Android İşletim Sistemi Arayı Giderek Açıyor

Android İşletim Sistemi Arayı Giderek Açıyor

Bir akıllı telefon alırken teknik özellikleri ve markası kadar işletim sistemine de bakılıyor. Günümüzde akıllı telefonların işletim sistemleri dediğimizde ise Android, iOS, Windows Phone olmak üzere 3 büyük işletim sistemi akla geliyor. Yıllardır bu 3 büyük işletim sistemi pastadan pay almak için sürekli kendilerini geliştirmeye çalışsalar da Android işletim sistemi liderliğini korumanın yanı sıra aradaki farkı giderek açıyor.

Bu 3 büyük arasında en kritik durumda olan ise Windows Phone. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların lider işletim sistemi Windows, aynı liderliği mobil cihazlarda sağlayamıyor. Geçen senenin ilk döneminde yüzde 2,5 pazar payına sahip olan Windows Phone, bu sene resmen dibi gördü ve yüzde 1’in bile altına düştü. Bu yılın ilk dönemlerinde sadece 2 buçuk milyon Windows Phone işletim sistemli telefon satışı gerçekleşti ve Windows Phone pazar payı yüzde 0,7 olarak belirlendi.

mobil işletim sistemiAslında Windows Phone işletim sistemli bazı telefonlara desteğin artık devam etmeyeceğini, Windows 10 Mobile işletim sistemi entegreli yeni Lumia telefonların geleceğinin duyurulması, daha çok temel seviyede mobil cihaz kullanıcılarına ağırlık verileceğinin söylenmesi de bu ciddi düşüşte etkili oldu. Çünkü bu gelişmeler Microsoft ‘un radikal kararlar alarak bir geçiş sürecinde olduğunu gösteriyor ve tüketiciler bu geçiş süreci çerçevesinde risk almak istemiyor.

Bir Tek Android Çıkışta

Bir dönem yenilikleri ve kendi işletim sistemiyle piyasada ciddi söz sahibi olan Black Berry ‘de artık Android ‘e geçti. Black Berry ‘nin eski işletim sistemi de yüzde 0,2 ‘lik pazar payıyla yok olmaya yüz tuttu.

Android ‘in en ciddi rakibi olan iOS ‘da kan kaybediyor. Geçtiğimiz dönemde yüzde 17.9 pazar payına sahip olan Apple ‘ın mobil işletim sistemi iOS, bu dönemde yüzde 14.8 pazar payına sahip. Apple yönetimi bu düşüşün nedeni olarak, ürünlerinin yüksek fiyatlara satılıyor olmasından kaynaklandığının farkında. Bu dönemde özellikle dünyanın en fazla nüfusuna sahip olan iki ülkesi Çin ve Hindistan pazarı başta olmak üzere bir çok ülkede fiyatları düşürmeye yönelik adımlar atmayı planlıyor.

Windows Phone ve iOS düşüşte ise elbette bu Android ‘in yükselişte olduğu anlamına geliyor. Geçtiğimiz dönemde yüzde 78.8 pazar payına sahip olan Android, bu dönemde pazar payını yüzde 84.1 gibi son derece yüksek seviyelere çıkarmış durumda.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı