Yabancı Dizi İzleme Sitesi Kurmak

Yabancı Dizi İzleme Sitesi Kurmak

Yabancı ve üzerine gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaha
İnternette araştırma yapmama rağmen telif hakkıyla dizi sitesi kurma konusunda yeterli bilgiye ulaşamadım.Dizi sitesinden kastım yabancı dizi sitesi.Yurtdışında insanları ekran başına kitleyen ve Türkiye’den de seyircisi olan bu dizileri kendi sitemde stratejik planım ile izleyicilere ulaştırmak istiyorum.Telif hakkı sorunu çıkmasın diye dosya upload sitelerine diziyi yükleyip sitelerine çektiklerini duydum.Ama dizi ordan silinirse teorik olarak siteden de gidiyor.Ben sitemde telif hakkı ihlali yapmak istemiyorum,ve izleyicilerime iyi kalitede diziler sunmak istiyorum.Bu konu hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim? Ve de telif haklı bir dizi sitesi nasıl açabilirim ? Her dizi için ortalama ne kadar para vermeliyim ?
Teşekkür ederim

CEVAP:

Telif Hakkı

Telif HakkıÖncelikle belirtmekte fayda var telif hakkının yerli, yabancı, uzaylı gibi ayrımı yoktur. Elbette her ülkenin kendine has yasaları vardır fakat telif hakkı konusunda temel olan şey bir eser sahibinin izni olmadan, o eserin kullanılamayacağıdır.

Bunun yanı sıra içerikleri size ait olmayan farklı bir alanda tutuyor olmanız, sizin için hiç bir sorun teşkil etmeyeceği anlamına gelmez. Genelde bu tarz durumlarda sizinle uğraşmak yerine büyük balıkla uğraşırlar yani gidip de videoları yüklediğiniz yeri kapatırlar ve duruma göre tazminat davası açıp, süründürebilirler. Siz videoları başka bir yere yükleseniz dahi on binlerce ziyaretçiye sahip olmanız durumunda sizde büyük balık grubuna girebilirsiniz ve sizinde davalar ile uğraşma ihtimaliniz vardır. Geçmişte Türk sitesi olup dünyanın en büyük yapımcı firmalarından davalar yemiş siteler var.

Son bir kaç yıldır bu işler çok daha sıkıntılı. Özellikle Amerika ‘nın bu konuda attığı adımlar dosya paylaşım sitelerini neredeyse bitirdi. Çok ciddi davalar açıldı, dosya upload siteleri tek tek kapandı. Yıllarca dosya upload işine emek verenlerin paylaşımları bir kaç günde yok oldu. Aynı durum dizi yükleyip izleme imkanı sunan siteler içinde geçerli.

Yabancı Dizi İzleme SitesiYabancı dizi izleme sitesi ile yerli dizi izleme sitesi arasındaki telif hakkı bazlı en büyük fark şikayet edilme meselesidir. Yerli dizilerin yapımcıları, telif hakkı korunmasıyla görevli kişileri internette sürekli tarama yapıyorlar. Ben yerli bir dizinin sadece 2-3 dakikalık sahnesini YouTube ‘ta bir hesabımda paylaşmam neticesinde, dizinin sahibi firma hemen şikayet etti ve video YouTube tarafından kaldırıldı. Yabancı dizilerin Türkiye ‘de bu tarz taramalar yapan yetkilileri fazla olmadığından sıkıntı çıkma ihtimali yerli dizilere nazaran daha az olsa da yinede sıkıntı var. Neticede yabancı dizilerin Türkiye ‘de gösterim hakkını alan kişiler, aynı zamanda izinsiz gösterim yapanlara engel olma hakkına da sahipler.

Diğer bir mesele soruda da belirtildiği gibi aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık durumu var. Yani diziyi kendi sitene yükleyemiyorsun çünkü telif hakkından dolayı sıkıntı yaşama ihtimali daha yüksek oluyor. Bir video yada dosya yükleme imkanı sunan siteye yüklesen o zaman kontrol senin elinde olmayacak. Sen emek vereceksin, uğraşacaksın, yükleyeceksin, yayınlayacaksın, adamlar bir kaç günde silecek, emeklerin boşa gidecek, siteye gelen ziyaretçi açılmayan bir video gördüğünde bir daha siteye gelmeyecek.

Telif hakkını almaya kalksan, söz konusu telif hakkı ücreti bölüm başına 5-10 TL değil, çok ciddi rakamlar. Onlar da yapımcı firmalar ile görüşüp anlaşma sonucunda belirlenir. Bölüm başına 5-10 lira olsa bile her hafta en az 10 dizinin bölümünü yayınlasan haftada 100, ayda en az 400 TL eder, ki ayda dizi izleme sitesi ile bu parayı kazanman çok zor. Ağır reklam programı uygulaman lazım, bu da ziyaretçilerin kaçmasına neden olur.

SONUÇ

Söz konusu sektör milyon dolarların döndüğü bir sektör. Bu işi legal olarak yapmak çok ciddi yatırımlar gerektirir. Ha dizi izleme sitesi kurup iyi kötü bir şeyler yapanlarda ya “ulan herkes yapıyor, bir şey olmuyor, bende gireyim bu işe” diye tehlikelerin farkında olmadan girenler yada tehlikeleri bilip, göze alıp, ona göre girenlerdir. Çoğu zamanda ya dizi izleme sitesi mahkeme kararıyla kapatılır yada dizilerin yüklendiği yer kapanması veya dizileri silmesi sonucunda site sahibi kendi siteyi kapatır.

Uğraşmak isteyen kendi bilir fakat sıkıntısız bir iş olmadığını da bilmek gereklidir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı