Ekip Sorunu ve Projeye Vakit Ayırma

Ekip Sorunu ve Projeye Vakit Ayırma

Ekip kurma sorunundan ve projeye vakit ayırma konusunda sıkıntıları olan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Uzun zamandır takip ediyorum sizi Facebook’ta ilgimi çeken soru-cevap metinlerini okuyorum.Şu aralar aklımda takılan ve kesin bir karara varamadığım konuyu sizinle paylaşmak istedim.
11.sınıf öğrencisiyim ve okul fen lisesi oldu. Fen lisesi olduğu halde eğitim fen lisesi düzeyinde mi tartışılır.Soruma gelirsek.PHP-HTML-CSS biliyorum, yazın bir arkadaşıma onedio tarzı bir site yapalım her şeyi ben üstelenicem sen sadece bana destek ol dedim ama beni yarı yolda bırakması sonucu bu planım suya düştü.Kişiliğim gereği sanırım yanımda birileri olduğu zaman daha iyi kararlar verip daha iyi sonuçlar ortaya çıkartıyorum.Arkadaşımda bunu sağlayacaktı sadece bana destek olucaktı.O zamanlar ofpof,paylasman vs. siteler olmadığından alakamız direk onedio olucaktı şimdi ise bahsi ettiğim siteler iyi bir trafik almaktalar.Okul bu cuma bitiyor dersler orta derece teşekkür alıyorum fazla üstüne düşmediğimden.(Biraz da kendi psikolojime yenik düştüğümden çalışamıyorum.)Şu aralar r10 da dolaşırken adsense işinden iyi paralar kazandıklarını gördüm.Zamanında bu konu hakkında baya araştırma yapmıştım.Ama yanımda birileri olmadığından bu işe girmemiştim.Şimdi diyorum ki bir website açıp adsense ile para kazansam gerçekten hem ailem için maddi yük azalır hem de benim için güzel bir deneyim olur.Ama bir yandan önümüzde YGS-LYS var 2. dönem itibariyle LYS 11. sınıf kısmına başlıycam ve yazada YGS’yi bitirmeyi planlıyorum, umarım başarabilirim.Eğer website açıp onunla ilgilenirsem derslerime gereken önemi veremeyeceğimden korkuyorum. Hedefim iyi bir üniversite daha şimdilik üniversiteyi isim olarak hedeflemedim.Kendi durumuma göre eksikliklerimi tamamlıyorum. Adsense ile mantıklı insanların dikkatini çekecek içeriklerle para kazanma durumum nasıl olur ? Ve de her şeyi bırakıp üniversite sınavına mı odaklanmalıyım ?
Teşekkür Ederim.

CEVAP:

Soruya cevap olarak sadece link verecektim fakat soru, içerisinde özellikle değinilmesi gereken unsurlar barındırıyor. Sorunun özü olan Adsense ‘den para kazanma için bu konuya bakılması faydalı olacaktır; AdSense Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Ekip Sıkıntısı

Ekip SıkıntısıGünümüzde bir web sitesi kurmak kolaylaştı fakat o web sitesini kayda değer noktalara getirmek, hele ki ondan para kazanabilecek bir noktaya getirmek ziyadesiyle zorlaştı. Eskiden “içerik olsun, nasıl olursa olsun” mantığında hareket etmek yeterliyken, artık günümüzde çok daha fazla unsura dikkat etmek gerekiyor. Bunların başında kaliteli ve stabil bir web sitesi, SEO çalışması, sosyal medya yönetimi, özgünlük geliyor ve daha sayılabilecek bir çok unsur var. Tüm bu unsurları tek başına gerçekleştirmek ciddi boş zamana ihtiyaç duyuyor. Okul/iş ya da aktif sosyal hayatınız olması durumunda da bu ihtiyacı karşılamak zorlaşıyor.

Tüm bunların yanı sıra daha önce bir kaç konuda değindiğimiz gibi, sizin projenizi sahiplenecek, onun için canla başla çalışma isteğine sahip olacak kişi bulmak çok büyük sıkıntı. En az 2-3 kişiyle hayata geçirilen (istisnalar hariç) bir çok projede bir süre sonra yaprak dökümü gerçekleşiyor. Kişilerden biri mutlaka zamanla projeye olan inancını ve heyecanını yitiriyor ya da sayılabilecek yüzlerce unsurdan birinde muhakkak anlaşmazlıklar meydana gelip ortaklık bozulabiliyor. Dolayısıyla bu da bir projenin başarıya ulaşmasında ciddi engel teşkil ediyor. Eğer kaliteli, gerçekten inandığınız bir proje varsa, yapabileceğiniz şey ya her şeyi bırakıp bütün vaktinizi ve enerjinizi o projeye ayırmak ya da para karşılığında projeniz için çalışacak kişi bulmak.

Diğer bir mesele ise “vakti zamanında böyle bir proje geldi aklıma ama çeşitli nedenlerle yapamadım. Aynı projeyi başkası yaptı, adamlar parayla oynuyor. Ben yapsaydım, şimdi ben parayla oynuyor olacaktım…” gibi düşünüp boşuna üzülmeyin. Çünkü bir ve sahibini parayla oynayacak noktaya getirmesi için sadece proje fikri yeterli değildir. O projenin başarıya ulaşması için fikir dışında yapılması ve yapılmaması gereken çok fazla unsur vardır. Örneğin, Twitter 140 karakter sınırlı mikro blog sitesi olarak kuruldu. Kurulduktan sonra bir sürü üyeye sahip oldu fakat kimse aktif olarak siteyi kullanmıyor, herkes hesap açıp bir daha siteyi ziyaret etmiyordu. Bu sorunu gidermeye yönelik Twitter hesap takip tavsiyesi çözümünü buldu ve bu sayede dünyanın en büyük sosyal medya sitelerinden biri oldu. Yani Twitter aynı Twitter fakat Twitter ‘ı bugün dünyanın en büyük sosyal medya sitelerinden biri yapan şey küçücük ve önemsiz görülebilecek bir özellik. Dolayısıyla sizin vakti zamanında düşünüp yapamadığınız ve başkasının yapıp başarıya ulaştığı projeler, sizin yapmış olmanız durumunda bugün tutmuş olacağı anlamına gelmez.

Eğitim ve Proje

Eğitim ve ProjeBeğensek de beğenmesek de, sıkıntıları olsa da, her şeyden önce okul hayatına gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini söylüyoruz. Dolayısıyla her zaman birinci planda okulda başarılı olup, yüksek notların olduğu bir diplomaya sahip olmak için gerekenleri yapmak, ondan arda kalan vakitte de kendinizi geliştirmek ya da için uğraşmanız gerektiğinden bahsediyoruz. Çünkü eğitim hayatınızdan sonra kendinizi geliştirmek ya da proje yapmak için imkan bulabilirsiniz fakat tekrar okul sıralarına dönüp eğitim hayatınızdaki başarısızlığı telafi edemezsiniz.

maddesinde de değindiğimiz gibi bir proje için ciddi vakit harcamanız gerekse de, hedeflerinizi daha düşük tutarak ve olaya bakış açınızı değiştirerek basit bir proje yapıp, hobi gibi ona vakit ayırabilirsiniz. Yani başarılı bir öğrenci olmak için sürekli kafanızı kitaplardan kaldırmadan ders çalışmak gerekmiyor. Derslerden kalan vakitte elbette oyun oynayıp, arkadaşlarla dışarıda takılıp, sosyal medyada vakit geçirip, dizi/film izleyip biraz olsun rahatlamakta gerekiyor. İşte bu rahatlama ihtiyacınızı bu unsurlar ile değil, bir projeyle uğraşarak da giderebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey o projeye para getirecek gözüyle bakmamak ve onu bir iş değil hobi olarak görmek. Her gün o projeye 2 saat vakit ayırsanız, gün gelir azda olsa size bir gelir getirmeye başlar.

SONUÇ

Netice olarak bulunduğun şartlarda senin için en ideali öncelikli olarak derslerine ağırlık vermek. Güzel bir diplomaya sahip olmak için gereken ne ise onu yap. Ailenin üstündeki maddi yükü azaltmayı düşünmen çok güzel fakat hiç şüphesiz ki ailenin senden beklentisi onların üstünden maddi yükü azaltman değil, güzel notlara sahip olman. R10’daki örneklere de aldanma. Çoğu Adsense ‘den para kazanan kişi web sitelerine hem ciddi zaman ayırıyor hem bu alanda tecrübeliler hemde ciddi yatırım yapıyorlar. Sitesiyle doğru düzgün ilgilenmeyip, yatırım yapmayıp, adam gibi para kazanan birisini zor bulursun. Dolayısıyla sen önce derslerinle ilgilen, derslerinden kalan vakit ile de maddi beklentiler içine girmeden hobi olarak bir proje ile uğraş 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı