Instagramda Satış Yapmak

Instagramda Satış Yapmak

, internetten satış yapmak isteyen kişilerin en merak ettiği soruları barındıran meselelerden biri. Bu nedenle bu makalemizde , ve diğer merak edilen unsurlara göz fırlatıyoruz.

, içinde bulunduğumuz dönemde herkesin hayali. Zira oturduğunuz yerden, 7 gün 24 saat, Türkiye ‘nin hatta dünyanın her yerine satış yaparak para kazanma imkanı sunuyor. Hal böyle olunca pek çok kişi ya ana gelir ya da ek gelir için internetten satış yapmak istiyor.

Elbette herkesin bir e-ticaret sitesi ya da internet sitesi kurmak için gerekli bilgisi veya kurdurmak için gerekli maddiyatı olmayabiliyor. Bu iki sorunu da kökünden çözen şey ise sosyal medya siteleri oluyor. Sosyal medya siteleri arasında ise satış yapmak için en ideal platform Instagram. Şimdi Instagramda satış yapmak ile ilgili en merak edilen meselelere gelelim.

Yapmak İçin Neden İdeal?

İnternetten satış yapmak, daha doğrusu yapabilmenin en önemli 3 ana unsuru vardır. Bu unsurları şöyle sıralayabiliriz;

Çok Kişiye Ulaşmak

Bir e-ticaret sitesi ya da web sitesi sahibi olsanız bile bu sizin satış yapabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü siz gerekli pazarlama çalışmalarını gerçekleştirmediğiniz sürece, kimse sizin sitenizin varlığından haberdar olmaz. Dolayısıyla çeşitli tanıtım çalışmaları ve kişilere ulaşma yöntemlerine başvurmalısınız.

Instagram sizlere satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler, yani eklediğiniz görseller için hash tagler ekleme imkanı sunar. Bu hash tagler ile milyonlarca kişiye ürünlerinizi gösterme imkanınız bulunmaktadır.

Instagram Satış YapmakGörsellik

Görsellik, kişilerin satın alma kararı vermelerinde son derece önemli bir unsurdur. Instagram da görsel paylaşımlar üzerine kurulu bir sosyal medya platformudur. Dolayısıyla tek bir hesap ile yüzlerce ürünü gösterme imkanı bulunmakta ve kişilere hızlı bir şekilde satın alma kararı vermelerini sağlamaktadır.

Güvenirlik

İnternet üzerinden satışlarda güvenirlik son derece önemli bir yere sahiptir. Elbette Instagram üzerinden herkesin kolaylıkla hesap açabilmesi ve ürün görselleri ekleyerek satış yapabilmesi bir güvensizlik unsurudur. Fakat bu güvensizliği güvenirliğe çevirmenin iki yolu var; Birincisi yorumlar. Instagram da eklenen ürün görsellerinin altına yapılan müşteri yorumları, ürün almayı düşünen kişilerin, alım kararı vermesinde etkili rol oynamaktadır. İkincisi ise kapıda ödemeli kargo. Kapıda ödemeli kargo imkanı sunulması durumunda güvensizlik engelini aşmak mümkündür. Fakat kapıda ödemeli kargo, kendi içerisinde pek çok sorun barındırmaktadır. Bununla ilgili Şirket Kurmadan E-Ticaret Sitesi Kurmak makalemizdeki Kapıda Ödeme Alma maddesini okuyabilirsiniz.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere internet üzerinden satış yapmak için gerekli olan standart e-ticaret sitesi veya web sitesi için bilgi ya da maddiyata sahip olmayabilirsiniz. Bu iki gereksinimi Instagram sayfa açma işlemiyle atlama imkanına sahipsiniz. Sadece bir sayfa adı, cep telefonu numarası ve şifre ile Instagram sayfa açma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sonrasında sayfanızı kişilerin güvenini kazanacak şekilde düzenlemenizde büyük önem var. Söz konusu güven sağlama unsurlarının başında telefon numarası belirtme, gönderilerinizin kapıda ödemeli olarak yapıldığına dair bilgiye yer alması, kaliteli bir avatar ve diğer ihtiyaç duyulan bilgiler bulunmalıdır.

Instagram aynı zamanda “” adı altında, telefon, mail adresi ve adres ekleyerek, kişilerin size kolaylıkla ulaşmasını sağlayacak imkan sunar. Adı her ne kadar “İşletme Profili” olsa da, bu profili kullanmak için işletme olmanıza gerek yoktur. İşletme Profili sayesinde kişilerin size kolaylıkla ulaşıp sipariş vermesini sağlamanızın yanı sıra güvenlerini de kazanabilirsiniz.

Şimdi Instagram da en çok hangi alanlarda ürün alışverişlerinin yapıldığına göz fırlatalım.

Instagram da en çok ilgi gören alışveriş hesaplarından biri tesettür butik Instagram hesaplarıdır. Zira tesettürlü kadınların büyük bir çoğunluğu Instagram kullanmalarının yanı sıra, kredi kartı ya da banka havalesi/eft işlemlerini tercih etmemektedir.

Instagram satış yapan kişilerin önemli bir bölümü kapıda ödeme imkanı sunması nedeniyle, tesettürlü kadınlar tesettür butik Instagram hesaplarını takip ve bu hesaplardan alışveriş yapmayı tercih eder. Dolayısıyla amacınız Instagramda satış yapmak ise ve satış yapmak için ideal bir kategori arıyorsanız, tesettür butik sayfası açmak ideal bir tercih olabilir.

Instagram Ayakkabı Butikleri

butikleri en çok aranan ve alışveriş yapılan Instagram hesapları arasında gelmektedir. Bunun başlıca nedenleri arasında, çok sayıda ayakkabı satışı yapan butik bulunmaktadır. Bu butiklerin hemen hemen hepsinin Instagram da bir hesabı vardır.

Ayakkabı butikleri arayan pek çok kişi, onlarca internet ya da e-ticaret sitesini tek tek gezmektense, Instagram üzerinden araştırma yapmayı tercih eder. Zira birkaç hash tag ile yüzlerce ayakkabı butiğine ve ayakkabı görseline ulaşmak mümkündür. Dolayısıyla Instagramda satış yapmak isteyenler için butikleri ideal bir tercihtir.

Instagram Elbise

Tesettür Butik Instagram ve Instagram Ayakkabı Butikleri maddelerinden anlaşılacağı üzere Instagram butikleri son derece ilgi gören alanlar. Bir diğer en ideal kategori Instagram elbise kategorisidir. Yine kişiler elbise arayışı içerisine girmeleri durumunda Instagram elbise hesaplarını ziyaret eder ve yüzlerce elbiseye kolaylıkla ulaşabilir.

Elbise aynı zamanda hem kargo süreci sorunsuz hemde düşük maliyetli bir üründür. Kargo sürecinde kırılma ve yamulma gibi sorunlar görülmez, ebatlarının düşük olması nedeniyle kargo maliyetleri yükselmez. Üstelik pek çok ürünün fiyatı piyasa standartlarına göre belirlenirken, elbiselerin fiyatları tamamen albenisine bağlı olarak belirlenir. Dolayısıyla diğer Instagram butikleri arasında elbise butikleri, Instagram üzerinden satış yapmak isteyenler için ideal alanlar arasında yer alır.

Instagram Satış VergiZurnanın pırt dediği yer burasıdır. Yani vergi mevzusu. KodcuHerif.Com ‘da daha önce pek çok konuda dile getirdiğimiz üzere satışı gerçekleştirilen her bir ürünün vergisi verilmek zorunludur. Bu konuda küçük bir istisna var. O da, Gelir Vergisi Kanununun 82. Maddesi ‘nde yer alıyor. Söz konusu madde de, 1 takvim yılı içerisinde, 1 veya 2 kez yapılan satışlar, toplamda 10.000 TL ‘yi geçmez ise, şirket kurmaya ya da vergi vermeye gerek yoktur. Eğer ki, 1 takvim yılı içerisinde, 2’den fazla kez satış yapılması durumunda, bu sürekli ve düzenli satış grubuna giriyor. Dolayısıyla Instagram satış için vergi mükellefi olmak, yani şirket kurmak ve fatura kesmek gerekiyor. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www.gib.gov.tr/node/83070

Tabi canım ülkemde “bu ne perhiz bu ne kornişon” derdirten durumlar var. Bu durumların başında Instagram da çok fazla, firma sahibi olmayıp satış yapan kişiler geliyor. Hatta bu kişiler o kadar fazla ki, pek çok insan Instagramda satış yapmak için vergi mükellefi olmanın zorunlu olmadığını dahi düşünebiliyor.

Diğer bir durum ise çok daha enteresan; Ülkemizde önemli bir online ödeme alma kuruluşu, firma sahibi olunmasa dahi, sisteme ücretsiz kayıt olunarak, kişilere kredi kartı ile ödeme alma imkanı sunmaya başladı. Yani isteyen herkes bu sisteme üye olabilir, ürünlerinin satışı için link oluşturabilir, bu linki müşteriye gönderebilir ve müşteri kredi kartı ile ödeme yapabilir. Bu, firma sahibi olmadan satış yapabilmenin önündeki en büyük sorunu çözüyor. Fakat yasalar ile son derece ters bir durum söz konusu. Öyle ki, düdük çalmanın yasak olduğu bir yerde herkese bedava düdük dağıtmak gibi bir şey. Henüz yeni bir sistem, bakalım zaman bize bununla alakalı olarak neler gösterecek…

SONUÇ

Bu makalemizin de sonuna gelirken, Instagramda satış ile alakalı en merak edilen meselelere göz fırlatmaya çalıştık. Umuyoruz ki çok sayıda kişi bu konu vesilesiyle kafasındaki sorulara cevap bulmuştur. Eğer ki kafanıza takılan ve burada cevabı yer almayan bir soru var ise aşağıda yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı