Meslek Seçimi ve Yazılım İş İmkanları

Meslek Seçimi ve Yazılım İş İmkanları

Bir kardeşimizin ve yazılım ile ilgili sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi şuan lise 9. Siniftayım bilgisayar tamircisiyim bilgisayar lar ile aram iyi ama meslek seçimi sıkıntım var yazilimcilik hayalim ama iş konusu sıkıntı yani işçi çok olunca maaş azalıyor para çok olunca değerinin azalması gibi ben daha meslek seçemedim iş imkanı yüzünden eğer daha düşünmem gerekiyorsa anadolu lisesine geçicem 3 yıl daha düşünürüm iş imkanları konusunda birazcık daha derin cevap verirmisin abi

CEVAP:

Sen zaten ziyadesiyle sektörel sıkıntıların farkında gibisin. O yüzden meslek seçimi konusunda daha sağlam adımlar atacağına inanıyorum.

Yazılım İş İmkanları

ve bir yazılım işinde çalışmak ile ilgili çok fazla soru cevaplayıp baya bir makale yazdık. Sektörel sıkıntılar maalesef fazla. Bir çok isteyen yada yazılımcı olan kişiye karşılık iş imkanları bunları karşılayacak düzeyde değil maalesef.

Fakat yazılım çok  konusunda imkansız bir meslek değil. Yapmanız gereken bir diploma sahibi olmak, yazılımda kendinizi ziyadesiyle geliştirmek ve güzel bulup hayata geçirmek. Atıyorum bir muhasebeci olup mesleğiniz vesilesi ile bugün hayatınızı değiştirecek proje fikirleri bulma ve onları hayata geçirme imkanına sahip değilken, yazılımcı olup kayda değer proje fikirleri üreterek bir anda hayatınız değişebilir. Böyle ciddi bir imkan sunar fakat bu çok ciddi oranda az bir ihtimaldir.

Bu nedenle yazılımcı olmak isteyenler için sadece sektörel hareket etmemelerini, aynı zamanda proje fikirleri bularak bir şeyler üretmelerini de kesinlikle tavsiye ediyorum.

Meslek Seçimi

Meslek SeçimiMeslek seçimi konusunda ise bana göre her zaman yapılacak olan mesleğe en yakın zamanda karar vermek daha mantıklı olacaktır. Örneğin şu anda okumakta olan bir kardeşimizin, lise ve üniversite dahil daha önünde 8-9 yıllık bir eğitim hayatı varsa bu iş hayatına atılması için 10 yıl civarı bir süre anlamına gelmektedir. Bu 10 yılda ne gibi bölümlerin, ne gibi fırsatların çıkacağını kestirmek zor. Zira ben bundan 10 sene kadar önce üniversite tercihlerimi yaptığım dönemlerden bugüne bakıyorum da, bana gelen sorular arasında adını dahi duymadığım bölümlerin çıkmış olduğunu görüyorum.

Özellikle bilişim sektörü sürekli değişip geliştiği için, yarın bir teknoloji yada iş kolu çıkar ve onun ilklerinden siz olursanız çok kolay iş bulma ve para kazanma imkanına sahip olursunuz. Bu nedenle iş hayatına atılmaya mümkün olan en yakın sürede meslek seçimi yapmakta fayda var. Yani meslek seçiminin liseye gitmeden önce değil üniversiteye gitmeden önce yapılmasını tavsiye ediyorum. Tabi eğitim sisteminin hangisine daha fazla imtiyaz tanıdığını da göz önünde bulundurmak gerek.

Çünkü bu aradan geçen 4 yılda hem sektörde hemde sizin düşünce, bilgi ve yetenekleriniz de çok şeyler değişecek. Bu sayede daha doğru karar vermeye yakın olacaksınız. Mümkün olduğunca etrafınızdaki kişilerin sözlerine kulak asmayın. Zira mesleğinizi onlar değil, siz yapacaksınız. Bu nedenle yapmaktan mutlu olduğunuz mesleği seçmenizde özellikle yarar var.

SONUÇ

Bence doğru düşünen bilinçli bir kardeşimsin. Doğru yolu bulacağına inanıyorum. Eğer yazılım yada bilgisayar mühendisliğine yatkınsan bireysel anlamda, derslerini aksatmadan kendini geliştirebilirsin. Şu anda sıkıntılı fakat bundan bir 5-10 sene sonra daha mı iyi olur yoksa daha mı kötü olur önceden görüp karar vermek çok zor. Sadece tahminlerde bulunabiliriz.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı