C Sharp Dersleri Bulma Sıkıntısı

C Sharp Dersleri Bulma Sıkıntısı

Bu konumuzda C# kodlama dilinde Türkçe kaynak sıkıntısı ile ilgili soru soran bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

ilk olarak ben okulun en iyisiyim kitaplarla falanda çalışıyorum ama benim tıkandıgım konularda oluyor c# da bunun için sitelere bakıyorum yok hiç türkçe yok basit şeyleri anlatmışlar zor şeylere hiç girmemiş o zamanda kodu bulup mantık yürütüp yapmak zorunda kalıyorum tabi kodu bulana kadar canım cıkıyor neden derseniz hep ing anlatım ve kullanışını cözmek zor senini önerebilecegin bir site var mı

CEVAP:

Türkçe Kaynak Bulamama Sıkıntısı

Aslında yok demekten ziyade bulamıyorum demek daha doğru olur. Çünkü genelde kaynak olur fakat onu bulmak sıkıntı olabilir. Örneğin ben naçizane Android Dersleri anlatımı yapıyorum burada. Bana gelen yorumlar arasında “Abi seni çok seviyoruz, çok güzel yazıyor ve anlatıyorsun. Sen kodlama dersleri versen süper olur bence.” gibi yorumlar var. Videoları Kodcu Herif YouTube Hesabına yüklüyorum oradan bulmak mümkün, ders anlatımlarını hem kod hem video olarak KodcuHerif.Com ‘a ekliyorum buradan bulmak mümkün, Kodcu Herif Facebook Hesabından duyurusunu yapıyorum, Kodcu Herif Twitter Hesabından duyurusunu yapıyorum, Kodcu Herif Google+ Hesabından duyurusunu yapıyorum, sağ olsun Google reyizde de bazı derslerimiz ilk sayfalarda çıkıyor, e ben daha ne yapayım ve daha ne olsun. Herkesin evine mektup mu yollayayım =)

Demem o ki, aslında bazı şeylerde kaynak çok fakat bulmak mesele. Hele ki ülkemizde , gibi konularda çok fazla kaynak bulmak mümkün. Ha dersiniz Apple ‘ın 6 ay önce çıkardığı Swift yazılım diline ait bulmak zor, o zaman anlarım. Çünkü kodlama dili daha yeni çıkmış, önce birileri öğretebilecek seviyede öğrenecek, onlar arasından paylaşımcı bir kesim çıkacak ve  anlatımları hazırlayıp yayınlayacak. Kısa sürede olacak bir iş değil tabi. Fakat C Sharp ve diğer yaygın dillerde bana göre çok fazla Türkçe kaynak sıkıntısı yok. O nedenle yok demekten ziyade bulamıyorum demek lazım.

Türkçe

Turkce-C-DersleriBana göre C Sharp dersleri verilen, makaleler yazılan ve forum bölümü vesilesiyle bilgi alışverişi yapılan en eski ve en değerli kaynak CSharpNedir.Com. Bende kendilerinden çok fayda gördüm. Diğer yandan de mevcut. Hatta bir dönem forumlardan ücretsiz olarak indirilebilen paylaşımlar yapılıyordu. Hala var mı bilmiyorum ama çok pahalı olmayan satan siteler var.

Bunun yanı sıra da mevcut. Öğrenme döneminde yaptığım araştırmalarda denk geldim kaliteli kitaplara. Tabi bu konuda bir çok makalemde kitapları tam anlamıyla tavsiye etmediğimi söyleyip duruyorum fakat alternatif olarak değerlendirilebilir.

Asıl Mesele Arama

Google bana göre dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük icatları arasında ilk 10’a girer. Çünkü bilgi insanlık tarihinin yeme, içme gibi ihtiyaçlardan sonra en temel ihtiyacıdır. Bu ihtiyacımızı da en güzel şekilde gideren adres Google. Bu nedenle Google ‘ı çok iyi kullanmayı bilmelisiniz. Sadece arama kısmına bulmak istediğiniz konulara ait kelimeleri yazarak değil, araçlarını, çeşitli arama yöntemlerini de kullanabilmeniz, bulmak istediğiniz şeye daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Dolayısıyla Google ‘ı etkili bir şekilde kullanın. Bulmak istediğiniz konularda çeşitli soru cümleleri türetin. Bir tanesinden net bir sonuç alamıyorsanız elbet birinden bulabilirsiniz. Ha olabilir belki Türkçe kaynak yoktur aradığınız konuda. O zaman yine sıkça söylediğim gibi en azından Google Translate ile çevirebilirsiniz. Siz zaten C# konusunda kayda değer bir seviyede olduğunuz zaman sadece kodlara bakarak bile İngilizce kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

SONUÇ

Bazen emin olun yapmak istediğiniz bir şeyi, uzaktan alakalı bir bilgiyle yapmak çok daha etkilidir. Her zaman direk aradığınız şeye ulaşmaya çalışmayın. O şeyi kendi kendinize çözmeye çalışın. Emin olun bu sayede çok daha etkin bir şekilde yazılımı öğrenmiş olursunuz.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı