Kitap Çalışması ile İlgili En Son Gelişmeler

Kitap Çalışması ile İlgili En Son Gelişmeler

Bir buçuk yıl önce duyurusunu yaptığımız, bir buçuk ay önce yazılma sürecini tamamladığımız ve bu bir buçuk aylık süre zarfında basımı için pek çok çalışma gerçekleştirdiğimiz “” adlı kitap çalışması için son düzlüğe girdik. Bu vesileyle tasarımı, çıkış tarihi, fiyatı, sipariş kanalları ve diğer konular netleşti. İşte kitap çalışması ile ilgili son gelişmeler.

Kitabın Çıkış Tarihi

Kitabın çıkış tarihi olarak en geç aralık sonunu düşünüyorduk. Fakat kitabı basacak olan matbaa ile görüşmemiz neticesinde her şeyin son derece iyi olduğu, hiç bir değişiklik yapılmasına gerek olmadığı bilgisini aldık. Dolayısıyla kitap bu ay, yani kasım ayı sonunda çıkıyor. Tahmini çıkış tarihi ise en geç 21 Kasım.

Kapak Tasarımı

Kapak TasarımıKitabın önceki kapak tasarımı açıkçası çokta fazla içimize sinmiyor, içerisinde yer alan yazıların kalitesini yansıtmıyordu. Bundan içten içe rahatsızdık fakat yapılması gereken çok fazla şey olması nedeniyle kapak tasarımı için ekstra uğraşmak konusunda elden çokta fazla bir şey gelmiyordu.

Bu zamana kadar karşılıksız binlerce kişiye yardımcı olmamız boşa yapılmış iyilikler değilmiş. Zira kapak tasarımı için kara kara düşünürken son derece profesyonel çalışmalar yapan Burkay Şahin DOĞAN adlı tasarımcı arkadaşımız bizimle iletişime geçti ve kapak tasarımını yapmak istediğini belirtti. Kısa sürede birbirinden profesyonel ve özverili çalışmalar yaptı. Kitabın içeriğini en iyi şekilde anlatan çalışmasını “Bilinmeyen Bilişim” kitabının kapak tasarımı olarak seçtik. Kendisine özverili ve profesyonel çalışmalarından dolayı ne kadar teşekkür etsek asla yeterli olmaz.

Ayrıca kendisi 20 yıldır tasarım işi ile uğraşan, ödüllü ve profesyonel bir tasarımcı olduğu için, kitapta yer alan tasarımcı olmaya dair yazıyı okumasını istedim. Okumasının ardından çok beğendiğini ve hislerine tercüman olan bir yazı olduğunu belirtmesi de ayrıca mutlu etti =) Ayrıca kendisi de engin tasarım bilgisi vesilesi ile yazıya dair küçük dokunuşlar yaptı.

Kitabın Fiyatı

Piyasada normal şartlarda bu niteliğe sahip kitaplar 20-25 TL civarında satılıyor. Hatta kitabın arka kapağında 25 TL diye fiyat verdik fakat ilk etapta 14,90 TL ile satışa çıkacak. 14,90 TL fiyatı ise 250 adet kontenjan ile sınırlı. 250 adedin ardından fiyat yükselecek.

Kitap çıkana kadar ön sipariş verenler kontenjan sınırı aşılsa dahi 14,90 TL ‘ye alabilecek. Henüz tanıtım yapmamış olmamıza rağmen yaklaşık 100 adet ön sipariş aldık. Eğer düşük fiyatlı almak istiyorsanız kitap çıkana kadar ön siparişi bu linkten verebilirsiniz; http://www.kodcuherif.com/kitap-on-siparis

Satış Kanalları

Kitaba sahip olmak isteyenler HediyeGerek.Com, N11.Com ve GittiGidiyor.Com ‘dan satın alabilecekler. Ayrıca 250 adet kontenjan sınırını geçtikten sonra kapıda ödeme ile de alma imkanı sunacağız. İlk etapta D&R, idefix, kitap yurdu gibi kitap satan kanallardan satışa çıkarmayacağız. Onunda nedenini ileride kitap yazmaya ve yazarlığa dair yazılacak olan makalelerde açıklarız.

Tavsiye Verenler

1 buçuk sene önce ilk kez kitap yazılacağını duyurmuş ve kitabın okurların verdiği konu başlığı tavsiyeleri ile yazılacağını belirtmiştik. Bu süre zarfında birbirinden değerli yaklaşık 200 konu başlığı tavsiyesi geldi. Bu tavsiyelerden kitabın ana temasına uyan 25 tanesini seçtik. Tavsiyesi seçilen ve kitapta isminin yazılmasına onay veren arkadaşların isimleri kitabın ilk sayfalarında yer alan teşekkür bölümüne yazıldı. İzin vermeyen 2 arkadaşımızın ismi yazılmadı.

Verdiği konu başlığı tavsiyesi kitap için seçilen arkadaşların isimleri;

Furkan BEKTAŞ, Ahmetcan DUMAN, Berkin AKKAYA, Halil ARIK, Ahmet ÖZÇAKMAK, Harun MISIRLI, Umut Emir GÖRÜR, Cafer ULUÇ, Hakan ÇAVDAR, Cihan SARIKUŞ, Emre BAŞKALE, Burak ÜNAL, Müjdat GÖKÇELİK, Arda EĞRİDERE, Hüseyin BAYDEMİR, Selin GÜNEŞ, Yasir SEYREK, Furkan Doğancan BAYTEMUR, Ümit KENGİL, Tolga UÇAR, Mert Can FIRAT, Cengizhan PATAN, Mustafa Can GÖRÜCÜ, isminin yayınlanmasını istemeyen E.K. ve B.

Tavsiyesi seçilenlere kitabı imzalı olarak hediye edeceğimizi belirtmiştik. Bu nedenle listede ismi yer alan arkadaşlarımızın, tavsiye verirken belirttikleri mail adreslerine, kitabı gönderebilmemiz için mail gönderdik. Maillerini kontrol edebilirler. Burada adı yer alan ve maili ulaşmayan arkadaşlar iletişim sayfasından iletişime geçebilirler.

Kitap için tavsiye veren ve tavsiyesi kitapta yer almayan arkadaşlarında üzülmesini istemeyiz. Zira her bir tavsiye çok değerliydi. Fakat hem sayfa sayısı hemde ana tema nedeniyle yazmak ve kitapta yer vermek istediğimiz pek çok tavsiyeye yer veremedik. Tavsiyesi kitapta yer almayan arkadaşlar içinde umarız ki ilerleyen zamanda bir güzellik yapabiliriz.

Diğer Gelişmeler

Kitabın sayfa sayısı için, kitabın yazılma sürecini bitirdiğimizi belirttiğimiz dönemde 180 demiştik. Fakat tekrar okumamız vesilesiyle bazı değişiklikler ve eklemeler yapıldı. Bu nedenle kitabın şu anda net sayfa sayısı 200.

Kitabın çıkacak olması vesilesiyle arka arkaya gelişmeler olacak. Söz konusu gelişmelerin başında da kitap çalışması nedeniyle uzun zamandır ilgilenmek isteyip de ilgilenemediğimiz KodcuHerif.Com ‘u eskisi gibi her gün birbirinden faydalı makaleler yayınlanan site haline getirmek var. Bunun yanı sıra yeni özellikler kazandıracağız. Ayrıca uzun zamandır beklenen ve merak edilen konuları çözüme kavuşturacağız.

Kitabın yazılma sürecinin bittiğini belirttikten sonra herhangi bir tanıtım yapmamış olmamıza rağmen gelen ilgi ve destek talepleri bizi çok mutlu etti. Bu zamana kadar yazılan yüzlerce makalenin buna vesile olduğu ve kitapla beraber söz konusu ilginin artacağı aşikar. Dolayısıyla henüz birinci kitabı satışa çıkarmadan, inceden ikinci kitabın yazılmasını düşünmeye başladığımızın müjdesini şimdiden verelim =)

Tabi birinci kitabın çıkması, kitap için yapılacak başka hiç bir şey olmadığı anlamına gelmiyor. Kitap çıktıktan sonra da, kitap için çalışmalar yapılacak. Dolayısıyla her şey yolunda giderse tahminen önümüzdeki yaz ikinci kitabın yazılma sürecine başlanabilir. Bu konu netlik kazandığı zaman duyurusunu yapacağız =)

SONUÇ

Dile kolay, 1 buçuk yıllık emek harcadık. Bu zamana kadar kitabın bu noktaya gelmesinde maddi manevi desteği olan herkese sonsuz teşekkürler. Kitabı her ne kadar tek bir kişi yazmış olsa da, arkasında dolaylı yoldan emeği geçen çok fazla kişi var. Dolayısıyla bu kitap sadece benim değil, ‘i seven, takip eden, destekleyen herkesin eseri =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı