Google ‘a Yüklenen Oyunun Patentini Almak

Google 'a Yüklenen Oyunun Patentini Almak

Google ‘a yüklediği oyunun patentini almaya dair soru soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Selamun Aleyküm , Bir oyun yaptığımızda (google play , appstore) onun patentini(telif hakkını) nasıl alırız. Senin yazılarından baya yararlandığımı söylememde fayda var.Allah razı olsun. Şimdiden teşekkürler yanlış bir şey yaptıysam kusura bakma .

CEVAP:

Güzel duygu ve düşüncelerin için teşekkür ederim =)

Oyun Patenti Almak

Size ait bir için Türkiye Patent Enstitüsü vardır. Bu enstitü, Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır. Özel bütçeli ve bağımsızdır. Patent ve marka vekilliği yapan  vardır ve onlara gidip eserin size ait olduğunu kanıtlayarak patent alabilirsiniz.

eserin patentini almakGoogle Play söz konusu olduğunda ise, Google sizin eseriniz yada ürününüze dair, sizin sahip olduğunuz hakları ihlal etmemektedir. Bunun olması için Google ‘ın sizin Google Play ‘e yüklediğiniz bir oyun yada uygulamayı zimmetine geçirip, size tek bir kuruş bile vermeden, oyununuzu yada uygulamanızı satarak yada kiralayarak gelir elde ediyor olması gereklidir. Fakat Google sizden sadece yer sağlayıcı hizmeti bedeli almaktadır. Yani sizin Android oyun yada uygulamanızı yükleyebilmenizi, kişiler tarafından indirilmesini sağlayan bir platform oluşturmuştur ve sizde bu platformun sunduğu imkanlardan yararlanmak için Google ‘a para ödersiniz. Bunun haricinde aldığı her ücret yine sunduğu imkanlardan yararlanmanız üzerinedir.

Ayrıca Google ile yaptığınız anlaşma çerçevesinde Google zaten bunları teminat altına almıştır. Sizin okumadığınız yüzlerce satırlık yazıda muhakkak kendisini sağlama alacak ve sizin Google ‘a herhangi bir sorun çıkarmanıza engel olacak maddeler vardır =)

SONUÇ

Sorunun, Google ‘ın sizin sahip olduğunuz hakları ihlal etmesine karşı nasıl önlem alabileceğiniz olmadığını ve benimde sanki öyleymiş gibi cevap verdiğimin farkındayım lakin genel bir bilgilendirme yapayım istedim. Zira sorunun cevabı herhangi sahip olduğunuz bir eserin patentini almak için patent büroları ile almanızdan ibaret =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı