Üniversite Yazılım Bölümleri

Üniversite Yazılım Bölümleri

ile ilgili soru soran bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

üniversitede yazılım ile ilgili hangi bölümler var ve bunların yazılım ile nasıl bir iletişimi var ?

CEVAP:

Üniversitede yazılım ile alakalı bölümler elbet var. Bunların bazılarında yazılım amaç iken bazılarında araç. Bunlardan ilk akla gelenleri sıralayalım.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yazılım bir amaç değil araçtır. Ağırlıklı olarak donanım ile ilgili dersler verilir. Tabi bu donanımsal derslerde yazılım ile alakalı işlerde yapılır. Bu nedenle yazılım tam anlamıyla değil işe yarayacak kadar öğrenilir.

Yazılım MühendisliğiYazılım Mühendisliği bölümünde adından da anlaşılabileceği üzere yazılım araç değil amaçtır. Bu nedenle ünivesitede yazılım öğrenmek isteyenler için en ideal bölüm yazılım mühendisliği bölümüdür. Zaten Google ‘da üniversite yazılım bölümleri diye aratırsan karşına çıkan en çok sonuç Yazılım Mühendisliği olur.

Bilgisayar Programcılığı bölümü 2 yıllık bir bölümdür. Kendini geliştirmeyip sadece okuldaki bilgilerle yazılımcı olmak zordur bu bölümde.

Bu bölümlerin yanı sıra Mekatronik Mühendisliği bölümü var. Bu bölümde de yazılımcılık amaç değil araçtır. Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve yazılım kullanılır.

SONUÇ

Ben üniversiteden mezun olalı baya oldu. O nedenle çok fazla üniversitede hangi bölümlerin olduğuna dair net fikir sahibi değilim. Etrafımda yada internette denk gelmem durumunda öğreniyorum gelişmeleri. Onun haricinde araştırmıyorum. Zaten 20 yıla yakın eğitim hayatımda sıtkım sıyrıldı sürekli değişen üniversite sisteminden.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı