Yaşın İlerlemesi ve Bir Yerden Başlamak

Yaşın İlerlemesi ve Bir Yerden Başlamak

Yaşının ilerlemesi ve bir yerden başlama ile ilgili soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

abi ben şimdi bilgisayar programcılığı okuyorum isteyimle kazanmadm ztn uzaktan eğitim ama artk bişler yapmak istiyorum kafama koydum meslek lisesindede web tasarım ve programlama okudum ama hiç derse kendmi vermemiştim ama çok pişmanım şuan çalışmıyorum ve ilerde aileme nasıl bakcam bilemeiyorm yşaım 23 1 aydır kafam da ben bu işe yönekiyim diyorum ama zor ama yapabilirm güveniyiroım internetten videolar var öle öle öğrenirim diyorm ztn herşey insanın kendisinde öle kurs da gitsen okulda okusan içnede yoksa azim sabır ver güvenin yapamazsın ama artk kafama dank etti kararrım kesin abi öle gaza gelme fln yok ztn üni deki derslerde kötü hem bunlar için hem ilerde mesleyim için başarılı olucam web tasarım işi güzel ama bnim okulda bununla ilgili ders yok java ve c# var ben kodcu olmaya yönelcem hem derslerim hemde kendmi bu alanda geliştiriyim diyrum sonra asp.net gelicek inş hepsine sıfırdan başlıcam int dersleri var yada senin bana önere bilcen biyer varsa onada bakablirm abi ilk önce c# başlayım diyorm böylece kendmi ilerletiyim html ve css bilmiyorum ama kolay oldunu bilirm lise 1 hafta göstermişlerdi unuttm ilk önce html ve vss le mi başlaym yoksa c# sonra asp.net sonra javascript mi bölemi yapayım ve bu kariyer.net den bakıyorm iş olanaklarına artk web tasarım için grafik tasarım okuyan istiyorlar üni okuyon benm bölümümü istemiyorlar vede abi nezmnda öğrenirim c# ve asp.net onuda sorayım cevap veririsn bna yardımcı olrsan sevinirim abi allaha emanet 🙂

CEVAP:

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra hep benzer sorular gelmeye başladı. Aslında hepsi Yazılım Öğrenme, Kaynak ve Etkili Yollar konusunun linki verilerek cevaplanacak bilecek sorular ama bütün soruların içinde değinmek istediğim noktalar oluyor. Bu yüzden konu açarak cevaplamayı uygun buluyorum. Bu soruda da değinmek istediğim nokta yaşın ilerlemesi ve bir yerden başlamak.

Yaşın İlerlemesi

Çok sevdiğim ve anlamlı bulduğum bir söz var; “Gençler bile bilse, yaşlılar yapabilse…” diye. Bu sözü gençken duymuş biriyim ve anlamını da yaşım ilerledikten sonra tam anlamıyla idrak eder oldum. Çünkü genç iken ilgili sözde anlatılmak istenildiği gibi sözün aslında ne demek istediğini bilemiyorsunuz.

Örnek ile açıklayalım; Genç iken, okul çağında size sürekli yaşlılar (büyükler) “oku, derslerine çalış” derler. Siz gelecekte aile kurmanız, iş aramanız, maddi herhangi bir ihtiyacınızın olması durumunda okumadığınız, derslerinize çalışmadığınız için çekeceğiniz sıkıntıları bilmiyorsunuz. Yaşlılar ise okumanın, derslere çalışmanın önemini biliyorlar ama tekrar okul sıralarına dönme şansları olmadığı için yapamıyorlar. Ancak bir sevdiğiniz ile gelecek kurmaya niyetlenmeniz, iş aramanız, maddi herhangi bir ihtiyaçta bakılan kişi olmaya başladığınızda derslere çalışmanın önemini bilmeye başlıyorsunuz.

asgari ücretSevdiğiniz kişiyle evlenme kararı alıyor, evlilik hazırlıklarına başlıyorsunuz. Oturacak ev arıyorsunuz. “Kiralarda ömür geçmez, ev alalım” diye düşünüyorsunuz ama evler kol gibi fiyatlara oluyor. “Kirada oturayım” diyorsunuz, arzu ettiğiniz evlerin kirası kol gibi oluyor. Eve eşya alacak oluyorsunuz, kaliteli şeyler istiyorsunuz, hepsi pahalı oluyor. “Bir kere evlenicem, o yüzden güzel bir düğün olsun” diyorsunuz, yine kol gibi fiyat veriyorlar.

İş aramaya başlamadan önce “gencim, efendi biriyim, saygısız, şerefsiz değilim, tipimde düzgün, iş aradığım alanda az çok bilgi sahibiyim, bir işe başvurduğumda beni almamaları için bir neden yok” diye düşünüyorsunuz ama başvurduğunuz işler ya diplomadan, ya tecrübeden yada tamamen saçma denebilecek başka bir nedenden dolayı sizi işe almıyor. Alsa bile veriyor, o da sizin dişinizin kovuğunu doldurmuyor. Çünkü piyasada bir sürü sizin gibi efendi, düzgün, genç ve iş arayan var.

Daha fazla para kazanmamaya tahammül edemeyip asgari ücret yada ondan biraz fazla ücretle işe başlıyor, bütün gün iş yerinde aktif çalışıyorsunuz, ebeniz öpülüyor. Sizin başınızdaki yönetici sizin yarınız kadar bile çalışmayan fakat sizden 2-3 kat fazla maaş alan biri oluyor.

Eşiniz ile yada sevdiğiniz ile bir yere gezmeye gitmek istiyorsunuz, durakta otobüs bekliyorsunuz, bir türlü gelmiyor, siniriniz bozuluyor. Geliyor, bu sefer bir sürü kişi ile akraba yolculuğu yapıyorsunuz. Arkadaşlarınızın yada sevdiğinizin arkadaşlarının altındaki arabaları görüyor, “onlar sevdiklerine bu imkanı sunuyorken ben neden sunamıyorum” diye canınız sıkılıyor.

Bir yere yemeğe gitmek yada tatile çıkmak istiyorsunuz. Görüyorsunuz, millet denizde çimiyor, ayaklarını uzatıp güneşin keyfini sürüyor yada bir restoranda hazır yemeğinin tadını çıkarıyor. Fakat siz cebinizdeki paranın hesabını yapıp fırın gibi olan evinizde makarna yiyorsunuz.

(ALLAH korusun) Bir hastalık oluyor. Hastalıktan çok insan hastanede çekeceği sıkıntıyı düşünüyor. “Devlet hastanesine gidip sürünücem” düşüncesiyle özel hastaneye gitmek istiyorsunuz ama o da para…

İşte bunlardan sadece birini yada daha sayılabilecek onlarca, yüzlerce şeylerden birini yaşadığınızda, o zaman okumanın ve derslere çalışmanın önemini bilmeye başlıyorsunuz. “Okusaydım, derslerime çalışsaydım, güzel bir üniversiteden mezun olsaydım, sevdiğim kişiyle daha rahat evlenebilir, istediğimiz evde oturur, altımızda arabayla istediğimiz zaman istediğimiz yere gider, iş başvurularında ret cevabı alan değil, işe alınmak için can atılan kişi olur, asgari ücrete tama eden değil asgari ücretin 2-3 katını alır, ufacık sağlık sorununda düşünmeden özel hastaneye gider, istediğim tatil yerinde keyif çatar, istediğim restoranda menüdeki fiyatlara bakmadan canımın istediğini yerdim” diyorsunuz. Sadece vakti zamanında okuyarak ve derslerinize çalışarak, bir kere geldiğiniz şu hayatı daha insan gibi yaşayabilme imkanınızın olduğunu bu sıkıntıları çektikten sonra bilmeye başlıyorsunuz…

Bir Yerden Başlamak

Elbette “hiç bir şey için geç değildir“, “zararın neresinden dönülürse kardır” sözleri geçerliliğini koruyor. “Vakti zamanında okumadım, şimdi sürünüyorum ve hayatımın geri kalanında da sürünmeye devam edeceğim” mantığı gütmek yanlış. Her zaman yapabileceğiniz, bu zamana kadar yaptığınız hataları telafi edebileceğiniz bir şey vardır.

Fakat unutmamanız gereken şey, artık daha fazla vakit kaybetme lüksünüzün olmadığıdır. Hayatınızın seyrini değiştirmek için yapabileceğiniz çok şey var. Yazılım öğrenerek hayatınızın değişeceğine inanıyorsanız, yazılım öğrenin. Aşçı olup hayatınızın değişeceğine inanıyorsanız aşçı olun. Çöpçü olmanız durumunda hayatınız kurtulacak ise çöpçü olun. Fakat en iyisi olun ve en iyisi olmak için elinizden geleni değil elinizden gelenin fazlasını yapın.

Ben çok çalışıyorum, çok çabalıyorum ama olmuyor” diyorsanız mutlaka eksik yada yanlış yaptığınız bir şey vardır. Çünkü eksiksiz yada doğru yapıyor ve çok çalışıyor yada çabalıyor olsaydınız mutlaka olurdu. “Yıllardır yazılımcılık yaparak çok çalışıyorum, çok çabalıyorum ama çok para kazanamıyorum“… Tamam da, yazılımcı olup çok para kazanan var… Demek ki çok para kazanmanı sağlayacak bir diploman eksik yada kayda değer bir proje yapmamışsın. Bu durumda ya yazılımcılık yapma yada kayda değer bir proje yapana kadar çalışmaya devam et.

Yıllarca yazılımdan para kazanamaması sonucunda “İlla ben yazılımcı olucam, illa yazılımcı olup çok para kazanıcam” diye tutturmanın anlamı yok. Yazılımcı olmak ayrı şey, ayrı şey. Ben 10 yıldır yazılımcıyım, benim bilgimin çeyreğine sahip olup, benim bu zamana kadar yazılımdan kazandığımın 10 katı kazanan bir dünya kişi var. Çünkü ben yazılım kariyerim boyunca kayda değer bir şekilde para kazanmaya yönelik hareket etmedim.

Yazılımdan para kazanmakYazılımdan para kazanmak için hareket ettiğim zamanlarda da işe girip para kazanayım dedim ya düşük maaş sundular yada üst düzey diploma beklediler.  alayım dedim, bir kaç iş aldım, 3 kuruş para için 30 kuruşluk sinir harbi yaşattılar. Tüm bunların neticesinde ben yazılımı bana para kazandıracağını umduğum iş için amaç olarak değil araç olarak kullanma kararı aldım. Yani yazılımı amaç edinip onu yapabileceğim bir işe girmektense yada başkalarına yazılım yapmaktansa, kendime bir yazılım yapıp onun üzerinden para kazanmak daha uygun benim için. Çünkü herkes her şeyi yapabilir diye bir şey yok ve ben saçma sapan ücretlerde bir şirkette çalışamıyorum, freelance iş ile 3 kuruşa karşılık 30 kuruşluk beklentileri karşılayamıyorum.

Aklıma geldi, geçenlerde E-Ticaret ile alakalı bir makale okuyorum, altına elemanın biri yorum yazmış. Yorumunda 3 kere kurup battığından bahsetmiş ve E-Ticaret ile alakalı yapılması gerekenlere dair tavsiyeler vermiş. Artık troll müdür nedir bilmiyorum ama verdiği tavsiyelere bakınca 3 değil 30 kere bile E-Ticaret sitesi kursa 30 kere batacağı anlaşılıyor. Demem o ki, her elbise herkesin üzerine olacak diye bir şey yok. O kişi E-Ticaret işi yapmaya uygun değil, ben bir şirkette saçma sapan yönetici egolarını tatmin edebilecek biri değilim, bir başkası yazılım yapabilecek nitelikte değildir…

Mevzu bir yerden başlamak fakat nereden nereye geldik… Bağlayacak olursak, elbette bir yerden başlayın çünkü bir yerden başlamak hiç başlamamaktan iyidir. Fakat o başladığınız şeyinde size hitap edip etmediğinin bir noktadan sonra farkına varın. Elbette azimle sıçan duvarı deler, gerekli çabayı gösterirseniz elbette sonuca ulaşırsınız ama uğraştığınız şeyinde size uygun olması, sizin o işi başaracak nitelikte olmanız gereklidir. Bu anlamda da “hatanın neresinden dönülürse kardır” sözünü düşünmek gereklidir.

SONUÇ

Sorduğun sorudan bir kaç kelimeyi cımbızlayarak, asıl sorudan genel olarak alakasız bir cevap verdim kardeşim, farkındayım. Fakat genel anlamda temel sorunlara değinmek istedim. Zira sorduğun sorunun cevabı tek satırlık; Madem amacın web tasarım, o zaman kesinlikle HTML ve CSS ile başlamanı tavsiye ediyorum. Ondan sonra ASP.Net (dolayısıyla C#), JavaScript de kendini geliştirirsin. Kendini mutlaka bir proje yaparak geliştirmeye çalış. Önerebileceğim kayda değer bir kaynak yok. Bilgi veren her kaynak kayda değerdir. Bu nedenle en iyi kaynak, kaynaklara ulaşmanı sağlayan Google ‘dır.

Bu noktaya kadar dolaylı yoldan da anlattığım gibi derslerine çok çalış, kendini çok iyi geliştir, yaşın 23, çocuk değilsin, ailene bakman gerektiğinin farkındasın, bunun yolu da çok çalışmaktan geçiyor 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı