Bir Yazılımcının Hayatını Psikolojik Olarak İnceleme#3

Bir Yazılımcının Hayatını Psikolojik Olarak İnceleme#3

Merhabalar arkadaşlar;

Bugün sizlere bilgisayar başında en çok yaşadığınız sorunları anlatmaya çalışacağım. Bu sorunlar sizlere başlı başına bir “Bela” gibi gözükse de aslında bu böyle değil. Tek sorun sadece yaptığımız şeylerin farkına varıp bu iş için çok beyin gücü sarf etmeye çalışmaktır.

Sorunlara gelecek olursak bu sorunlar;
*Uyku Problemleri
*
*
*Göz Sorunları

1.

Uykumuz bizim için ne kadar değerli ya da bu konuda biz yazılımcılar dünyası neden bu kadar az uyku ile yaşayıp bu kadar çok iş yapıp ve başarabiliyoruz diye kendi kendinize düşünüyor olmalısınız. Uyku aslında Yetişkin insanların 8, Genç insanların tam aksine 6-8 saat arası uyumaları genel olarak bilinir. Ha bunu nerden duydun diyorsan Lisede sağlık hocam öyle demişti ben onun yalancısıyım. 🙂 🙂 Aslında bunu şöyle de kanıtlayabiliriz. Bir insan bütün gün boyunca çalışır, gezer ya da fiziksel bir aktivite ile ilgilenir ve günün sonuna gelindiğinde uyuması gerekir, yani vücudunuzu ne kadar yorarsanız o kadar çok uykuya ihtiyacınız olacaktır.
Çünkü beyninizin de dinlenmesi ve onunda bazı hormonları salgılaması gereklidir. Öncelikle şöyle bir hormon var ki bu da “Melatonin” bu hormon epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerden salgılanır. Biyoritmi(sirkadyan ritm) belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. Pineolasit ışığa duyarlı olup gece 23.00 – 05.00 arasında salgılanır. Bu yüzden gece karanlık ortamda uyumanız önerilir.

Uyku ProblemleriYani gece uyurken lambanız filan açıksa kapayınız. Bu arada bu hormonun çok salgılanması ya da iyi salgılanması kansere karşı koruyucu etkisi olduğu da söylenir. Gençler bakın burada böyle yazıyor hani nereye kadar kod mod işleri? Sağlığınız söz konusu burada. Uyuyun bu saatlerde işte sonra uyanır işinize devam edersiniz. Bakın mesela ben bu yüzden anti depresan kullanmaya başladım beyin contaları yaktım ben diyor 🙂 Gelelim uyku sorunlarına;

Aslında bana göre uykuyu en fazla kaçıran şey “Çay” dır. Bu yüzden 1 demlik çayı içerim gece yatmaya gittiğimde 2 saat döner dururum. Şimdi ben böyle dedim diye çok tüketmeyin, Demir emilimini azaltıyor ve vücuttan direk atılmasını sağlıyor ona göre maazallah demirsiz kalırsınız Allah korusun. Şimdi arkadaşlar uyku problemleri içerisinde çok şey var dır. Bunlar;
*İnsomnia(Uyuyamama Hastalığı) : Uykuya dalamama ve ya uykunuzu sürdürememe.
*Uyku Apnesi: Gündüzleri aşırı uyuklama, yorgunluk, uyurken horlama ve ya soluksuz kalma
*Narkolepsi: Gündüzleri aşırı uyku eğilimi ve kısa süreli uyku ataklarıdır. (Ciddi Sıkıntı, kaynakçadan bakınız.)
*Huzursuz bacak sendromu: Bu bende var la, Böyle uyurken çorabın pijamanın dışına çıkıyor böyle oradan soğuk alıyosun sonra huzursuz oluyosun ya ha bu öyle bişi: D (Bu da ciddi sıkıntıdır. )

Şimdi yukarıda ki saydığım sorunlar uyku problemleri arasındaki bazı sorunlardır. Bu tür sorunlara sahip iseniz ya da olduğunuzu düşünüyorsanız, Nöroloji Uzmanından sıra alın bir gidip görünün. Muhtemelen Uyku araştırması yapılması istenir. Güzel bir şeydir korkmayın. Böyle her yerinize kafanıza filan elektrotlar takılıyor. Sonra sizi inceliyorlar 😀

En azından melatonin hormonu için ve beyninizin dinç kalması için günde belirli saatlerde 8 saat uyumanız çok önemlidir. Hem Debug yaparken zorlanmasınız da ha.

Uyku konusunda söylemek istediğim son bir söz daha var;
*Bu “Uyku” denilen biyolojik gereksinimi ciddiye almaz iseniz, O zaman yaşamda sizi ciddiye almaz, Sağlık konusunda önemli bir unsurdur. Biraz dikkat edin la! Uyuyun!

2. Eklem Problemleri

Her insanda anatomik olarak iskelet yapısına sahiptir. İki el, İki Kol, İki Bacak, 1 tane beyin gibi şeylerden vardır. Ve insanlarda da bir de kas denilen bir sistematik bir mekanizma vardır. İşte Beyin kasa sinyal gönderir, Kas harekete geçer, sonra görevini yapar. Açıkçası anatomi konusunda pek bir bilgim yok. İşte eklem sıkıntıları dediğimiz olay işte Mouse’u tutarken yaptığımız bilek hareketi, Klavye kullanırken sol serçe parmağını pasifleştirme, Oturma pozisyonu hakkında bir takım sorunlardan bahsedeceğim bu bölüm birazcık kısa olacak evet.

Şimdi Öncelikle bilekten başlayalım, Mouse kullanırken elimi sürekli Mouse’un üzerinde olacak ve bu yüzden bileğimiz bir süre sonra ağrımaya hatta kasları sıkıntıya sokacak oluruz. Bu yüzden en önemli unsurlardan birisi Öncelikle Mouse’un doğru bir Mouse olması, diğeri ise, Mouse Pad’ımız Hava süspansiyonlu bir Mouse Pad olması.

süspansiyonlu mouse padŞekil Şukul 1. Bileklik süspansiyonlu Mouse Pad.

Şekil 1. ‘de gördüğünüz üzere bu tür bir Mouse pad almanız sizin bileğinize yardımcı olacaktır.

*Bileğinizi sürekli aynı pozisyonda tutmanız sıkıntı olacaktır. 15-20 dakika da bir bilek egzersizi yapın Ara verin ellerinizi serbest bırakın sallayın, Çıtlatmayın çok.
*Oturma durumuna gelecek olur isek, oturduğunuz sandalye ya da koltuk için bel desteği alın derim, İmkânınız var ise boy destekli ve şu konforu yüksek koltuklardan alın.
*Yok, param pulum yok diyorsanız, Bir bel desteği bir de dik oturabileceğiniz bir sandalye yeterli olacaktır. Üstüne böyle bir de Kullanmadığınız kapüşonlu hırkanızı filan geçirdiniz mi güzel bir koltuk oldu işte.
*Mutlaka ve mutlaka dik oturun ve dik pozisyonda durun ki, Kamburluk sıkıntılarınız olmasın.
*Çalıştığınız monitörü boynunuzun da çok aşağı ve ya yukarı olmayacak şekilde, Tam karşıya bakacak şekilde, etrafınızda ki şeylerin sizi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlayın.
*Arada bir ara verin, Gözünüzü, Kıymetlinizi, Bileklerinizi bir dinlendirin emi 🙂

3. Kahve Tüketimi

Bu konuda pek fazla bir şey söylemeyeceğim çünkü ne kadar çok kahve içerseniz kendinize o kadar çok zarar verirsiniz, Günde en fazla 2 ya da 3 Bardaktan fazlası zarar bana göre. Onun dışında çayı da çok tüketmeyin. Zaten şimdi ben tüketmeyim dedim diye amatör yazılımcı arkadaşlarımız hemen ben yazılımcıyım bu benim fıtratımda var hemen ben günde 10-20 bardak içerim dersiniz. Demeyin 🙂 Bu konuda çok bir şey söylemeye gerek yok bence.

Ama uyku kaçıracak formülleri verebilirim.

*Kola + T. Kahvesi: 1 Kaşık türk kahvesi ve Kola ile karıştırıp içtiğiniz zaman uykunuz kaçabilir, Ama antidepresan vb ilaç kullananlar ya da bir sorunu olanlar denemesin sonra bana gelip senin yüzünden böyle olduk demeyin 🙂
*Nescafe Gold: 2 Kaşık Nescafe Gold koyuyorsunuz sıcak suyu ekliyorsunuz Şekersiz içiyorsunuz Uyku muyku kalmıyor 🙂
*Americano: Bundan şekersiz 1 Fincan için uyku diye bişi kalmaz. Zaten bilen biliyor.
*En zor olanı da Aklınızı kullanmak var ise kullanın yoksa zorlamayın.

Ve işte bu yazının sonuna geldik arkadaşlar, “Göz sorunları “ adlı maddenin Açıklamasını bir sonraki makale de tek bir konu olarak ele almaya karar verdim. Umarım bu yazımı da beğenir siniz. Bugsuz günler dilerim. Hoşçakalın. 🙂

Ufuk Bağcı
Ufuk Bağcı
21 / Bodrum / Öğrenci / Fotoğraf
Ufuk Bağcı Facebook Profili
Ufuk Bağcı Twitter Sayfası

Kodcu Herif 'te Bilgini ve Tecrübeni Paylaşmak İçin Tıkla

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı