TM Okuyup Yazılım Mühendisi Olmayı İstemek

TM Okuyup Yazılım Mühendisi Olmayı İstemek

TM okuyup, yazılım mühendisi olmayı düşünen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

iyi günler ben lise 3. sınıftayım aslında şu an tm bölümünü okuyorum ama aklımda her zaman bu bölüm vardı ama güvenemediğim için kararsız kaldım.Ben bilgisayar hakkında çoğu şeyi fazla bilmiyorum bu bölümü tercih etsem yazılım yapmak çok mu zor olur sıfırdan başlayıp bide maaşları ne kadar oluyor?

CEVAP:

TM Okuyup Mühendis Olmayı İstemek

Lisede Türkçe / Matematik alanında okuyup, üniversitede mühendislik bölümü yani sayısal bölüm seçmek konusunda bence iyi araştırma yapın gençler. Çünkü bizim zamanımızda, yani ben 15 sene önce lisedeyken kat sayı sistemi vardı. Bu sistemde, örneğin siz TM alanındaysanız, sayısal alanından bir bölüm okumak istemeniz durumunda puanlarınız düşüyordu.

15 senede kaç kere sistem değişti ben sayamadım ve açıkçası artık takipte etmiyorum. Fakat edindiğim bilgilere göre son sistemde TM’de okuyan birisinin sayısal bir bölüm seçmesine izin verilmiyor. Bundan yüzde yüz emin değilim, o yüzden hem iyice araştırın hemde bundan emin olan bir kardeşimiz bu konunun altına, TM alanında okuyan birisinin üniversitede sayısal bölüm seçip seçemeyeceğini teyit eden bir yorum yazarsa sevinirim.

Zor mu?

Yazılımcı Olmak Zor mu? sorusuna KodcuHerif.Com ‘un bir çok konusunda değindik. Bağlantı vermeye kalksam onlarca bağlantı verebilirim. O yüzden arama yapmanız sizin için daha faydalı olur. Yazılımcı olmak elbette kolay değil fakat imkansız da değil. Bu nedenle “yazılımcı olmak kolay değildir, zordur” sözümün “yazılımcı olmak imkansızdır” şeklinde anlaşılmasının sıkıntısını yaşamak istemiyorum.

Yazılımcı olmak için yazılım mühendisliği okumak zorunda değilsin. Kendini çeşitli kaynaklar ile geliştirebilirsin. Disiplinli ve sıkı bir çalışma ile yazılımcı olmaman için bir neden yok. Fakat bilgisayar hakkında çok fazla bir şey bilmiyor olmanda sıkıntı olarak görebileceğimiz bir unsur. Bu nedenle yazılımın dışında, bilgisayar ile alakalı bir çok konuda da araştırma yapman gerekecektir.

Yine KodcuHerif.Com ‘da sektörel sıkıntılardan ziyadesiyle bahsediyoruz. Hem tecrübe ettiklerimi paylaşıyor hemde gelen sorular vesilesi ile bu sorunu farklı bir şekilde göstermiş oluyoruz. Açıkçası sektörde ciddi bir iş sıkıntısı var. İş bulmanın zor olması gibi, çok fazla iş arayanın olması maaşların düşük olmasına neden oluyor. Hatta ben dahil bir çok yazılımcı arkadaşım, piyasada iş verenlerin sunduğu yazılımcı maaşları ve çalışma şartları nedeniyle, yazılımcı olarak çalışmaktansa garson olarak çalışmanın daha mantıklı olduğunu söylüyor.

Elbette iyi bir üniversiteden mezun olan, yazılım alanında kendisini iyi geliştirmiş yazılımcı arkadaşlar arasından, iyi şirketlerde, iyi çalışma ve maaş koşullarında çalışanlar var fakat bu genel görülen bir durum değil.

SONUÇ

Netice olarak yazılım mühendisi olmak için önünde sistemsel engeller olduğunu düşünüyorum. Bireysel olarak çalışıp yazılımcı olmak için önünde herhangi bir engel yok. Tek ihtiyacın olan şey kendini bu işe vermek ve çalışmak.

Birde bu yazıyı okuyup, yazılanların tam tersini düşünmen sana yardımcı olabilir; Bir Yazılımcı da Olmaması Gereken Özellikler

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı