Yazılım Proje Fikirleri İçin Yazılımcı Bulmak

Yazılım Proje Fikirleri İçin Yazılımcı Bulmak

için yazılımcının nasıl bulunacağını, nasıl ulaşacağını, ücretlerinin neler olduğuna dair soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Bi tane projem var , beraber çalışmak için kodcu nerden bulunur :)) nasıl iyi bir kodcuya ulasirim , ekip olarak mı çalışıyorlar , ücretleri nasıl oluyor ? Bu konuda bilgim yok bilene danışmak da fayda var. Cevabınızı bekliyorum.

CEVAP:

Yazılımcılar, Masahari ‘nin sığ sularında yaşayan, bilgisayar ile beslenen canlılardır. Bolca bulunması muhtemeldir. =)

Şaka bir yana, yazılımcı bulmaya dair bir sıkıntı yok. Tabi iyi birer yazılımcı yada yazılımcılar bulmak kolay iş değil.

Yazılımcı Bulmak

için yazılımcı arayan kişilerin birden fazla seçeneği var. Tabi bunların her birinin birbirine nazaran avantaj ve dezavantajları var. Bunlara bir göz fırlatalım;

Tanıdık Yazılımcı: Bir tanıdığınızın tanıdığı yada direk sizin tanıştığınız bir yazılımcı ile yazılım hayata geçirilmek istenilebilir. Fakat bu işler büyük oranda profesyonel yürümez. Belli bir ücret dahi verilse, samimiyet ve tanıdığın verdiği rahatlık ile yapılan projede sıkıntılar çıkması muhtemeldir. Ülkemizde “iş başka, arkadaşlık başka” çokta uygulanabilen bir şey değildir.

: Bolca bulmak mümkündür. Fakat her önüne gelenin “ben yazılımcıyım” dediği ülkemizde iyi iş çıkaracak bulmak zordur. Tanıdık yazılımcı da olduğu gibi freelance yazılımcı da profesyonellik sorunları yaşanması muhtemeldir. Forumlarda, çeşitli freelance bulma sitelerinde yada internette kendilerine açmış oldukları sitelerden bulmak mümkündür. Büyük oranda bireysel çalışırlar.

: Diğer seçeneklere nazaran daha profesyonel iş çıkartırlar. Hatta sözleşme ile bu profesyonelliği teminat altına almak mümkündür. Fakat bu profesyonelliğin maddi bedeli diğerlerine nazaran daha yüksektir. Yüzde 100 kendilerine ait siteleri vardır. Dolayısıyla internette arayıp bulması ve ulaşması kolaydır.

Gönüllü Yazılımcılar: Tüm bunların yanı sıra az sayıda gönüllü yazılımcılar da vardır. Bu yazılımcılar, yazılımı tamamen zevk için yaparlar. Maddi sıkıntıları yoktur, zamanları çoktur. Kendileri için “melek yazılımcılar” da diyebiliriz. Tabi çok fazla yazılım proje fikri olan kişinin ve çok az sayıda gönüllü yazılımcının olduğunu düşünürsek, sizin hiç bir karşılık beklemeden yazılım proje fikrinizi hayata geçirecek gönüllü yazılımcı bulmak çok zor. Ayrıca siz onları değil, onlar sizi seçer ve zaten para almadıkları için kendilerine her istediğinizi yaptırma şansınız yoktur.

Yazilimci-UcretleriYaptırılacak bir yazılımın ücreti yazılıma göre değişir. hazır script ile yapılması muhtemel bir proje ise çok düşük fiyatlara yapacak kişi bulmak mümkün, atıyorum 250 TL. Tabi 250 TL ‘ye iş yapanların projeyi teslim ettikten sonra proje ile ilgili herhangi bir sorun yada konuyla ilgilenmesi de düşük bir ihtimaldir. Bu fiyatı verenler çok büyük oranda freelance yazılımcılardır.

Sıfırdan yaptırılacak bir yazılım projesi için ciddi rakamlar söz konusu olabilir. Bu rakamı projenin büyüklüğüne göre yazılımı yapacak olan kişi yada kişiler belirler. Büyük bir projeyi 1.000 TL ‘ye de “yaparım / yaparız” diyen kişi bulmak mümkündür, 10 bin hatta 50 bin TL ‘ye de “yaparım / yaparız” diyen kişi bulmak mümkündür. Önemli olan o projenin hakkını vermesi, istenilen sürede teslim etmesi ve size olabildiğince az sıkıntı çıkarmasıdır.

Dolayısıyla hemen hemen her hizmette olduğu gibi fiyat yükseldikçe sıkıntı çıkması oranı düşük, fiyat düşük oldukça sıkıntı çıkma oranı büyüktür. Zaten yazılımcılar arasında da şöyle bir isyan vardır; “3 kuruş paraya yapıyoruz, bir dünya şey istiyor“. E o zaman bu işi 3 kuruş paraya yapmayacaksın.

Tabi buna neden olan serbest piyasa ekonomisidir. İş almak adına fiyatı sürekli düşüren yazılımcılar buna neden olmaktadır. Yani yazılımcının topuğuna sıkan yine yazılımcının kendisidir. Belirtmeden geçmemekte fayda var, bu işi bilen yazılımcılar asla düşük fiyat çekmez 😉 Çünkü yazılımın kolay bir iş olmadığının fazlasıyla bilincindedir ve işi sağdan soldan kod kopyala/yapıştır yaparak değil, tamamen kendi kafa yorup, kendi emek vererek yapmaktadır.

Yazılımcı ücretleri ile ilgili bu konuya bir göz fırlatmakta ayrıca fayda var: Web Sitesi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

İyi Bir Yazılımcıyı Anlama

İyi yazılımcıyı aslında anlaması hem kolaydır hemde değildir. Çünkü yazılım grafikerlik, tasarımcılık gibi görsel ve göze hitap eden bir şey değildir. Yazılımcının işi sizin göremediğiniz kısım olan arka plandadır. Belki siteyi görsel olarak çok dandik bulabilirsiniz fakat arka planda yazılımcı çok stabil çalışacak ve sistemi yormayacak şekilde kod yazmış olabilir. Bu yüzden anlaması zordur.

Yazılımcının iyi olup olmadığını mezuniyet durumundan da anlayamazsınız. O yazılımdan zerre anlamayan insan kaynaklarının baktığı bir kriterdir.

Bir yazılımcının referansı projeleridir. Yaptığı işlerdir. Yaptığı işleri incelediğinizde hata görmüyorsanız, daha önce çok sık karşılaşmadığınız özellikler buluyorsanız o iyi bir yazılımcıdır. Tabi bu olay biraz freelance yazılımcılar için geçerlidir.

Firma olup, sözleşme yaparak yazılım proje fikirleri hayata geçirenlerin kalitesini çokta sorgulamamak lazım. Çünkü yazılım firmaları sözleşme yaptıkları için kaldıramayacağı taşın altına elini sokmaz. Çoğu yazılım firması da istediğiniz projeyi yapamayacak ise “biz bunu yapamayız” demektense sizin asla kabul edemeyeceğiniz bir fiyat çekerler. Dolaylı yoldan “biz bir şeyi beceremiyor değiliz, siz fakirsiniz” algısı yaratırlar.

SONUÇ

Sonuç olarak eğer kapsamlı, büyük ve benzersiz bir proje ise bunu mutlaka sözleşme yaparak, projeyi teminat altına alarak, profesyonel bir yazılım firmasına yaptırmak gerekli. Eğer proje basit ve benzerleri mevcut ise herhangi bir yazılımcıya da yaptırılabilir.

Unutulmaması gereken bir şey var; Yazılımcılık basit bir iş değildir. Dolayısıyla düşük ücrete yazılım yapmayı kabul edenler ya işi bilmiyordur yada o anda maddi olarak çok zor durumdadır. Maddi anlamda zor durumda olduğu için, işi kaçırmamak adına düşük ücrete yapmayı kabul etti ise, ileride proje ile ilgilenmesi düşük bir ihtimaldir. O yüzden projeniz ne kadar değerli ise o kadar çok araştırma yapmalı ve cebinizde akrep varmış gibi davranmamalısınız 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı