Web Sitesi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Web Sitesi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

En merak edilen, sıkıntı yaratan konulardan biri olan neye göre belirlenir sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba ben Emirhan.. 17 yaşında Lise-3 Web Tasarım Öğrencisiyim. Sorum şu ;
-Web sitesinde nelere göre fiyat belirlenmelidir?… …Fiyat neye göre artar veya azalır?

CEVAP:

Çok güzel bir soru. Umarım bu konu vesilesiyle bir çok kişiyi web sitesi fiyatları konusunda aydınlatmış oluruz.

Web Sitesi Fiyatları Arasındaki Farkın Nedeni

Günümüzde bir kaç yöntem ile mümkün. Bunların başında hazır scritpler, ardından ise sıfırdan geliyor. Hazır scriptler ile kısa sürede resimler, içerikler yerleştirilip, müşterinin talebi doğrultusunda düzenlemeler yapmak mümkün. Fakat sıfırdan panelli yazılımlar yaklaşık 1 aydan tutun, zorluğuna göre 1 yıl civarı sürebilir.

yapan kişiler genelde ya firma değil yani freelance web sitesi kurma işini yapan kişilerdir yada firmadır ama size bir panel veriyordur, her şeyi sundukları imkanlar dahilinde kendiniz yapmanız gerekir. Aynı zamanda ucuz web sitesi yapan kişiler hep benzer özelliklerde basit siteler yaparlar. Uğraştıkları süre 1-2 günü geçmez. Yarın öbür gün web sitesinde bir değişiklik istenmesi durumunda haftalarca cevap verilmez. Hatta sabit bir mekanları olmadığı için, bir yere giderlerde ulaşamazsanız, domainin ve hostingin yıllık yenileme süresi gelir, domain ve hosting hesabı web sitesi kurma işini yapan kişide olduğu için yenileme yapılmaz ve site çöpe gider.

ucuz web sitesiBen bu zamana kadar çok fazla bu şekilde mağdur olan kişi gördüm. Dolayısıyla ucuz web sitesi yaptırmak bir çeşit kumardır. Eğer ucuz web sitesi yaptıran biri varsa, yarın öbür gün çıkan bir sorun nedeniyle boşuna ağlamasınlar. Çünkü web sitesi kurmak için 1.500 – 2.000 TL fiyat çekilmesinin nedenleri var. Bu nedenlere bakalım;

Öncelikle işini verdiğiniz kişinin yeri yurdu belli olmalı. Yani bir ofisi olup, bir şirket olmalı, ki kafasına göre yarın öbür gün kaçamasın, arandığında bulunabilsin ve herhangi bir haksızlık yaptığında dava etme hakkınız olsun.

Diğer yandan işini verdiğiniz kişi profesyonel web sitesi yapmalı. Sektöre hakim ve müşterinin beklentilerini karşılar nitelikte olmalı. Web sitesi kurmak basittir fakat profesyonel web tasarım işi yapmak kolay değildir.

Web Sitesi Fiyatları

Peki bu web sitesi fiyatları nasıl belirleniyor? Bazı kişiler 250 TL gibi ucuz web sitesi yaparken, bazı kişiler 1.500 – 2.000 TL civarı hatta daha yüksek fiyatı neye göre ve nasıl çekiyor?

Günümüzde hazır scriptler ile standart ve kaliteli web siteleri kurmak mümkün. O yüzden bir çok kaliteli firma bu yöntemi kullanabilir. Hazır script olması yapılan web sitenin kalitesiz olduğu anlamına gelmez, bu büyük bir yanılgıdır. Hazır script web sitesi kurma nedeni harcanan zamanı, dolayısıyla müşteriye çekilmesi gereken ücreti düşürmektir. Çünkü sıfırdan panelli, kaliteli web sitesi kurmak, tasarımı, kodlaması ve benzeri durumlarda 1 ay civarı sürer.

2 çalışanı, ofisi olan basit bir 1 ay boyunca sadece 1 web sitesi kurmak için uğraştığını düşünelim. Bu firma giderlerini karşılamak ve artı olarak kar edecek bir fiyata web sitesi yapmak zorunda. Çünkü şirketlerin temel amacı kar etmektir.

2 çalışan asgari ücrete bile çalışsa (asgari ücrete çalışmayı kabul eden web tasarımcı ya işi tam öğrenmemiştir yada işsizlikten bu işi yapıyor, kaçacak yer arıyordur, dolayısıyla yaptığı işten hayır gelmez ama biz kaliteli bir iş çıkaracağını düşünelim) 2 bin TL + sigorta + yemek derken bu rakam 3-4 bin civarı olur. Ofisin kirası 650 TL diyelim (daha fazladır da biz fiyatları düşük tutuyoruz) ve buna artı olarak bir sürü ofis gideri var internet, elektrik, su, aidat derken 1.000 TL ‘de oraya koyalım. Bu işin birde muhasebecisi, vergisi, reklamı ve daha ufak tefek bir sürü küçük giderler var, ona da 1.500 – 2.000 TL diyelim. E sahibi de cebine para kalmasını isteyecek, hep sağ sola para vermek için kurmadı firmayı, bağkur ödeyecek falan filan, yani onun cebine de en az 2.000 TL girmesi lazım. Topladığımızda bir firma, bütün 1 ay boyunca sadece 1 tane web sitesi ile uğraşacaksa bu rakam 10.000 TL civarına geliyor. Yani hazır şablon olmayan, sıfırdan yazılan, kaliteli bir siteye çekilmesi gereken fiyat 10.000 TL.

web tasarım firmasıBu nedenle web tasarım şirketleri gerek herkesin kullandığı hazır scriptler ile gerekse önceden hazırladıkları hazır scriptler ile web sitesi kurmak zorundalar. Dolayısıyla 2 çalışanlı basit bir şirket ayda kasasına en az 10.000 TL girecek şekilde hareket etmeli. Yani ayda 10 tane web sitesi işi alıyorsa ve 1.000 TL fiyat çekiyorsa o web sitesine 3 günden fazla süre ayırmamalı. Ayda 6 web sitesi alıyorsa 1.500 TL olması durumunda 5 gün ayırabilir, ki bu hazır script bir web sitesi kurma konusunda eklemeler, düzenlemeler ve benzeri ihtiyaçlar için gayet ideal bir zamandır.

Bir çok web tasarım firması günümüzde bu yüzden batıyor. Ben 2 ay işi yaptım, o 2 ayda 3 tane sadece yaşadığım şehirden “firmamızı müşterileri ile beraber satıyoruz” maili geldi. Çünkü bu işe dışarıdan bakıldığında “Bilgisayar başında oturup web sitesi yapacaz. Hiç bir gideri yok, akarı yok, kokarı yok.” düşüncesiyle, sanki ayda sadece 1-2 bin TL masraf olacakmış, 2 web sitesi alınsa bu gider karşılanacakmış, sonrasında alınan bütün web sitelerinden çok sağlam paralar kazanılacakmış gibi düşünülüyor. Fakat hem kazın ayağı öyle değil hemde sanıldığı gibi bir dünya müşteri gelmiyor ve müşteriler bilinçli değil. Hal böyle olunca “grafik tasarım, web tasarım, yazılım, pazarlama bilen eleman arıyoruz” gibi saçma sapan iş ilanları görüyoruz.

SONUÇ

Bu noktaya kadar yazılanlardan “freelance web tasarım yapanlar kötüdür, şirket olup web tasarım yapanlar iyidir” sonucu kesinlikle çıkarılmasın. 10 senedir bu sektörün içindeyim ve web tasarım şirketi olup çok kötü web tasarım yapanlarda gördüm, freelance ucuz web sitesi yapıp işini çok iyi yapanlarda gördüm. Fakat bu örnekler çok az, sıkıntı yaşanılan örnekler çok fazla. Bunca yıllık tecrübelerim sonucunda şu sonuca vardım; Eğer bir kişi yada bir firma ucuz web sitesi yaptırmak istiyorsa, web sitelerinin önemi konusunda hiç bir şey bilmiyordur ve web sitesini yapacak olan kişiye çok çektirecek demektir. Aynı şekilde bir kişi yada firma ucuz web sitesi yapıyorsa, yapılan web sitesi ya beş para etmezdir yada web sitesi ile ileride bir sorun çıktığında ilgilenilmez.

Hem müşteri hemde web sitesini yapacak kişinin sağlıklı iş yapması için mutlaka sözleşme yapılmalı, her şey önceden konuşulmalı ve sözleşmede belirtilmeli. Bu sayede hem müşterinin hakları hemde web sitesi yapacak olan kişinin hakları korunmalı, iki tarafta sorumluluklarını bilmeli. İki taraftan birinin sorumluluklarının dışına çıkması durumunda gerekli yaptırımlar sözleşmede belirtilmeli. Bunun olabilmesi içinde web sitesi kurma işini alan yerin firma olması gerekiyor.

Netice olarak web sitesi fiyatları belirlenirken gider, harcanan emek, zaman ve benzeri durumlara göre belirlenmelidir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı