Web Tasarım İşine Girmek İçin Okul Şart mı?

Web tasarımcı olarak çalışmak için okulun şart olup olmadığını soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba kodcu reis diyelimki yuksek derece html css php biliyorum ve işe girmek istiyorum işe başvururken şirket işletme benden belge istermi elimde projem olcak tabiki fakat gidince benden belge isterlerse ne dicem ust duzey biliyorum dili fakat sirf okul belgem yok diye (ne orta okul ne lise ne web tasarim diplomasi)
Ama okula gidenle ayni şeyleri biliyorum benden istermi diploma istemezmi onuerka ettim
Not:web tasarim okuluna gidemem maddi durumumuz el vermiyor)

CEVAP:

Öğrenmek

Web Tasarım okuluna gidemem” derken sanırım web tasarım kurslarından bahsediyorsun. Özel olarak alınan eğitimlerde yani kurslarda sertifika veriliyor. Onlarda da sadece web tasarım öğrenilecekse çok uçuk rakamlar olmuyor. Bir aylık asgari ücret civarında veren bir çok kurs var. Elbette maddi gücü olmayana 5 TL bile çok paradır fakat söz konusu bir meslek edinmek ve ondan para kazanmak olunca ek iş yaparak temin edilebilecek ve verilebilecek bir ücret olduğuna inanıyorum.

Ayrıca web tasarım öğrenmek için belediyelerin ücretsiz halk eğitimlerine denk geldim. Onları araştırıp, ücretsiz web tasarım eğitimi almak mümkün.

Belgesiz Bir İşe Girebilmek

iş görüşmesiDaha öncede bir kaç konuda diploması olmayan arkadaşlarımızın işe girebilmeleri için mutlaka çok sağlam yazılım projeleri geliştirmeleri gerektiğini söylemiştik. Bunun için bu Diploma Olmadan Yazılım İşinde Çalışmak ve bu Üniversite Mezunu Olmayan Yazılımcı Nasıl İş Bulur? konuya bakabilirsiniz.

Web tasarım ve yazılıma dair iş aradığım dönemde yaptığım iş görüşmelerinde hep aynı sorunu yaşadım. Eğer sağlam bir proje yapmışsanız ve yaptığınız kişi web tasarımdan ya da yazılımdan anlıyorsa, sadece yaptığınız projeye bakıyor. Yani nasıl bir diplomanız olursa olsun eğer gösterebileceğiniz bir proje yoksa veya gösterdiğiniz proje dandik ise sizi işe almıyor. Aynı şekilde diplomanız ya da sertifikanız olmasa bile gösterdiğiniz proje sağlam ise sizi işe alıyor.

Eğer iş görüşmesi yaptığınız kişi web tasarım ve yazılımdan anlamıyorsa yaptığınız projenin de ne kadar sağlam olduğunun bir önemi olmuyor. Çünkü görüştüğünüz kişi yaptığınız işten anlamadığı için, anladığı tek şey olan diplomaya bakıyor.

Bu durumda iş biraz şansa birazda iş başvurusu yaptığınız yerin neresi olduğuna kalıyor. Siz gidip de web sitesini yönetecek birini arayan ve web tasarım işiyle alakası olmayan bir firmaya başvurursanız, yüksek ihtimalle karşınıza web tasarımdan anlamayan biri çıkacak ve onunla iş görüşmesi yapacaksınız. Dolayısıyla o kişi de gösterdiğiniz referans projenizden çok diploma ya da sertifikanız olup olmadığına bakacak. Web tasarım işiyle alakalı bir firmaya başvurursanız bu seferde yüksek ihtimal web tasarımdan anlayan biriyle iş görüşmesi yapacaksınız ve sizin diploma ya da sertifikanızdan çok gösterdiğiniz referans projenize bakacak.

Tüm bunların yanı sıra hemen hemen bütün iş yerleri ve bütün iş görüşmesi yaptığınız kişiler sizin en azından bir lise ya da olup olmadığınıza bakar. Yani iş görüşmesi yaptığınız kişi için önemli olan yaptığınız proje olsa bile en azından bir lise ya da üniversite mezunu olmanızı ister. Ancak iş veren, aradığı özelliklerde hiç kimseyi bulamazsa ve siz iş verenin aradığı özelliklere fazlasıyla sahipseniz, yaptığınız proje aşırı sağlam bir proje ise lise ya da üniversite mezunu olmamanızı göz ardı edebilir, ki o da zor bir ihtimal.

SONUÇ

Netice olarak diplomanın ve projenin önemli ya da önemsiz olması büyük oranda iş görüşmesi yaptığınız kişiye bağlı. Fakat web tasarıma dair bir diplomanın ya da kaliteli bir projeye sahip olmanın yanı sıra önemli olan en azından bir lise ya da üniversite mezunu olmak. Zira genç nüfusun yoğunlukta, işsizliğinde yüksek oranda olduğu bir ülkede yaşadığımızı düşünecek olursak, diplomalı ve iş verenin aradığı kriterlere uygun birisini bulması zor değil. İş verende aradığı kriterlere sahip iki kişi karşısında durduğunda her daim diploması iyi olanı tercih eder. Bu nedenle lise ya da üniversite diploması olmayan arkadaşların açıktan lise ve üniversiteyi bitirmelerini tavsiye ederim.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı