Uzaktan Eğitim Bilgisayar Programcılığı

uzaktan eğitime dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Üniversite tercihlerine uzaktan eğitimde yazmıştım boşta kalmayayım diye ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar programcılığı geldi. Şuanda nasıl bir yol izlemem gerekir ve Uluslarası üniversitenin avantajı var mı?

CEVAP:

Ahmet Yesevi Üniversitesi ‘ni bundan bir kaç yıl önce araştırmış ve bende niyetlenmiştim. Tabi yaş ve şartlar nedeniyle niyetlenmek ile yetindim. Kazakistan merkezli, Türkiye ile anlaşmalı bir üniversite. Dersler ve vizeler internet ortamında gerçekleşiyor. Güz ve bahar finalleri ise ya Türkiye ‘deki Ankara veya İstanbul ‘da bulunan kampüslerinde yada Kazakistan ‘a giderek yapılıyor.

internet ortamında eğitimUzaktan eğitimin avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Avantajları arasında rahatlık ilk sırada geliyor. Yol tepip her gün gitmek zorunda olduğunuz bir üniversite yok. Dersler bilgisayar başında ve internet ortamında eğitim verilerek gerçekleşiyor. Dolayısıyla hem bir üniversite okuyup hemde bir yada farklı uğraşlar içine girme imkanına sahipsiniz.

Dezavantajları olarak da bir üniversite ortamında eğitim görmüyorsunuz. Her ne kadar bir üniversiteli olsanız da, üniversite ortamının havasını solumak, üniversiteli şartlarında yaşamak insana çok şey öğretiyor. Uzaktan eğitim ile bu imkanlara sahip olamıyorsunuz. Bunun yanı sıra insan ilişkileri, hocalara yüz yüze bir şey sorma imkanının olmaması gibi dezavantajlar da var.

Avantajı

Söz konusu üniversitenin merkezi Türkiye dışında olması hiç bir anlam ifade etmiyor. Yani hiç bir firma “Ooo! Türkiye dışında okumuşsun. O zaman tamam, hemen işe başlayabilirsin” demez. O üniversitenin kalitesi, alınan eğitim, girme zorluğu ve bunun gibi şeyler önemlidir. Bu anlamda firmalar için üniversite, sizin niteliklerinizin sembolüdür.

Bir firma eleman alacak diyelim. Karşısında iki aday var. Biri ODTÜ mezunu, diğeri Sütçü İmam mezunu. “Hangisini işe alır?” sorusuna verilecek cevap basittir, tabi ki ODTÜ mezunu olanı işe alacaktır. Çünkü ODTÜ ‘ye girmek zordur, orada alınan eğitim daha üst düzeydir, dünyada Türkiye ‘nin en kaliteli kabul edilen üniversitelerinden biridir.

Ahmet Yasevi Üniversitesi ‘ne ise girmek zor değildir. verilir, ki bu da eğitimin kalitesinin üst düzey olmadığı anlamına gelir. Dünyada arasında kayda değer bir yere sahip değildir. Öyle olsa zaten girmesi kolay olmazdı.

Ahmet Yasevi ÜniversitesiUluslararası üniversite sadece gelişmiş ülkelerdeki, kaliteli üniversiteler de okumanız durumunda avantajlı hale gelir. Gelişmiş ülkelerde Amerika, İngiltere gibi ülkelerdir. Örneğin biri gelir “Amerika ‘da Stanford üniversitesinde okudum” derse, bu o kişinin çok iyi İngilizce bildiğini, gelişmiş bir ülkenin havasını soluduğunu ve bu sayede şirkete o ülkede gördükleri vesilesiyle katkılar sağlayabileceği anlamına gelir. Fakat “ben Bulgaristan ‘da bir üniversitede okudum” derse, Bulgaristan gelişmiş bir ülke olmadığı ve Amerika ‘da okumanız durumunda sahip olabileceğiniz bir İngilizceye sahip olamayacağınız için Bulgaristan ‘da bir üniversitede okumanız hiç bir anlam ifade etmez.

Söz konusu Ahmet Yasevi Üniversitesinde de eğitim hem Türkçe olduğu hemde Türkiye dışında bir eğitim almadığınız için hiç bir anlam ifade etmiyor. Hatta Türkiye, Kazakistan ‘dan daha gelişmiş bir ülke diyebileceğimiz için Kazakistan merkezli bir üniversiteden eğitim almak dezavantajlı bile denebilir.

SONUÇ

Bu şartlarda yapabileceğin en iyi şey uzaktan eğitimin sunmuş olduğu avantajı kullanmak. Yani “üniversite okuyorum” kafasında rahat hareket edip, boş zamanlarını boş geçirmemelisin. Bir işe girip çalışma imkanını kullanmanda fayda var. Bunun yanı sıra sınavlara iyi hazırlanmalı ve kendini geliştirmelisin. Amacın olabildiğince iyi bir şekilde bilgisayar programcılığı bölümünü bitirip, bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmak olmalı.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı