Yazılım Öğrenmek İçin Hangi Yol Seçilmeli?

Yazılım Öğrenmek İçin Hangi Yol Seçilmeli

 konusunda en çok tavsiye edilenden hangisinin seçilmesine dair soru soran bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Yazılım dillerini öğrenme konusunda birkaç kişiye danıştığımda iki farklı cevaba ulaştım. İlki tüm diller hakkında az buçuk bilgin olsun, ikincisiyse en başta bir dile odaklan ve o dili tamamen öğren oldu. Sizin cevabınızı da merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler..

CEVAP:

İki cevapta doğru ve ikisine de katılmamak mümkün değil. Çünkü ikisininde belli başlı avantajları var. Fakat yine de dikkat edilmesi gereken noktalar var. İki farklı yolu da inceleyelim.

Tek Bir Yazılım Diline Odaklanmak

Tek bir yazılım diline odaklanıp, kendinizi o dilde uzmanlaştırırsanız, o yazılım diliyle yapılabilinecek her şeyi yaparsınız. Yazılım konusunda temel değil, çok daha ileri seviyede yöntemlere hakim olursunuz.

Bir yazılım diliyle kendinizi sınırlamış olursunuz. Fakat şirketlerin hemen hemen hepsi birden fazla bilen kişileri arar. Yarın öbür gün, o yazılım dilinin yerine başka ve daha kullanışlı bir yazılım dili çıkarsa, sizin bildiğiniz yazılım dilinde iş bulma sıkıntınız ciddi oranda artar. Hepsinden ziyade bir projeyi tam anlamıyla hakkını vererek yapabilecek seviyede değilsinizdir ve bu durumda ne kendinize hayrınız dokunur nede şirketlerin sizden istediği referans proje sunabilirsiniz.

Birden Çok Diline Odaklanmak

Birden Çok Diline OdaklanmakBirden çok dilde yazılım öğrenme tahmin edildiği üzre kolay değildir. Çok ciddi zaman ve çalışma gerektirir. Bu öğrenmeye çalıştığınız yazılım dillerinden birinde uzman olmak zordur.

Avantajı ise hangi yazılım dilinde uzmanlaşmanız gerekirse, o yazılım diline dair temeliniz olduğu için öğrenme sıkıntınız minimum olur.

Zaten bir Web Yazılımcısı olmak istiyorsanız ALLAH ‘ın emri birden fazla dil bilmek zorundasınız. En basitinden PHP yazılımcısı olacaksanız, MySQL sorgularını, HTML ve CSS’i mutlaka bilmeniz lazım. Bunun yanı sıra sizden Javascript, JQuery ‘de istenecektir.

SONUÇ

Yinede kendinize yazılımcılık konusunda bir sıfat kazandırmanız dolayısıyla bir konuda uzman olmanız gerek. Yani sorduklarında “ben Java’cıyım” yada “ben C#’çıyım” diyebilmeniz lazım.

Bu nedenle diyorsanız benim tavsiyem bu tavsiye edilen ikisinin harmanlanmış hali olacak. Yani bir yazılım dilinde uzmanlaşın fakat diğer yazılım dilleri hakkında en azından temel bilginiz olsun. Bir iş görüşmesinde “hiç bilmiyorum” demektense “temel bilgim var, kısa sürede kendimi o dilde geliştirebilirim” diyebilin yada kişisel bir proje yapmada ihtiyaç duyduğunuz kodlama diliyle alakalı kısa bir araştırmada ihtiyacınızı giderecek kadar yazılım yapabilin.

Zaten bir çok yazılım dili yapı ve mantık olarak birbirine benzer. Bir yazılım dili konusunda uzman olduktan sonra öğrenmek istediğiniz yazılım dilini, hiç yazılım dili bilmeyen birine nazaran daha kolay öğrenirsiniz.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı