Instagramda Satış Yapmak

Instagramda Satış Yapmak

, internetten satış yapmak isteyen kişilerin en merak ettiği soruları barındıran meselelerden biri. Bu nedenle bu makalemizde , ve diğer merak edilen unsurlara göz fırlatıyoruz.

, içinde bulunduğumuz dönemde herkesin hayali. Zira oturduğunuz yerden, 7 gün 24 saat, Türkiye ‘nin hatta dünyanın her yerine satış yaparak para kazanma imkanı sunuyor. Hal böyle olunca pek çok kişi ya ana gelir ya da ek gelir için internetten satış yapmak istiyor.

Elbette herkesin bir e-ticaret sitesi ya da internet sitesi kurmak için gerekli bilgisi veya kurdurmak için gerekli maddiyatı olmayabiliyor. Bu iki sorunu da kökünden çözen şey ise sosyal medya siteleri oluyor. Sosyal medya siteleri arasında ise satış yapmak için en ideal platform Instagram. Şimdi Instagramda satış yapmak ile ilgili en merak edilen meselelere gelelim.

Yapmak İçin Neden İdeal?

İnternetten satış yapmak, daha doğrusu yapabilmenin en önemli 3 ana unsuru vardır. Bu unsurları şöyle sıralayabiliriz;

Çok Kişiye Ulaşmak

Bir e-ticaret sitesi ya da sahibi olsanız bile bu sizin satış yapabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü siz gerekli pazarlama çalışmalarını gerçekleştirmediğiniz sürece, kimse sizin sitenizin varlığından haberdar olmaz. Dolayısıyla çeşitli tanıtım çalışmaları ve kişilere ulaşma yöntemlerine başvurmalısınız.

Instagram sizlere satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler, yani eklediğiniz görseller için hash tagler ekleme imkanı sunar. Bu hash tagler ile milyonlarca kişiye ürünlerinizi gösterme imkanınız bulunmaktadır.

Instagram Satış YapmakGörsellik

Görsellik, kişilerin satın alma kararı vermelerinde son derece önemli bir unsurdur. Instagram da görsel paylaşımlar üzerine kurulu bir sosyal medya platformudur. Dolayısıyla tek bir hesap ile yüzlerce ürünü gösterme imkanı bulunmakta ve kişilere hızlı bir şekilde satın alma kararı vermelerini sağlamaktadır.

Güvenirlik

İnternet üzerinden satışlarda güvenirlik son derece önemli bir yere sahiptir. Elbette Instagram üzerinden herkesin kolaylıkla hesap açabilmesi ve ürün görselleri ekleyerek satış yapabilmesi bir güvensizlik unsurudur. Fakat bu güvensizliği güvenirliğe çevirmenin iki yolu var; Birincisi yorumlar. Instagram da eklenen ürün görsellerinin altına yapılan müşteri yorumları, ürün almayı düşünen kişilerin, alım kararı vermesinde etkili rol oynamaktadır. İkincisi ise Shopier. Shopier, Instagram’da satıcılara kolayca ve kredi kartıyla satış yapma imkanı sunarken, alıcıların da haklarını koruyan güvenli bir alışveriş ortamı sunar. Bu sayede takipçileriniz sizden ürünlerinizi güvenle satın alabileceklerini bilirler. Kapıda ödeme gibi ilkel yöntemlerle uğraşmaktan ve müşterilerinizle uzun WhatsApp yazışmaları ve pazarlık yapmaktan kurtulup, tıkır tıkır işleyen bir sistem ile sadece satışa odaklanabilirsiniz. Bununla ilgili Şirket Kurmadan E-Ticaret Sitesi Kurmak makalemizi de okuyabilirsiniz.

Shopier’in Getirdiği İmkanlar

Shopier ile ister şirket ister bireysel üyelik mümkün. Sadece satış yaptığınızda alınan komisyon karşılığında kredi kartına taksit imkanı sunarak satış yapabiliyorsunuz. İki kullanım yolu var; birincisi tüm ürünlerinizin görüntülenebileceği dükkan sayfanız, ikincisi de ürüne özel satış linkiniz. Dükkan sayfanızı, üyeliğinizle anında sahip olduğunuz pratik bir web sitesi gibi düşünebilirsiniz. İsterseniz çoğu butiğin yaptığı gibi profil bölümüne dükkan sayfanızın linkini koyabilir, isterseniz de storyler’inizde veya WhatsApp’ta yazışırken müşterilerinizi, direkt olarak ilgilendikleri ürünün linkine yönlendirerek ödeme alabilirsiniz.

Müşteriniz ödeme yaptığında Shopier mobil uygulamasına ve e-postanıza sipariş bildirimi gelir. Ürünü müşterinizle uzun yazışmalara ve pazarlık aşamalarına girmeden, bildirimdeki kişiye gönderirsiniz ve paranızı kısa sürede hesabınıza alırsınız. Ayrıca Shopier’in kargo şirketleriyle anlaşması da var. Bu sayede ürünlerinizi çok uygun fiyatlardan müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. İşleyişe dair daha fazla bilgi almak için şu linkteki yazıdan faydalanabilirsiniz.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere internet üzerinden satış yapmak için gerekli olan standart e-ticaret sitesi veya web sitesi için bilgi ya da maddiyata sahip olmayabilirsiniz. Bu iki gereksinimi Instagram sayfa açma işlemiyle atlama imkanına sahipsiniz. Sadece bir sayfa adı, cep telefonu numarası ve şifre ile Instagram sayfa açma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sonrasında sayfanızı kişilerin güvenini kazanacak şekilde düzenlemenizde büyük önem var. Söz konusu güven sağlama unsurlarının başında telefon numarası belirtme, gönderilerinizin kapıda ödemeli olarak yapıldığına dair bilgi yer alması, kaliteli bir avatar ve diğer ihtiyaç duyulan bilgiler bulunmalıdır.

Instagram aynı zamanda “” adı altında, telefon, mail adresi ve adres ekleyerek, kişilerin size kolaylıkla ulaşmasını sağlayacak imkan sunar. Adı her ne kadar “” olsa da, bu profili kullanmak için işletme olmanıza gerek yoktur. sayesinde kişilerin size kolaylıkla ulaşıp sipariş vermesini sağlamanızın yanı sıra güvenlerini de kazanabilirsiniz.

Şimdi Instagram da en çok hangi alanlarda ürün alışverişlerinin yapıldığına göz fırlatalım.

Instagram da en çok ilgi gören alışveriş hesaplarından biri tesettür butik Instagram hesaplarıdır. Zira tesettürlü kadınların büyük bir çoğunluğu Instagram kullanmalarının yanı sıra, kredi kartı ya da banka havalesi/eft işlemlerini tercih etmemektedir.

Instagram satış yapan kişilerin önemli bir bölümü kapıda ödeme imkanı sunması nedeniyle, tesettürlü kadınlar tesettür butik Instagram hesaplarını takip ve bu hesaplardan alışveriş yapmayı tercih eder. Dolayısıyla amacınız Instagramda satış yapmak ise ve satış yapmak için ideal bir kategori arıyorsanız, tesettür butik sayfası açmak ideal bir tercih olabilir.

Instagram Ayakkabı Butikleri

butikleri en çok aranan ve alışveriş yapılan Instagram hesapları arasında gelmektedir. Bunun başlıca nedenleri arasında, çok sayıda ayakkabı satışı yapan butik bulunmaktadır. Bu butiklerin hemen hemen hepsinin Instagram da bir hesabı vardır.

Ayakkabı butikleri arayan pek çok kişi, onlarca internet ya da e-ticaret sitesini tek tek gezmektense, Instagram üzerinden araştırma yapmayı tercih eder. Zira birkaç hash tag ile yüzlerce ayakkabı butiğine ve ayakkabı görseline ulaşmak mümkündür. Dolayısıyla Instagramda satış yapmak isteyenler için butikleri ideal bir tercihtir.

Instagram Elbise

Tesettür Butik Instagram ve Instagram Ayakkabı Butikleri maddelerinden anlaşılacağı üzere Instagram butikleri son derece ilgi gören alanlar. Bir diğer en ideal kategori Instagram elbise kategorisidir. Yine kişiler elbise arayışı içerisine girmeleri durumunda Instagram elbise hesaplarını ziyaret eder ve yüzlerce elbiseye kolaylıkla ulaşabilir.

Elbise aynı zamanda hem kargo süreci sorunsuz hemde düşük maliyetli bir üründür. Kargo sürecinde kırılma ve yamulma gibi sorunlar görülmez, ebatlarının düşük olması nedeniyle kargo maliyetleri yükselmez. Üstelik pek çok ürünün fiyatı piyasa standartlarına göre belirlenirken, elbiselerin fiyatları tamamen albenisine bağlı olarak belirlenir. Dolayısıyla diğer Instagram butikleri arasında elbise butikleri, Instagram üzerinden satış yapmak isteyenler için ideal alanlar arasında yer alır.

Instagram Satış VergiZurnanın pırt dediği yer burasıdır. Yani vergi mevzusu. Fakat durum korkulduğu gibi değil. Belirli limitleri aşmayıp, satışlarınızla zengin olacak seviyeye gelmediğiniz sürece satış yapmanızda bir sakınca yok. Kaldı ki Shopier gibi bir sistem ile bireysel olarak kredi kartıyla ödeme alabilmek imkanınız da var. Eğer ürününüzün üretimini evde yapıyorsanız, bununla ilgili çeşitli ek muafiyetler de var.

SONUÇ

Bu makalemizin de sonuna gelirken, Instagramda satış ile alakalı en merak edilen meselelere göz fırlatmaya çalıştık. Umuyoruz ki çok sayıda kişi bu konu vesilesiyle kafasındaki sorulara cevap bulmuştur. Eğer ki kafanıza takılan ve burada cevabı yer almayan bir soru var ise aşağıda yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı