Fiziksel Engelli Olup Şirket Kurmak

Fiziksel Engelli Olup Şirket Kurmak

Fiziksel engelli kardeşimizin şirket kurmaya dair sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Selâmün aleyküm ben 10.sınıf sayısal öğrencisiyim ve fiziksel engelliyim hayatım genellikle ev,okul,bilgisayar şeklinde geçiyor 6.sınıf’tan beri C++ öğreniniyorum ve aynısını bende uyguluyorum yani C++’ta çoğu şeyi öğrendim sayılır ben ileride kendi şirketimi kurmak istiyorum ve kendimi çok daha fazla geliştirmek istiyorum bana önerebileceğiniz bir şeyler varmı varsa yazarsanız sevinirim şimdididen teşekkür ederim.

CEVAP:

Aleyküm selam canım kardeşim =) Sorunu okuyunca öğretmenlik yaptığım dönemde fiziksel engelli bir öğrencim aklıma geldi. O da teknolojiye meraklıydı ve bir şeyler yapmak istiyordu. Fiziksel engelli olup başarılı işler ortaya çıkaran çok fazla kişi var. Dolayısıyla bu başarının önünde hiç bir engelin duramayacağının ispatıdır.

Fiziksel Engelli Olup

Fiziksel EngelliNe güzel C++ öğreniyorsun ve kendini onda geliştiriyorsun. Fiziksel engelli olman nedeniyle, engelli çalıştırmak zorunda olan şirketlerde yazılımcı olarak çalışma imkanına sahipsin. Fakat sen şirket kurmak istiyorsun ve bu da güzel bir şey.

Fiziksel engellilerin şirket kurmak için yararlanabileceği destek programları var. Fiziksel engeli olmayan kişilere yüzde 50-60 civarında destekler verilirken, fiziksel engellilere yüzde 80 civarı iş kurma desteği veriliyor. Dolayısıysa bu imkandan yararlanmanı tavsiye ederim.

Kuracağın şirkette muhtemelen yazılım ile alakalı bir iş olacaktır. Bu durumda ya sağlam bir geliştirebilir ve ondan para kazanmaya çalışabilirsin ya da firmalara yazılım hizmeti veren bir şirket kurabilirsin. Fakat benim tavsiyem sağlam bir yazılım projesi geliştirip, ondan para kazanmaya çalışman yönünde. Firmalara yazılım projeleri geliştirerek para kazanmanın çok çeşitli sıkıntıları ve gereklilikleri var.

C++ öğreniyor olman elbette bir avantaj. Fakat C++ genel olarak PC işletim sistemlerinde ve elektronik cihazlarda yazılım geliştirmek için kullanılıyor. PC işletim sistemlerine yönelik geliştirilen programlara olan talep, mobil cihazlardaki uygulamalar nedeniyle düşüyor. Yani kişiler ihtiyaç duydukları programları genel olarak mobil uygulamalar ile gidermeye çalışıyor. Elektronik cihazlara yönelik yazılım geliştirmekte daha çok firmalarda çalışmayı gerektiriyor, ki sen şirket kurmayı düşünüyorsun.

Dolayısıyla benim tavsiyem mobile yönel. Android, IOS ya da Windows Phone uygulaması geliştirmeye çalış. Android için Java, IOS için de Objective-C ya da Swift, Windows Phone içinde C# öğrenmen gerekecek. Ben bu 3 işletim sisteminden Android ve IOS ‘u tavsiye ederim. Java ve Objective-C ‘nin temellerinde C++ yattığı içinde öğrenmen zor olmayacaktır. Mobil uygulama geliştirerek hem firmalara hizmet veren hemde bir proje ile para kazanan şirket kurman durumunda avantajlı olma ihtimalin daha yüksek.

SONUÇ

Netice olarak C++ öğrenmek, gereksiz değil elbette. Fakat mobil alanında yaşanan büyüme, mobil alanında çalışmalar yapmak için fırsatların olduğu anlamına geliyor. Dolayısıyla mobil alanına yönelik çalışmaların yapılması daha rahat kazanç elde edilmesini sağlıyor. Ben mobile yönelmen durumunda başarılı olabileceğine inanıyorum. Allah yardımcın olsun kardeşim =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı