Yazılımcı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Yazılımcı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Bu konumuzda isteyen ve liseye gidecek olan bir kardeşimizin Yazılımcı Olmak için lisede hangi eğitimi alması gerektiğini cevaplıyoruz.

SORU:

Ben şu an hiçbir yazılımcılık dili bilmiyorum . Sadece çok ufak düzeyde denilebilecek mIRC scriptleri yazmıştım . Genelde çok küçük yaşta olan hacker sevdalılarının aksine böyle bir hedefim yok . Meslek icabı yapmak istiyorum . Lise de hangi bölüm üzerine eğitim almalıyım .Eşit Ağırlık ( TM ) mi yoksa Sayısal ( Fen ) mi seçmeliyim ? Matematik Kimya Fizik gibi konularda sözel derslere göre daha iyiyim ancak sayısal beni korkutuyor . Ve şu an yazılımcılık ile ilgili fazla bir şey bilmemem normal midir ?
Şimdiden Çok Teşekkürler . Saygılarımla .

CEVAP:

Öncelikle sayısaldan korkutuyor diyorsun ama iyi olduğunu söylediğin Matematik, Kimya, Fizik sayısal dersler zaten. Yani iyi olduğun derslerden korkacak bir şey yok =)

Eğer diyorsanız bir kere kesinlikle sayısal konularda iyi olmanız gerekiyor. Ha matematik, fizik notlarınız düşük olabilir. Bu sizin sayısal zekanızın da düşük olduğu anlamına gelmez. Eğer sayısal zekanız iyiyse ve Matematik, Fizik notlarınızın kötüyse bunun nedeni öğretmenlerdir.

Yazılımcı OlmakDiğer yandan Matematik ve Fizikte süper olsanız bile yazılımda da süper olacağınız anlamına da gelmez. Sadece hiç olamayacak kişilere göre olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Yazılımcı Olmak İstiyorum diyen kardeşlerimin lisede mutlaka sayısal bölüme gitmelerinde fayda var. Hatta genel olarak söylüyorum, yazılımcı olmak istemeseniz bile lisede sayısal bölümüne gidin. Çünkü mühendisliklerin hemen hemen hepsi sayısal bölümlerde. Bir noktadan sonra yazılımcı olmak istemeseniz bile alternatif ve güzel paralar kazanabileceğiniz bir bölüme gidersiniz. Yok ben kesinlikle yazılımcı olmak istiyorum diyorsanız da o zaman lisede bilgisayar bölümüne gitmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

İçin Geç midir?

Yazılıma Başlamak için geç midir? yada yazılımcı olmak isteyipte şu anda hiç bir şey bilmemeniz normal midir? gibi sorulara takılmayın. Çünkü hiç bir şey için geç değildir. Bir şeyi öğrenmeye başlamak için o konuda bilgi sahibi olmamanız da çok normal. Bu sorunun çözümü için sadece en temelden başlamanız yeterli.

SONUÇ

Yazılımcı olmak istiyorsanız illa okula odaklanmayın. Elbette okulun ve diplomanın faydası var fakat yazılımcı olmak istiyorum diyenlerin yazılım öğrenmek adına yürüyeceği tek yol okul değildir. Kimya bölümü gibi alakasız bir bölüm okuyup da yazılımcı olabilirsiniz. Yazılıma başlayın, öğrenmekten ve yapmaktan zevk alıyorsanız zaten yazılımcı olursunuz. Kimsenin size “sen yazılımcı olamazsın” yada “sen yazılımcı olabilirsin” demesini beklemeyin 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı