Matematik Mezunu Olup Yazılımcı Olmak

Matematik Mezunu Olup Yazılımcı Olmak

Matematik mezunu olan bayan arkadaşımızın yazılımda kendisini geliştirmek istemesi üzerine sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Öncelikle böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkür ederim. soruma gelince matematik mezunuyum.Bir matematikçi olarak gerçekten kendimi gelistirmek istiyorum. Kurslara gidip uzun uzun zaman harcayıp az bir şey öğrenmek istemiyorum. Kendi kendime çalişabileceğim kitap listesi verebilir misiniz ? ya da sizin bu konuda farklı fikirleriniz varsa öğrenmek isterim. teşekkürler.

CEVAP:

Öncelikle güzel duygu ve düşüncelerin için ben teşekkür ederim. Keşke öğrenmek istediğin yazılım diline dair bilgi vermiş olsaydın, daha sağlıklı cevap verebilirdim. Fakat genel cevap verecek olmamda yeterince sağlıklı olacaktır =)

Matematik ve Yazılım

Yazılım ÖğrenmeMatematik ve yazılım birbiriyle iyi anlaşan akraba gibidir. Yapı olarak birbirlerine benzerler. Her şeyden ziyade ikisinde de temel mantık karşılaşılan soru ve sorunları çözmek olduğundan, matematik konusunda iyi olan birisinin ve başarılı olması daha kolaydır. Dolayısıyla seninde zorluk yaşayacağına inanmıyorum.

Elbette buradan “matematikte iyi olan yazılımı hiç çabalamadan ve sorun yaşamadan öğrenir” gibi bir sonuçta çıkmasın. Sadece yazılım mantığını kavrama konusunda nispeten avantaj söz konusudur. Onun haricinde gösterilmesi gereken çaba, araştırma, öğrenme, azim ve diğer unsurlar herkes için geçerlidir =)

Yazılım Öğrenme Kaynakları

Daha önce yazılım öğrenmeye dair çok soru geldi. Hepsinde aynı şeyleri söyledim. Ben hem kitabı, hem kursu, hem interneti hem görsel eğitim setlerini yani yazılım öğrenme konusunda faydalanılabilecek bütün kaynakları denedim. Bunların her birinin avantajı ve dezavantajı var.

Kursların avantajı, karşınızda bir hoca olur, kafanıza takılan soruları anında kendisine sorma imkanınız vardır, sertifika alırsınız. Dezavantajı, ciddi paralar vermeniz söz konusudur, dersler çok hızlı işlenir, kurs boyunca bütün anlatılanları anlamanız için kursa odaklı bir hayat yaşamanız gereklidir.

Kitapların avantajı, belli bir düzen halindedir, başlayacağınız noktayı bilirsiniz, öğrenmek istediğiniz konunun sayfasını bulup bakma imkanınız vardır. Dezavantajı, sürekli değişen ve gelişen yazılım alanında, geçerli ve güncel bir kitap bulmak zordur, hem kitaba bakmak hemde kitapta yazılanları uygulamak kolay değildir.

Görsel eğitim setlerinin avantajı, anlatılanları hem görerek hemde duyarak öğrenirsiniz, dersleri ileri ve geri alma, duraklatma imkanınız vardır. Dezavantajları, anlatan kişi her zaman iyi anlatmayabilir, sürekli hatalar yaparak kafanızı karıştırabilir.

İnternetin avantajları, elinizin altında bir dünya kaynak vardır, kaynağı sunan kişiyle iletişim kurma ve en güncel kaynakları bulma imkanı vardır. Dezavantajları, yazılıma başlamaya dair düzenli bir kaynak bulmak kolay değildir, istediğiniz tarzda güzel bir anlatım bulmak zor olabilir, kaynakların çoğunun İngilizce olması İngilizce bilmeyenler için sorun teşkil eder.

SONUÇ

Yazılım öğrenmeye dair yazdığım avantaj ve dezavantajlar en temel nitelikte olanları. Bunları daha türetmek mümkün. Fakat benim deneyim ve tecrübelerim internet ve diyor. Elbette herkesin öğrenme tarzı farklı ve en iyi kitaptan öğrenebilen kişilerde vardır.

Kitap konusunda da bir tavsiye veremiyorum. Çünkü belli bir yazılım dilinde hem çok fazla kitap alternatifi yok hemde o kitap alternatiflerinin hepsi güncel değil. Dolayısıyla en son çıkan kitabı alman daha sağlıklı olacaktır. Tabi kitap konusunda kararlıysan =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı