SEO ‘da Kopya İçerik ve Kara Liste

SEO 'da Kopya İçerik ve Kara Liste

Bir web sitesi kuran ve siteler ile anlaşıp onların içeriklerini kendi sitesinde yayınlamayı düşünen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba Kodcu Herif. Biz iki arkadaş olarak teknoloji temalı bir blog kurmaya karar verdik. İlk başlarda yaşamamız muhtemel içerik sıkıntımızı gidermek için de 3 ayrı teknoloji haberleri yayınlayan sitelerden içeriklerini kaynak göstererek yayınlamak için izin aldık. Bu noktaya kadar herşey istediğimiz gibi gitti. Ama bizi bu noktadan sonra bizi düşündüren konu, kaynak göstererek aldığımız içerikler kopya içerik durumuna düşer mi? Google kara listesine girermiyiz?

CEVAP:

Uzun zamandır ile alakalı soru gelmiyordu, iyi oldu bu soru =)

Özgün ve Farkı

Bir web sitesinin arama motorlarında yükselmesini ve kayda değer yerlere gelmesini sağlayan unsurların en başında gelir. Yani daha önce başka bir sitede yayınlanmamış, tamamen o sitenin sahibi yada sahipleri tarafından üretilmiş içerikler Google için her daim daha değerlidir. Bir içeriğin üretilmesi ortalama 1-2 saat sürerken, o içeriğin kopyalanıp yayınlanması 1-2 dakika sürer.

Düz mantık yürütelim, eğer kopya içerik ile özgün içerik arasında hiç bir fark olmasaydı, kimse özgün içerik üretmek ile uğraşmaz, herkes bir kaynaktan içerikleri kopyala / yapıştır yaparak sitesini doldurur, dolayısıyla 1-2 saat uğraşıp 1 konu açmaktansa 10-15 konu açardı. Bu sayede sitelerini olabildiğince çok konuyla doldurup, aramalarda sık sık sitelerinin çıkmasını ve kısa sürede ciddi ziyaretçilere kavuşarak kayda değer gelirler elde ederdi. Fakat neyse ki işler bu kadar kolay değil ve emek sarf edenlerin kazandığı bir sistem var.

Kopya İçerik Cezası

Kopya İçerik CezasıGoogle kopya içerik ile sitelerini dolduranları cezalandırır. Çünkü ortada bir emek söz konusudur. Ayrıca Google sizin o siteden izin dahilinde mi yoksa izinsiz olarak mı içerikleri kopyaladığınızı bilmez. İçeriğini kopyaladığınız sitenin linkini vermenizde bir şeyi değiştirmez. Neticede bazı siteler kaynak belirtseniz dahi içeriklerinin kopyalanmasını istemeyebilir.

Diğer yandan Google her daim arama kalitesine önem vermektedir. Yani siz bir kelime arattığınızda, aradığınız kelimeye dair olabildiğince çok yararlı seçenekler sunmaya çalışır. Bu da ancak birbirinden tamamen farklı ama aradığınız kelimeye hitap eden içerikler ile olabilmesi mümkündür.

Ayrıca Google, yayınlanan bir özgün içeriği, site de değil ise kısa sürede indexler. Eğer bir site, indexlenmiş içeriği alır ve kendi sitesinde yayınlar ise, her daim o içerik ile ilgili yapılan aramalarda ilk indexlenen sitenin arkasında kalır.

Tüm bunların neticesinde, Google ‘ın özgün içeriğe ve emeğe önem verdiğini, aramalarda her daim kaliteli sonuçlar sunmayı hedeflediğini düşünecek olursak, bu kurallara ters düşen siteleri cezalandırır. Bu cezada “kara liste” dir. Yani yayınladığınız bütün içeriklerin ya indexlenmemesi yada indexlenip son sayfalarda yer alması anlamına gelir. Son sayfalarda olmak ile hiç indexlenmemek arasında da çok bir fark yoktur zaten.

SONUÇ

Netice olarak ile hiç bir yere varamazsınız gençler. İsterseniz sitenizde yüzlerce hatta binlerce içerik olsun. Google ‘da ilk sayfalarda çıkmadığınız sürece asla kayda değer bir sonuç elde edemezsiniz. Bunu yapmaya çalışan çok kişi olmuştur fakat en azından yazılı içerikler konusunda başarılı olan kişi sayısı yok denebilir. Bu işi bilen kişilerde bu nedenle ekip kurar ve özgün içerikler üretmeye çalışır. Her daim de o kişiler az yada çok bir yere varabilirler.

Kodcu Herif ‘i ilk takip edenler bilir ki, gayet büyük sitelerde makaleler yazdım. O makaleler ilk olarak o sitelerde yayınlandı. Daha sonra makaleler bana ait diye KodcuHerif.Com ‘da da yayınlama gafletinde bulundum. Her ne kadar o makaleler benim tarafımdan yazılmış olsa da KodcuHerif.Com ‘dan önce başka sitelerde yayınlandığı içerin kopya içerik olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla o makaleler asla kayda değer bir aramada hak ettiği yerde çıkmıyor. Çok şükür kara listeye düşmedik. Çünkü bile bile hata yapmaktan vazgeçtim. Vazgeçmeseydim kara listeye düşebilirdik. Zira benim tarafımdan yazılmış fakat KodcuHerif.Com ‘a eklenmemiş daha bir sürü makale var. Bu yüzden KodcuHerif.Com ‘da aylardır daha önce başka bir sitede yayınlanmamış özgün yazılar görüyorsunuz ve görmeye devam edeceksiniz.

Benim tavsiyem, madem iki arkadaşsınız, kafa kafaya verin, günde her biriniz ikişer yazı yazın. Zira teknoloji ile ilgili konu bulmak zor değil. Tek yapmanız gereken haber sitelerini açıp, bir iki ilgi çekici haber okuyup, anladıklarınızı 150-200 kelimeden az olmayacak şekilde yazmak =) Tabi SEO ‘ya dair diğer kuralları da uygulamanız gerekli. Bin tane kopyala yapıştır içerik yayınlamaktansa 100 tane özgün yazı yazarak çok daha iyi noktalara gelirsiniz 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı