Yazılım Kursları İş Garantili midir?

Yazılım Kursları İş Garantili midir?

kursuna giden, işe başvurmadan önce evde kendisini yazılımda geliştirmek için neler yapması gerektiğini soran takipçimizin sorusunu “ midir?” sorusu adı altında cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba ben şu an c# yazılım kursunda eğitim almaktayım yaşım 32 fakat kursum bittikten sonra iş bulma konusunda yaşım ve donanımım ile ilgili ciddi tereddütlerim var. İşe başvurmadan önce donanımı mı daha iyi hale getirebilmek için tek başıma evde başarılı olabilir miyim ve bunu nasıl bir yolla yapmalıyım. Bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var teşekkür ederim.

CEVAP:

Yazılım, dünyada kısa sürede en çok para kazandıran mesleklerden biri. Elbette yazılımdan kısa sürede çok para kazanmak, yazılımcı olup bir işte çalışınca değil, proje yapınca olan bir durum. Zira günümüzde pek çok yazılımcı hak ettikleri maaşları ne yazık ki alamıyor. Fakat yazılım geliştirip kısa sürede paraya para demeyen kişilere bakılması, kişilerin yazılım mesleğine yönelmesinde ekili rol oynuyor.

Yazılım mesleğinin çok para kazandıran bir meslek olarak görülmesi nedeniyle, üniversite tercihlerinde yazılım ve yazılım ile alakalı bölümler en çok tercih edilen bölümler arasında yer alıyor. Hal böyle olunca yazılım ve yazılım ile alakalı bölümlere girme puanı yükseliyor. Gerçekten bu mesleği adam gibi, severek yapma potansiyeline sahip kişilerde sırf standart dersleri yapamıyor diye yüksek puan alamıyor ve yazılım bölümüne gidemiyor. Bu durumda da geriye bir seçenek kalıyor, o da kurslar. Peki, midir? Yazılım kursları bize bir gelecek sağlayabilir mi? Neler yapılması gerekiyor? Bunlara beraber göz fırlatalım.

İş Garantili Yazılım Kursları

İş Garantili Yazılım KurslarıBaştan söyleyeyim sevgili ve pek değerli dostlarım, iş garantili diye bir şey yoktur. Pek çok yazılım eğitimi veren kurs bunu söyler fakat bu tamamen bir pazarlama stratejisi hatta kandırmadan ibarettir. Yazılım kurslarından aldığınız eğitim neticesinde ve vesilesiyle iş bulabilirsiniz fakat bu garanti değildir.

Mantık şöyle işler; Kurslar sadece bireysel olarak eğitim almak isteyen kişilerden para kazanmaz. Aynı zamanda pek çok firma ile anlaşmalar yaparak, firmaların çalışanlarına da basit eğitimler verir. Mesela Microsoft ofis programlarına dair eğitimler gibi. Dolayısıyla bazı kursların bu vesileyle firmalar ile bağlantıları vardır.

Bir firmanın yazılımcıya ihtiyaç duyması durumunda ve o firma kursun verdiği eğitimin kaliteli olduğuna inanıyorsa, kursu arar ve kendilerine yazılım eğitimi almış, yazılımı iyi bilen birilerini yönlendirmelerini ister. Kurs da, kendi bünyesinde en yüksek not alarak mezun olan öğrenciyi ya da öğrencileri firmaya yönlendirir.

Tabi bu çok sık olan bir şey değildir. Yani bir ayda onlarca yazılım konusunda başarılı kişi kurstan mezun oluyorsa, bir ayda yazılımcı arayıp kurs ile iletişime geçen firma sayısı birkaç taneyi geçmez. Dolayısıyla yazılım kursları İş garantili değildir.

Yaş Meselesi

Yaş MeselesiDaha önce KodcuHerif.Com ‘a, aynı yaşlarda olup, evli, çocuk sahibi, hali hazırda bir mesleği olan ve mesleğini bırakıp isteyen bir kişi soru sormuştu. Biz de kendisine empati yaparak hali hazırda bir mesleği varken, aile geçindiriyorken böyle bir risk almaması gerektiği yönünde tavsiye vermiştik. Bundan gocunan bir iki beyin fukarası ergen kardeşimiz, başkalarının emekli babalarına yazılım öğrenmesi yönünde tavsiyeler verdiğini, bizim bu şekilde insanları yazılımdan soğuttuğumuzu belirtti =) (daha sonra sosyal medya paylaşımlarını görünce akıl sağlığının pekte yerinde olmadığını fark ettik, orası ayrı…)

Her şeyden önce bilinmesi gereken bir şey var ki, yazılım 7 yaşında da öğrenilebilir, 77 yaşında da öğrenilebilir. Fakat buradaki amaç önemlidir. Eğer ki mevcut bir işiniz var ise, aile geçindiriyor ve ailenizin tek geçim kaynağı sizseniz, dolayısıyla kaybedecek vaktiniz ve paranız yoksa, hele ki yaşınız ilerlemiş ise yazılım mesleğine yönelmek mantıklı değildir. Çünkü hem yazılımı geçiminizi sağlayacak kadar kısa bir sürede öğrenemezsiniz hem de 30 yaşını aşmışsanız iş bulma konusunda dezavantaj sahibisiniz demektir. Dolayısıyla bu yolda ilerleyip çok ciddi maddi sıkıntılar içine girme ihtimali var.

Aksi halde, 32 yaşında öğrenmek istemişsiniz, 92 yaşında öğrenmek istemişsiniz, buna kimse bir şey diyemez 😉

İş bulma konusundaki dezavantaja değinecek olursak; Firmalar genç çalışanlara öncelik veriyor, bunu bütün ilanlarda görmek mümkün. Fakat genç ve tecrübesiz birini işe almak yerine, yaşlı ve tecrübeli bir kişiyi tercih etme olasılıkları daha yüksektir. Dolayısıyla yaşınızın dezavantajını, bilginiz ve tecrübeniz ile kapatmaya çalışın.

Evde

Evde Yazılım Öğrenme ya da evde yazılım konusunda kendinizi geliştirmek elbette mümkün. Zaten yazılımcı olmak ya da yazılım öğrenmek için ister kursa gidin, ister üniversiteye gidin, evde de kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Sadece kursta ya da üniversitede öğretilenler ile bir yere varmak mümkün değil. Diğer yandan kursta ya da üniversite öğretilen bilgiler her daim güncel olmayabilir ve sizin bireysel olarak evde güncel bilgiler edinmeniz gereklidir.

En önemlisi evde kendi kendinize proje geliştirmektir. Bu sizi hem yazılım konusunda kendinizi etkili bir şekilde geliştirmenizi hem de yaptığınız projeyi iş başvurularında referans olarak göstermenizi sağlar.

Düzenli olarak çalışın, günde mutlaka en az 2-3 saatinizi çalışmaya ayırın, bu süre zarfında sadece yazılıma odaklanın ve başkalarının sizi rahatsız etmemesini isteyin. Süreç sonunda da ortaya sağlam bir çıkarın. Bu şekilde başarılı olmamanız için ortada bir neden yok 😉

Evde geliştirip iş bulma ile alakalı konuyu ayrıntılı ele aldığımız bu makaleye göz fırlatabilirsiniz: İş Bulmayı Sağlayacak Yazılım Projesi Yapmak

SONUÇ

Netice olarak yazılım kursları İş garantili değildir, sadece küçük dahi olsa size iş bulma imkanı sunarlar. Diğer yandan “yapabilir miyim? Edebilir miyim? Başarılı olabilir miyim?” gibi sorular ya da endişeler her daim yersizdir canlarım. Hem KodcuHerif.Com ‘daki pek çok konuda hem de Bilinmeyen Bilişim kitabında belirtildiği üzere, siz istedikten sonra, vazgeçmedikten sonra, zorlukları her ne olursa olsun yenmeye odaklandıktan sonra yapamamanız, edememeniz ve başaramamanız için hiçbir neden yok. Hatta şöyle söylesek daha doğru olur; Başarmak için önünüzdeki tek engel yine sizsiniz 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı