Yazılım İçin İngilizce İhtiyacını Üniversite Hazırlıkta Gidermek

Yazılım İçin İngilizce İhtiyacını Üniversite Hazırlıkta Gidermek

isteyen kardeşimizin, yazılım için ihtiyaç duyulan İngilizceyi, üniversite hazırlık sınıfında öğrenmeye dair sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Öncellikle Herkese Merhaba.Ben lise 2 de anadolu lisesinde ogrenim gormekteyim.yazilimci olmak,uygulama gelistirmek,web tasarim veya mobil uygulama gelistirmek gibi dusuncelerim var kararsizim diye bilirim,bu soruyu sormamin asil amaci benim ingilizce egitimim yok denenecek kadar olmasi.8 siniftan baslayarak ingilizce ogrenimi gordum yazilmci olmak icin igilizce sart olduguna gore ben bu sorunu universitede coze bilirmiyim 1 sene hazilirlik gorerek?

CEVAP:

Yazılım ve İngilizce

İngilizce öğrenmekYazılımcı olmak ve için İngilizce bilmek meselesine daha önce değindiğimiz konular var. Örneğin bu (İngilizce Öğrenmek İstemeyip Kolay Yazılım Öğrenmek) ve bu konuya (Yazılımda İngilizce Bilmenin Önemi) bakabilirsiniz.

O konularda da inceden dile getirdiğimiz gibi “İngilizce bilmeyen yazılımcı olamaz” gibi bir kural yok. ya da yazılımcı olmak için İngilizce bilmek sizin işinizi kolaylaştırır, karşılaştığınız sorunları daha hızlı çözmenizi sağlar. Çünkü hem İngilizce global bir dildir hemde yazılımın kalbi Amerikadır. Dolayısıyla internette sunulan yazılıma dair kaynakların çoğu İngilizcedir. Yazılıma dair bir kaynak sunan kişi hangi milletten olursa olsun, o kaynağı geniş kitlelere ulaştırmak için İngilizce olarak sunar.

Tabi günümüz imkanları bu sorunu minimuma indiriyor. Çünkü sağ olsun Google reyiz çeviri hizmeti ile İngilizce bir kaynağı istediğiniz dile çeviriyor ve bu sayede İngilizce bilmeyen biri de kaynağı anlayabiliyor. Elbette söz konusu çeviri kusursuz ve tam dilimize uygun şekilde gerçekleşmediğinden anlam bütünlüğü olmuyor, orası ayrı…

SONUÇ

Netice olarak yazılımcı olmak ve yazılım yapmak için İngilizce şart değil ama ciddi bir avantaj. Benim asıl takıldığım nokta henüz lise 2. sınıftasın. Yani liseyi bitirmek için önünde daha 2 sene var. Bu 2 senelik süre zarfında İngilizceni geliştirebilirsin. Bu sayede üniversitede hazırlık okumak zorunda kalmaz ve bir sene kaybetmezsin. Dolayısıyla planlarını ertelemen için ortada kayda değer bir neden yok. Eğer bugün İngilizce öğrenmek için bahaneler bulup, İngilizce öğrenmeyi erteler isen, İngilizce öğrenmeyi planladığın günler geldiğinde de sıkıntılar yaşarsın 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı