Masaüstü Bilgisayar Programı Yapıp Satmak

Masaüstü Bilgisayar Programı Yapıp Satmak

Masaüstü bilgisayar için program yapıp, ondan ile ilgili gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba kodcu abi ben erciyes üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum c# ta kendimi geliştirmeye devam ediyorum ama aklımda bir soru var ben mesela c# ile bir uygulama geliştirdiğimde bunu pazarlayabilicek miyim yoksa bunun için illa bir şirket mi göstermek gerekiyor.Ben kendim belli fiyatla satmak istersem bunu yapabilir miyim ?

CEVAP:

 Yapmak

Öncelikle düşünmemiz gereken şey günümüzde masaüstü bilgisayarlara yönelik bir programa talep olup olmayacağı. Çünkü günümüzde artık her şey mobil cihazlara yöneliyor. Kişiler artık ihtiyaçlarını mobil cihazlardaki programlar ile karşılıyor. Bu nedenle masaüstü bilgisayarlar için yapılacak bir programın benzeri mobil platformunda yapılmış olmamalı. Aynı zamanda masaüstü bilgisayarlar içinde benzer ya da çok daha kaliteli mevcut bir program olmamalı.

Günümüzde masaüstü programlara ilgi duyabilecek kesim daha çok iş dünyasıdır. Yani bir sektörün açığını ve ihtiyacını iyi yakalamalı, o açığı ve ihtiyacı giderecek bir program yapmalısınız ki talep görsün. Tabi söz konusu açık, kısa vadede mobil cihazlara yönelik yapılabilecek bir uygulama ile de giderilememeli. Çünkü mobil cihazlara yönelik bir uygulama çıktığı anda sizin programınız ne kadar güzel olursa olsun tercih edilmez. Her geçen gün mobil sektöründe hızla geliştiğini düşünecek olursak, işiniz şansa kalmış demektir.

Masaüstü Bilgisayar Programı Satmak

Masaüstü Bilgisayar Programı SatmakBu noktaya kadar yazdıklarımızı dikkate alacak olursak masaüstü bilgisayar programı alacak kişiler arasından bireysel kullanıcıları eledik. Dolayısıyla firmalara satış yapmayı düşünüyoruz diyelim. Bir firma geldi, sizin programınızı beğendi ve almak istedi. Bunun karşılığında sizden fatura isteyecektir. Çünkü harcadığı parayı gider olarak göstermesi gerekecek. Fatura kesebilmen içinde firma olman gerekecek.

Tüm bunları bir kenara bırakıp, masaüstü bilgisayar programı yapıp satışa sundun diyelim. Yani herkesin o programı almak istediğini, fatura beklemediğini varsayalım. Para kazanmak için bütün ülkeye satış yapman gerek. Sadece etrafındaki kişilerin alıp, sana elden para vermesini beklersen çok beklersin. Bu durumda ödemeler senin banka hesabına yapılacak. Banka hesabına kayda değer miktarlarda sürekli para girişi olunca bu maliyenin dikkatini çekecek. “Ülkenin çeşitli yerlerinden bu adama paralar gönderiliyor, hayırdır acaba” diyecekler ve hesabı incelemeye alacaklar. Sonra bakacaklar ki sen satış yapıyor, para kazanıyorsun, o zaman “Orada dur! Sen satış yapıyor, para kazanıyorsun. O zaman vergini vermek zorundasın. Bu zamana kadar vergisiz kazanç sağladığın içinde şu cezayı da bir zahmet ödeyiver” diyecekler. Elbette maliyenin dikkatini çekecek kadar fazla para kazanmakta kolay değil.

SONUÇ

Benim görüşüm “bir masaüstü bilgisayar programı yapayım, onu satıp para kazanayım” devri bitti. Masaüstü bilgisayar programı ağırlıklı olarak firmaya özel yapılması durumunda para kazanma şansı var. Yani bir firma gelir, “bana şöyle bir program lazım” der. Siz fiyatta anlaşırsınız, işi yapar ve teslim edersiniz. Sonra o programı başka birine satamazsınız. Onun haricinde masaüstü bilgisayara yönelik yapılan programlar büyük oranda zaman kaybına neden olur.

Tavsiyem, mobile yönelin. Mobilde herkesin ilgisini çekecek programlar geliştirmeye odaklanın. Hem pazarlama hemde para kazanma açısından çok daha şanslı ve avantajlı olursunuz 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı