Bilgisayar mı Yoksa Yazılım Mühendisliği mi?

Bilgisayar mı Yoksa Yazılım Mühendisliği mi?

mi yoksa mi tercih edilmesi gerektiğine dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Sitenizi bir kaç haftadır takip ediyorum çok güzel bir site öncelikle.Soruma geçecek olursak Ben bilgisayar programcılığı okumaktayım Dgs hazırlanıyorum ve seçeceğim bölüm hep kafamı karıştırıyor bilgisayar mı yoksa yazılım mühendisliği mi diye ? Siz ne önerirsiniz yani hangi bölüme gitmeliyim.Ben hep bir yazılım, istemişimdir hiç değişmemiştir hayalim.Bu hayal için hangi bölüm daha uygun.Birde mühendislik için matematik farz bir nevi öyle deniliyor 😀 Fizik,kimya diğer sayısal derslerde önemli bir yazılım veya bilgisayar mühendisi için ? Matematiğim çok süper değil ama çok kötü de değil. İngilizceye de çok merakım vardır. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.Umarım kafa karıştırıcı şekilde sormamaşımdır 😀

CEVAP:

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Farkı

Bilgisayar mühendisliği bölümü ile yazılım mühendisliği bölümü arasında çok fazla kalınıyor. Sanki ikisi birbirinin aynısıymış, hangisine gidersen git fark etmezmiş gibi bir düşünce var genel olarak. Fakat daha öncede defalarca kez dile getirdiğimiz gibi ikisi de birbirinden farklı bölümler. Bilgisayar mühendisliğinde yazılım araç olarak kullanılır, yazılım mühendisliğinde yazılım amaç olarak kullanılır. Bilgisayar mühendisliğinde ağırlıklı olarak donanım ile uğraşırsınız.

Bu nedenle birisi diğerinin muadili gibi bakmak yanlıştır. Ha, bir tanesini amaç olarak, diğerini alternatif olarak belirlersiniz o ayrı. Yani “bilgisayar mühendisliğini kazanmaya çalışayım, kazanamazsam yazılım mühendisliğini tercih ederim” mantığında hareket etmek olabilir. Fakat ikisine de aynı gözle bakılmamalı.

Oyun Yapmak

Mobil cihazların yaygınlaşması, özellikle mobil cihazlara yönelik yapılan oyunların sağlam gelirler getirdiğine dair algının oluşması ciddi bir kesimin hevesini kabarttı. Bu nedenle bir çok kişi oyun yapabilmek için bilgisayar mühendisliği yada yazılım mühendisliğine heves etmeye başladı. Fakat bilgisayar mühendisliğinde de yazılım mühendisliğinde de size oyun yaptırmazlar, nasıl oyun yapacağınızı öğretmezler. Yaptırsalar bile bu asla kayda değer bir oyun olmaz. Aşırı derece basit ve dandik bir oyun yaparsınız, ki zaten bu hiç bir işe yaramaz.

Oyun yapmak sadece yazılım ile değil, grafik tasarım, modelleme gibi bilgilerde gerektirir. Bu nedenle ağırlıklı olarak oyunlar bir ekip tarafından geliştirilir. Oyun yapma sevdasıyla bilgisayar mühendisliği yada yazılım mühendisliği bölümüne gitmek isterseniz muhtemelen mezun olduğunuzda oyun yapabilmek için gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan biri olursunuz. Bunun için kendinizi ekstra geliştirmeniz yada 4 yıllık üniversiteden sonra yüksek lisans yapmanız gereklidir.

Mühendislik İçin

Mühendislik İçin Sayısal DerslerYazılım yapabilmek için muazzam bir matematiğe sahip olmanızın gerekmediğini, standart bir matematik bilgisine, çalışmanız durumunda derslerden iyi notlar alabileceğiniz bir matematik zekasına sahip olmanız gerektiğini söylemiştik. Fakat söz konusu olunca bu mantık böyle işlemiyor. Bizim sistemimizde mühendislik bölümleri ilgi gören bölümler ve bütün ilgi gören bölümler için yüksek not almak gerekiyor.

Kimya, biyoloji gibi sayısal dersler hem yazılım mühendisliği hemde bilgisayar mühendisliği ile zerre kadar alakası olmasa dahi, bu bölümleri kazanabilmeniz için bu dersleri de yapabiliyor olmanız gereklidir. Maalesef bizim mükemmel(!) eğitim sistemimizde üniversite yerleştirmeleri kişilerin bilgi ve yeteneklerine yönelik yapılmıyor. Bu nedenle bir çok dersi sırf istediğiniz bölüme gitmek için okuyorsunuz, sınavdan en geç 1 yıl sonra hepsini unutuyorsunuz. Halbuki sadece gidilmek istenilen bölüme yönelik bir eğitim sistemi olsa, gençlerin zihinlerine sadece ihtiyacı olan ve kullanacakları bilgiler sokulsa çok daha kayda değer bir ilerleme sağlanılır fakat ne yazık ki böyle değil. Yani bir mühendislik bölümüne gitmek istiyorsanız fizikte, kimyada, biyolojide, İngilizce de bilmek zorundasınız.

SONUÇ

Cevabın başında da belirttiğim gibi hangi mesleğin erbabı olmak istiyorsanız o mesleğe yönelik tercih yapın. Üniversite tercihlerini heves niteliğinde istekler ile yapmayın. “Ben oyun yapıcam” diye değil “ben bilgisayar mühendisi olucam” yada “ben yazılım mühendisi olucam” gibi hedefler ile tercih yapın.

Diğer bir mesele ise seçeceğiniz bölümü iyi araştırın. Manava, pazara gittiğinizde, elma ile armut arasında tercih yapmanızı kolaylaştıran şey ikisininde tadını bilmektir. Dolayısıyla gitmek istediğiniz bölüm sizi nereye götürür, o bölümde hangi dersleri göreceksiniz, oradan mezun olduğunuzda ne olacaksınız ve neler yapabileceksiniz gibi bilgiler edinin, ondan sonra o bölüme gidip gitmeme kararı alın.

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
 • Yusuf Boz

  üniveristelerde yazılım mühendisliğinin taban puanının düşük olması ve iyi üniversitelerde yazıım mühendisliği bölümünün olmaması beni tedirgin ediyor bunun sebebi nedir

  • Açıkçası kaliteli üniversitelerde Yazılım Mühendisliği bölümünün olmamasının nedenini bende bilmiyorum =) Fakat bu bölümün henüz yeni denebilecek bir geçmişe sahip olması, nitelikli öğretmen sayısının az olması yada hiç olmaması nedeniyle olabileceğini düşünüyorum.

   Taban puanlarının düşük olması nedeni olarak da yine kaliteli üniversitelerde olmaması yada özel üniversitelerde olması olarak düşünebiliriz.

 • Hocam egitim sistemini dusunup niye boyle demekten 1 senem yandı
  Sonra gittim rehberlik hocasina niye boyle egitim sistemi dedim. O da dediki. Kişisel gelişim , yani kisi gelişimini henuz tamamlamamış oluyor lise bitene kadar unuversiteye kadar kafasinda bir seyler olusma sureciymis lise sonra fikirler deisebilir dedi mesela tıp isteyen birine tıp egitimi verirsin sonra baska bisey ilgisin ceker onu olmak ister ama tip egitimi aliyodur bu da sikınti olusturur dedi. şahsen ben katılmıyorum kesinlikle. Yani bunun için ilgi alani testleri yapilabilir bence ona gore egitim verilebilir.

  • Vay anasını sayın seyirciler =) Kişisel gelişimin bir tamamlanma zamanı varmış. Yani ben 30 ‘uma geldim, sanırım kişisel gelişimimi tamamladım ve bundan sonra kendimi geliştiremem demek oluyor bu =) Bi de böylelerine gençlere rehberlik yapsın diye masa başı iş veriyorlar, oturdukları yerden tavsiye verip birde üzerine iyi para alıyorlar…

   Yaş ilerledikçe fikirlerin değişmesi doğru fakat bunun uzaktan yakından kişisel gelişim ile alakası yoktur. Kişisel gelişim, kişilerin kendini ekonomik, sosyal ve psikolojik anlamda geliştirmesidir. Fakat yaş ilerledikçe, özellikle ergenlik döneminden yetişkinlik dönemine kadar ki sürede fikirlerin değişmesi tamamen zihinsel, fiziksel değişim ve tecrübeler ile alakalıdır.

   Örneğin, bir çocuk için bugün yazılımcı olmak iyi bir fikir gibi görünebilir. 30 yaşına geldiğinde yazılımcı olmaya dair hiç bir girişimde bulunmaz ise hala yazılımcı olmak kendisine iyi bir fikir gibi gelebilir. Fakat atıyorum 15-20 yaşında yazılımı tecrübe eder ise, yazılım zorluğunu görür ve yazılımcı olma fikrinden vazgeçebilir. Ben 10 yaşında bilgisayara merak saldım, 30’uma geldim hala bilgisayar başındayım. Aradan geçen 20 senede ilgimde değişmedi.

   Yapılması gereken ilgi alanı testleri değil, yetenek testleridir. İlgi alanı dersen hemen hemen herkesin ilgi alanı bilgisayar, o zaman eğitim sistemi iyice tıkanır. Benim bu konuda şöyle bir çözümüm var; Lisede Anadolu lisesi diye bir şey olmamalı. Bütün liseler mesleki eğitim vermeli. Orta okul bittikten sonra her öğrenci istediği 3 mesleki bölümü seçebilmeli ve o bölümlerin sınavlarına girmeli. Sınavlar tamamen o meslek ile alakalı olmalı. Gidip de yazılımcı olmak isteyene biyoloji soruları falan sorulmamalı. Sadece yazılım ile alakalı sorular sorulmalı. Başarı sırasına göre yerleştirme yapılmalı. 3 sınavdan da başarılı olamayanlar için ek bir sınav daha yapılmalı. Tekrar o 3 bölümü seçmesine izin verilmeden başka 3 bölüm seçip tekrar o sınavlara girmeli. Bu şekilde sırf sevmediği derslerden dolayı mesleğinde başarılı olma ihtimali yüksek olan gençlerde başka meslekler seçmek zorunda kalıp harcanmazlar.

   • Dünyaya bir kere geliyoruz onuda biyoloji kimya matematik gibi bana sacma gelen seylere harciyoruz kendime aciyorum
    Hocam siz muhendismisiniz ? Yoksa kendinizmi ogrendiniz bunca seyi sahsen calismalariniz takdire şayan ?

    • Ben yazılımcıyım, yazarım, dijital pazarlamacıyım, girişimciyim, biraz SEO’cu, grafiker, rehberlikçi ve web tasarımcıyım ama mühendis değilim =)

 • Bir yazılımcı için bu söylediklerini söylemek mümkün fakat hepsinde uzman olduğunu söylemek mümkün değildir. Bir forvet oyuncusu kalecilik yapabilir, şut kurtarabilir, bir kalecide forvete gidip gol atabilir fakat bir kaleci forvette bir forvet oyuncusu kadar, bir forvet oyuncusu da kalede bir kaleci kadar başarılı olamaz. Çünkü uzmanlaştıkları, kendilerini geliştirdikleri alanlar farklıdır.

  Türkiye ‘de herhangi bir bölümün varlığı da o bölümle alakalı işlere değer verildiğinin kesinlikle göstergesi değildir. Yıllardır üniversitelerde Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü var fakat ülkemizde Astronomi ve Uzay Bilimlerine dair kayda değer hiç bir çalışma yok.

  Ülkemizde bilişime destek kayda değer seviyede değil, ki bunu bu konuda açıkladık; http://www.kodcuherif.com/turkiye-nin-bilisim-alanindaki-yeri.html

  Hal böyle olunca istediğin bölümü aç, o bölüme dair destek verilen çalışmalar yapılmadığı sürece bu tamamen hava ve cıvadan ibaret.

 • Osman Savaş Kalelihan

  Bir bilgisayar mğhendisi olsam bana c, python, gtk,qt vesaire öğretirler mi. Ben mobil veya pc de program yazmak istiyorum ama çevrem beni bilgisayar mühendiliğine iyityor. Yazılım mühendiliği ile bilgisayar mühendisliği arasında kaldım.

 • Burak Demir

  hangi üniverstlerer var istanbulda yardımcı olurmusunuz