Web Tabanlı Oyun Yapmak

Web Tabanlı Oyun Yapmak

ASP.Net ile yapmaya dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Hocam oncelikle sitenizi gec farkettigim icin uzgun ama sonunda sizi buldugum icin mutluyum. Umarim sorumu cevaplayabilirsiniz.Biraz uzun olacak vaktinizi alicam kusura bakmayin. Simdiden tesekkur ediyorum 🙂 Hocam ben lisede bilisim bolumunde veri tabani programciligi okudum. Yani C# ve sql ogrenip masaustu uygulamalar yazdik. Suanda bilgisayar muhendisligi okuyorum. Liseyide universiteyide cok cok isteyerek okudum. Yani cidden bu isi yapmak istiyorum. Birsey yapip para kazanayim degil derdim. Ben ekranda bir adam resmini hareket ettirsem mutlu oluyorum. Ben yaptim diyebiliyorum. Yani lise sayesinde genel olarak kendi capimda ufaktan C# ile birseyler yapabiliyorum. Dolayisiyla asp.net ile de ilgilendim ve ufak tefek dinamik siteler vs yaptim.(Html ve css biliyorum) Simdi benim yapmak istedigim web tabanli bir tarayici oyunu uzerinde calismak. Yada en azindan nasil bir yol izlemem gerektigini ogrenmek. Benim yardim istedigim nokta ise gorsellik. Sagdan soldan resim alip o resmin yine sagina soluna map kullanarak link verip islem yaptirdim ama tabi baska oyunun resimleri. Ben kendi resmimi adobe illustrator ile falan mi cizip eklemeliyim? Yoksa herhangi baska bir program ile mi? Yani en basitinden bir transparan ev cizip islem yaptirdigim sirada o evin tadilat goruntusunu yine transparan sekilde cizip yukseltme islemi bitene kadar tadilat halini ekranda gormek istiyorum. Ufak seyler yani. Yoksa ne kadar zor bi alan oldugunun farkindayim. Ve tek basimayim yani resmi ben cizicem yine 🙂 Uzun oldu ama sanirim anlatmak istedigimi anladiniz. Bu resimleri hangi programda cizip, renklendirip asp.net icinde duzenli bir sekilde kullanabilirim? Tesekkur ederim simdiden. Yazim yanlisim olduysa affedin saat 4 te yaziyorum 🙂 Iyi calismalar.

CEVAP:

Öncelikle güzel duygu ve düşüncelerin için teşekkür ederim =) Aslında sorduğun soru da ASP.Net için Web tabanlı oyun yapmaktan ziyade “ için kullandığımız görselleri nasıl hazırlarız” sorusuna daha yakın. Biz ikisine de değinelim.

Web Tabanlı Oyun Yapmak

Web tabanlı oyunBelirtmekte fayda var, ben bu zamana kadar hiç web tabanlı oyun yapmadım. Fakat yazılım öğrenme esnasında çok fazla araştırma yaptığım için ile aynı mantığa sahip unsurları da görüyoruz. Bunun yanı sıra oyun yapma ile ilgilenen yazılımcı arkadaşların yaptıklarını, bunun yanı sıra Almanya ‘da web tabanlı oyun yapan büyük bir şirkette çalışan arkadaşımın yaptıklarını da görme fırsatım oldu. Ayrıca sırf soru geliyor diyede yaptığım bir kaç araştırma var.

Bu tarz oyunlarda ağırlıklı olarak JavaScript kullanılıyor. ASP.Net ile yada PHP ile yapsanda JavaScript ‘e ihtiyaç olacaktır. Mantık aslında temel olarak şöyle;

Sen bir hareketli görsel hazırlıyorsun. Örneğin senin verdiğin örnekte olduğu gibi hareketli ev görseli diyelim ve atıyorum evin tadilatı söz konusu. Bu görselde de evin tamir edildiğini göstermek için eve çekiç vuruluyor. Evin tadilatı için tıkladığında arka planda sen evin tadilat halinde olduğunu göstermeni sağlayan o görselin çalıştırılması için komut veriyorsun. Sonra sürekli aynı görsel oynamaya başlıyor. Görsel oynarken de yine arka planda evin tadilatı ile alakalı sayısal bir limiti oluyor ve bu da artıyor. Örneğin ev yüzde 10 tadilat halinde iken yıkık dökük görünüyor. Sonra sen tadilat butonuna basarak tamir edilme komutu veriyorsun ve o yüzde 10 artmaya başlıyor. Sonra sen yine arka planda “evin tamir değeri yüzde 50’yi geçtiğinde evin daha düzgün halini göster” komutu vermiş isen, ev tamir edildiğinde o görsele geçiyor ve daha düzgün halde görülüyor.

ASP.Net yada PHP ile bunlara dair komutları yada veri tabanı işlemleri yapıyor, JavaScript ile de hareket ettirme ve yapılmasını istediğin diğer işlemleri yaptırıyorsun.

SONUÇ

Temel mantık bu =) Asıl sorun olan görsel hazırlama meselesine ise ayrı bir madde oluşturmaya gerek yok, çünkü tek cümlelik bir cevap; Eğer basit görseller hazırlamak istiyorsan Photoshop ‘ta da yapabilirsin fakat profesyonel, tamamen kendi görsel karakterlerini yaratmak istiyorsan o zaman illustrator kullanmak gerek 😉

Dediğim gibi ben hiç oyun geliştirmedim, açıkçası çokta heves etmedim. O farklı bir mecra benim için ve oyunlar ile pek aram yok. Arada benimde takıldığım bir iki oyun vardır ama boşa zaman kaybı yaşamamak, o zamanı kendim yada bir başkası için faydalı bir şeyler yaparak geçirmek için oyunlardan uzak durmaya çalışıyorum. Temel bilgi ve tecrübelerim çerçevesinde açıklamaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı