdır.

SONUÇ

Ucuz web sitesi yaptırma hatasına düşmeye dair söylenebilecek çok fazla şey var. Fakat bu hataya düşülmesine neden olan temel unsurlar bunlar.

Elbette herkesin maddi imkanları çok geniş değil ve bir ürün ya da hizmet alırken her daim fiyatı daha uygun olan tercih edilmeye çalışılıyor. Fakat bu söz konusu bilişim hizmeti olduğunda, maddi olarak avantaj sağlıyor gibi görünse de, ortaya çıkan işin istenildiği gibi olmaması ve kalitesiz olması nedeniyle zarar dahi ediliyor. Çünkü ucuz yapılan web sitesi istenildiği gibi olmayınca çöpe atılıyor ve daha önce kaliteli fakat yüksek fiyatlı olduğu için tercih edilmeyen hizmet alınmak zorunda kalınıyor.

Tüm bunların neticesinde Web Sitesi Fiyatları Neye Göre Belirlenir? konumuzun da okunması son derece yararlı olacaktır.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı