Linux ‘a Alışmak Fayda Sağlar mı?

Linux 'a Alışmak Fayda Sağlar mı?

düşünen kardeşimizin şimdiden Linux ‘a alışıp alışmaması gerektiğine dair sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Hocam öncelikle merhaba. Ben yazılım mühendisliği istiyorum üniversite sınavına ikinci kere hazırlanıyorum. C++ ve C# konusunda temelin bir tık üzeri bilgi birikimim var. Etrafımdaki çoğu yazılımcıların “Linux’a geç şimdiden elin alışsın sen yazılımcı olacaksın Windows’u kullanacağını mı sanıyorsun? Hem elin alışır hem de GNU var mis gibi açık kaynak kodlu programlar daha ne olsun! Acilen geçmen lazım” gibi öneriler aldığım için Linux Kali kurdum şuan da python çalışıyorum sizce bu doğru bir karar mıdır?

CEVAP:

İşletim Sistemleri

Bir işletim sisteminden beklenen 3 temel unsur vardır; Kullanıcı dostlu olması, hız ve güvenlik. Windows ‘un dünyanın en popüler olmasında hiç şüphesiz kullanıcı dostu olmasının ve pazarlama şeklinin payı çok büyük. Fakat kullanıcı dostu olmak aynı zamanda hız ve güvenlik açısından da sorunların yaşanmasına neden oluyor.

Linux bu açıdan geliştiriciler için daha cazip geliyor. Çünkü daha hızlı ve güvenli olarak kabul ediliyor. Kullanıcı dostu olup olmaması ise göreceli bir kavram çünkü herkes alıştığı işletim sistemini daha kolay ve kullanıcı dostu olarak görmektedir.

işletim sistemiGeçmişten günümüze yazılım geliştirmek için süre gelen bir Linux kullanma alışkanlığı var. Fakat günümüzde artık donanım alanında ciddi gelişmelerde söz konusu. Bundan 20 yıl önce 32 MB Ram, 4 GB harddisk kullanılırken artık 4-8 GB Ram, Terabyte kapasiteye sahip harddiskli bilgisayarlar kullanılıyor. Hız ve kapasite açısından eskiye nazaran ciddi bir ilerleme sağlanmış durumda. Dolayısıyla yazılım geliştirmek içinde kullanılacak olan işletim sistemi tercihi bana göre çokta hayati öneme sahip değil. Elbette yazılım geliştirmek için bir işletim sisteminin diğerine nazaran avantajları var fakat belli bir için belli bir işletim sistemini kullanma zorunluluğu yok.

Yazılım İçin Linux Kullanmak

Etrafındaki yazılımcıların “Windows ‘u kullanacağını mı sanıyorsun…” demeleri biraz yanlış olmuş. Çünkü bu zamana kadar çalıştığım yazılım işlerinde, yazılım geliştirmek için Linux ‘u tercih eden arkadaşlar olduğu gibi Windows ‘u tercih eden arkadaşlar da var. Örneğin ben Windows işletim sistemiyle azda olsa Python, C++, Java kodları ile uğraştım. Hele ki C# söz konusu olduğunda Windows ‘un kullanılması çok daha önem kazanıyor çünkü C#, Windows ‘un sahibi Microsoft tarafından geliştirilen bir yazılım dili. Dolayısıyla Windows ‘ta geliştirmek çok daha fazla avantajlar barındırıyor.

SONUÇ

Açıkçası kulaktan dolma bilgiler ile kesin olmayan bir şey için kesinmiş gibi hareket etmek çokta sağlıklı olmayabilir. Benim tavsiyem öncelikli olarak derslerine odaklanman. Ondan sonra yazılım mühendisliğini tercih edersin. Eğer kazanırsan, kazandığın üniversitede yazılım mühendisliği ile alakalı olan kişilerden bilgi almaya çalış. Linux mu kullanıyorlar, Windows mu kullanıyorlar, hangi yazılım dilleri görülüyor, bunları öğren. Bu bilgilerin neticesinde Linux ‘a alışmaya ve o yazılım dillerini öğrenmeye başlarsın.

Elbette Linux ‘a alışmanın herhangi bir yazılım dili öğrenmeye başlamanın sana zararı olmaz. Fakat amaç gelecekte kullanılacağını düşündüğün işletim sistemini ve yazılım dilini şimdiden öğrenmeye başlayarak, gelecekte sıkıntı çekememek ise, o zaman öncelikli olarak o işletim sistemini ve yazılım dilini kullanılacağından emin olman gerekir =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı