Hem Okula Hemde Yazılım Kursuna Gitmek

Hem Okula Hemde Yazılım Kursuna Gitmek

Bir kardeşimizin okumakta olduğu okula giderken aynı zamanda yazılım kursuna gitmek ile ilgili sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Üstad iyi günler, belki hatırlayabilirsin beni mailden yazmıştım 🙂 .Lise öğrencisiyim C# bilgim orta düzeyde html ve css bilgim gayet iyi. Hocam benim şimdiden yazılım kursuna gitmemi istiyor bilindik yerler örneğin; Bilge Adam, Kariyer Mimarı vb. yerler. Bazı hocalarım ise şuan erken olduğunu üniversite sınavına odaklanmamı söylüyorlar. Ben ise hem kursla beraber ingilizce eğitimi de alarak kendimi geliştirmek istiyorum. Örneğin kurs süresi 3 ay ise 11.sınıfım bu arada kursu bitirdikten sonrada ygs-lys sınavına çalışmaya başlayarak bilgisayar mühendisliğine yönelmek gibi bir planım var. Sence nasıl olmalı?

CEVAP:

Kursa gitmek konusunda bir alternatif. Bu konuya da bir makalede değinmiştik. Buradan buyrun: Yazılım Öğrenme Kaynakları

Bende yazılım kursuna gitmiş biriyim. Fakat yazılım öğrenme konusunda bana çok ciddi bir katkı sağlamadı. Sadece Visual Studio programının, MS Sql programının ne olduğunu ve bir kaç temel konuyu öğrendim. Sonra dersler o kadar hızlı ilerledi ki yakalamakta zorlandık. Zaten hocalar işin başında söylemişlerdi “Kursa katılanların yüzde 5’i kursu bitirebiliyor” diye. Çünkü normalde 1 haftada öğrenilecek ve sindirilecek bir konuyu sana 1 derste anlatıyorlar.

Yazılım KursuBunun yanı sıra senin durumuna benzer bir şekilde üniversite sınavlarım olduğu için, kursun belli dönemlerinde sınavlara hazırlanmak ve sınavlara gitmek zorunda kaldığım için kursun bazı derslerini kaçırdım. Zaten 1 saatte bir kaç haftalık konu anlatıldığını düşünürsek, 2 hafta gidemeyince telafisi olmayan dersler kaçırmış oluyorsun. Örneğin okula hasta olduğunuz için yada başka bir nedenle gidemediğinizde o günlerde işlenen dersleri arkadaşlarınızdan aldığınız notlarla yada farklı bir şekilde telafi edebilirsiniz fakat yazılım kursu size öyle bir zaman tanımıyor. Bu durumu şöyle örnek vereyim; HTML ve CSS öğrenmek için, adam gibi üstüne düştüğünüzde harcayacağınız aşağı yukarı süre 3-4 haftadır. HTML ve CSS kursta 2 saatte anlatıldı =) Neyse ki HTML ve CSS bilerek kursa gittiğim için o konuda sıkıntı yoktu.

Ben daha önceki buna benzer soruların hemen hemen hepsinde hep aynı şeyi söylüyorum; Önce derslerinize ve okulunuza yoğunlaşın. Çünkü yazılımı istediğiniz zaman öğrenirsiniz. Fakat şu anda oturduğunuz sıralarda kaybettiklerinizi asla telafi edemezsiniz. Lisede aldığınız kötü notları, diploma notunuzu, lise bittikten sonra düzeltemezsiniz ve sizi yazılım bilginize göre değil lise diploma notunuz ve üniversiteye giriş sınavından aldığınız not ile üniversiteye alırlar. Üniversite diplomanız olmadıktan sonra ne kadar yazılım bildiğinizin de çok fazla esprisi olmaz. Çünkü şirketler sizi işe alırken üniversite diplomanıza bakarlar.

SONUÇ

Netice olarak kardeşim ben yazılım kursuna gitmeni tavsiye eden hocana değil, üniversite sınavlarına hazırlanman gereken hocalarını dinlemeni öneriyorum. Yazılım kursuna gideceksen de üniversiteyi bitirdikten sonra git. Çünkü yazılım kursuna gidiyorsan konsantre bir hayat yaşaman gerekiyor. Yani sana kursta öğretilenleri kurstan sonra sürekli tekrar etmek ve benimsemek zorundasın. Okulda dersi, derste dinleyerek ve eve gidip tekrar etmeyerek belki o dersten geçersin fakat yazılımda böyle bir şey yok. Dolayısıyla ikisini de aynı anda yürütemezsin. Hele ki hem okul, hem kurs hemde İngilizce imkansızdır. Gideceksen sadece İngilizce kursuna git.

Bilgisayar mühendisliği düşünmen güzel fakat yazılımı bugünden öğrenmek senin bilgisayar mühendisliğine gitmen için hiç bir fayda sağlamayacak. Şu anda yapman gereken ve kendin için yapabileceğin en iyi şey olabildiğince iyi bir üniversiteye girmek için üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanmak.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı