Diplomasız Yüksek Maaşlı İş Bulmak

Diplomasız Yüksek Maaşlı İş Bulmak

Bu makalemizde KodcuHerif.Com ‘a gelen soruların pek çoğunda yer alan ve pek çok kişinin merak ettiği bir konuya göz fırlatacağız; Diplomasız

KodcuHerif.Com ‘da hemen hemen her konuda diplomanın önemine vurgu yapıyoruz. Zira hem gözlemlerim hem de tecrübelerim çerçevesinde çok net söyleyebilirim ki, diplomasız iyi çalışma koşullarına sahip olmak zor fakat imkânsız değil. Diplomasız biri ile diplomalı birinin yüksek maaşlı işe sahip olmasını bir maraton koşusuna benzetebiliriz. Diplomasız biri engelli parkurunda koşuyorken, diplomalı biri engelsiz parkurda aynı anda koşuyordur.

Çünkü daha öncede pek çok konuda belirttiğimiz üzere, insan kaynakları çalışanlarının genel olarak karşılarına gelen CV ‘lerde ilk olarak baktıkları yer mezuniyet durumudur. Hatta CV ‘leri mezuniyet durumuna göre gruplandırırlar. Yüksek maaşlı işler için üniversitenin ilgili bölümünden mezun grubunda yer alan CV ‘lere bakarlar. Dolayısıyla siz o yüksek maaşlı işi yapabilecek seviyede olsanız bile, diğer grupta yer aldığınız için görünmeyebilirsiniz. Hele ki direkt olarak “X mühendisi” başlıklı ilanlara, o ilanların içerisinde yer alan onlarca vasıf sayılması meselesine hiç girmek dahi istemiyorum.

Peki diploma olmadan nasıl yüksek maaşlı bir işe sahip olunabilir, buna beraber göz fırlatalım;

Referans Çalışmalar Yapın

Referans ÇalışmalarEğer ki yazılım, , grafik tasarım, sosyal medya yönetimi ya da benzeri referans çalışmalar gösterebileceğiniz bir alanda iş arayışı içerisindeyseniz avantajlısınız. Çünkü bilginizi diploma haricinde gösterebilme imkânınız var demektir.

Fakat referans çalışmalarınızın basit olmaması gerektiğini de ayrıca belirtmek gerekiyor. Zira zaten diplomasız olmanız nedeniyle dezavantaja sahipsiniz. Dolayısıyla yaptığınız çalışma, diplomasız olmanızı göz ardı ettirecek kadar kaliteli ve nitelikli olmalı. Bu nedenle çalışmanızı hem piyasa standartları ile kıyaslayıp olabildiğince kaliteli yapmaya çalışın hem de üzerinde olabildiğince çok emek harcayın.

Referans Olabilecek Kişiler ile Tanışın

Kişiler ile TanışınBizim ülkemizde işlerin yürümesinde tanıdık(torpil) unsuru ayrı bir yere sahiptir, bunu kimse inkâr edemez. Elbette bu demek değildir ki, hiçbir şey bilmediğiniz halde, ciddi bilgi gerektiren bir pozisyonda çalışabilirsiniz. Tanıdığınızın olması, sadece direkt olarak sizin onlarca hatta yüzlerce CV arasından dikkat edilmenizi sağlar.

Başka bir avantaj ise pek çok firma, kendi bünyesinde iyi mevkilerde çalışan kişilerin tanıdıklarına daha fazla öncelik verebilir. Zira bu pek çok firma için sizin güvenilir olduğunuzun göstergesidir.

Dolayısıyla hem yakın çevreniz ile iyi ilişkiler kurmanız hem de çeşitli sosyal etkinliklerde yer alıp yeni kişiler ile tanışmanız size iyi mevki sahibi kişiler ile bağlantı kurmanızı sağlar. Kurduğunuz bağlantılarda kişilere kendinizi iyi tanıtmalı, neler yaptığınıza ve neler yapabileceğinize dair bilgiler vermelisiniz.

Sertifikalar Alın

Sertifikalar AlınKodcuHerif.Com ‘da pek çok konuda sertifika meselesine değindik ve sertifikaların diplomalar ile eşdeğer tutulamayacağını belirttik. Fakat bu sertifikaların hiçbir işe yaramadığı anlamına gelmiyor. Yani sertifika sahibi olmak, sertifika sahibi olmamaktan daha iyidir.

Sertifika denilince sadece yüksek ücretler verilip, üç kuruşluk bilgi veren kurslardan alınan sertifikalar aklınıza gelmesin. İnternet ortamında Google gibi nitelikli bilişim firmalarının düzenlediği, ücretsiz sınavlara katılarak online sertifika almak mümkün. Bunun yanı sıra belediyelerin düzenlediği ücretsiz eğitim ve sertifika programları da mevcut.

Aldığınız sertifikalar nitelikli olmasa dahi iş alımlarında eğitime, öğrenmeye değer veren, kendisini sürekli geliştiren bir kişi olduğunuzu gösterir. Buda pek çok firmanın çalışacak işçilerde aradığı bir özelliktir.

Kendinizi Geliştirin

Alanınıza bağlı olarak sadece sertifika sahibi olmanız, kaliteli bir proje geliştirmiş olmanız hatta diploma sahibi olmanız dahi yeterli gelmeyebilir. Zira çalışmayı planladığınız alan yazılım gibi sürekli gelişen bir alan ise kendinizi de sürekli geliştirmeniz gerekiyor demektir.

Sertifika aldığınız, proje geliştirdiğiniz hatta diploma aldığınız tarihten bu yana çalışmak istediğiniz alan ile alakalı yeni bir özellik gelmiş ise, bu özellik hakkında bilgi ve beceri sahibi olmanız size ciddi avantaj sağlar. Hatta söz konusu avantaj bazen diploma sahibi kişilerin yerine sizin tercih edilmenizi sağlayabilir. Zira diploma sahibi kişi, firmanın ihtiyaç duyduğu bilgiye sahip değilse ve siz sahipseniz, tercih edilen siz olabilirsiniz. Dolayısıyla kendinizi sürekli geliştirmeniz de ciddi bir önem var.

Kişisel Sahibi Olun

Kişisel Web SitesiFirmaların iş ilanlarına başvuran onlarca yüzlerce kişi arasından sıyrılmak için fark edilir olmak, fark edilir olmanız içinde farklı olmanız gereklidir. Eskiden herkes bir kâğıt parçasına sahip olduğu özellikleri kısa özgeçmiş şeklinde yazardı. Günümüzde bu kağıt parçalarının yerini ağırlıklı olarak online başvuru formları aldı. Bu formlarda klasik olarak kişiler hakkında genel bilgiler yer alıyor ve ilk bakıldığında hepsi aynı görünüyor.

Siz bu kişilerden farklı olarak kendi adınıza bir web sitesi yapabilirsiniz. Bu web sitenizde kendinizi, yaptığınız çalışmaları ve hakkınızda genel bilgileri yayınlayabilirsiniz. Bu web sitenizi de yine CV ‘nize ekleyebilirsiniz. Bu sayede web sitenize bakan ve sizi işe alacak olan kişi hakkınızda daha kayda değer bilgi alabilir. Diğer yandan başvuran kişilerden de ciddi bir farka sahip olmuş olursunuz.

Size Tecrübe Kazandıracak İş ile Başlayın

Bu makaledeki en önemli ve dikkat edilmesi gereken madde budur. Zira bu noktaya kadar anlatılanlar herhangi bir işe girmemiş olup, direkt olarak diplomasız bulmak konusunda bilgi vermiyor. bulmak konusunda size yardım edecek unsurlar ele alınıyor. Dolayısıyla hedefiniz ilk etapta yüksek maaşlı bir olmaması gerektiği gibi, yüksek maaşlı iş bulamadığınızda da hayal kırıklığına uğramamalısınız.

Pek çok firma için sertifikadan daha değerli, hatta neredeyse diploma kadar değerli sayılabilecek bir şey var ise o da başka bir firmada çalışarak edindiğiniz tecrübedir. Çünkü firmalar işe aldıkları elemanın hemen aktif olarak çalışabilecek ve firmadaki işleri kolaylaştırabilecek özelliğe sahip olmasını ister. Bu da ancak başka bir firmada çalışmış kişilerin sahip olabileceği unsurlardır.

Bir İşe Kazık Çakmayın

Bir İşe Kazık ÇakmayınBir üst maddede belirtildiği üzere tecrübe sahibi olacağınız iş ile başlayın fakat oraya kazık çakmayın. Pek çok kişi, iyi kötü bir iş bulduğunda “ammaaan… Ay sonu dedin mi maaşım gecikmeden yatıyor, sigortam ödeniyor, burada düzenimi de kurdum” mantığında hareket edip, daha iyi bir iş aramayabilir. Fakat unutulmamalıdır ki mevcut işinizden her daim daha iyi şartlarda çalışabileceğiniz bir iş mutlaka bir yerlerde var. Üstelik tamda sizin vasıflarınıza sahip birini arıyorlar.

Dolayısıyla bir işe sahip olsanız bile, o işte iyi kötü bir düzen kurmuş olsanız bile daha iyi şartlarda bir işte çalışmanıza engel olan şey sizin iş aramıyor olmanızdır. Çevrenize iş aradığınızı dile getirin ve çevreniz sizin bir yerde çalıştığınız için işe ihtiyacınız olmadığını düşünmesin. Çalışmakta olduğunuz işten daha iyi bir iş fırsatı geldiğinde de sizinle iletişime geçsinler. İş ilanları sitelerine arada sırada göz atın ve size uygun, daha iyi şartlarda çalışabileceğinize inandığınız işlere başvurun.

Üstelik bir işte çalışıyorken iş aramak çok daha avantajlıdır. Zira hem o iş olmasa da maddi anlamda sıkıntıya girmezsiniz hem de mevcut işinizde çalıştığınız ücretten daha fazlasını talep edebilirsiniz. Belki bir ay ya da birkaç ay, hatta bir iki yıl iş aradığınızda, çalışmakta olduğunuz işten daha iyi bir iş bulamayabilirsiniz. Fakat hiç iş aramamanız durumunda imkânınızdan daha fazla imkânına sahip olursunuz. Yani daha iyi bir ihtimaliniz ancak iş aramanız durumunda artar.

Tabi dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmamak çok önemlidir. Bu nedenle daha iyi çalışma ve maaş koşulları sunan firmanın, sağlam bir firma olmasına özellikle dikkat edin ve çalışma şartlarını önceden iyi gözlemleyin.

SONUÇ

Bir makalenin daha sonuna gelirken, toparlayacak olursak diplomasız da yüksek maaşlı bir işe sahip olma imkânı var. Hatta sağda solda duyuyor ve görüyoruz. Fakat bunlara bakarak birinin kapınızı çalıp firmasında yüksek maaşla çalışmanızı teklif etmesini bekleyemezsiniz. Bunun için çabalamalı, çabalarınızın karşılığını alabileceğiniz unsurlara sahip olmalı ve asla umutsuzluğa kapılmamalısınız 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı