Türkiye ‘de Gençler En Çok Bu 5 Sektörde Çalışmak İstiyor

Türkiye 'en çok çalışmak istenilende Gençler En Çok Bu 5 Sektörde Çalışmak İstiyor

Ülkemizde iş bulmak ciddi bir mesele. Hal böyleyken kişilerin istediği işi yapmaması çok daha ciddi bir mesele. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye ‘de gençler en çok bu 5 sektörde çalışmak istiyor.

Türkiye ‘nin popüler kariyer sitelerinden biri olan kariyer.net ‘in yaptığı araştırma Türkiye ‘deki gençlerin en çok çalışmak istediği 5 sektörü belirlemiş. Anket 300 binden fazla kişinin online katılımı ile gerçekleşmiş. 5 sektöre geçmeden önce ankette yer alan ve gençlerin cevap verdiği sorulara göz fırlatalım.

Kariyerinizde İstediğiniz Yerde misiniz?

Ankette yer alan sorulardan biri “kariyerinizde istediğiniz yerde misiniz?” sorusu. Bu soruya cevap verenlerin yüzde 91 ‘i kariyerlerinde hayal ettikleri noktada olmadıklarını belirtiyor.

Her ne kadar yüzde 91 ‘i kariyerinde arzu ettiği noktada olmadığını belirtse de, yüzde 61 ‘i bugün tekrar işe başlama şansları olsa yine aynı mesleği tercih edeceklerini belirtiyor. Buradan çıkacak sonuç, yüzde 61 mesleğinden memnun fakat mesleğinde daha iyi bir pozisyonda ve daha iyi maaş koşullarında olmak istediği görülüyor.

Kariyer Değiştirme Nedeniniz Ne Olur?

Ankete katılan katılımcılara sorulan “kariyer değiştirme nedeniniz ne olur?” sorusuna cevap olarak yüzde 58 ‘i “kariyerinde hedeflediği gibi ilerleyememek” cevabını vermiş. Yüzde 25 ‘i ise “yeterli kazanç sağlayamamak” yanıtını verirken, yüzde 6 ‘sı “ulaşım zorluğu“, diğer yüzde 6 ‘sı “çalışma saatlerinin uzunluğu” ve yüzde 5′ i “çalışma arkadaşları ile anlaşmazlıklar” cevabı vermiş.

Hangisi?

En Kazançlı MeslekAnkette yer alan bir diğer soru ise “en kazançlı meslek hangisi?” sorusu. Katılımcıların yüzde 33’üne göre en çok para kazanan meslek sahipleri “Deniz ve hava yolları çalışanları“. Yüzde 28 ‘lik kesim “doktorlar ve avukatlar” cevabını vermiş. “Bilişim ve bilgi sistemleri çalışanları” en çok parayı kazanıyor diyenler ise yüzde 14. “Finans ve ekonomi çalışanları” diyen yüzde 13 ‘lük kesimi, yüzde 12 ile “mimar ve mühendis” diyenler takip ediyor.

Ankette “hangi meslekte iş bulmak kolay?” sorusuna cevap verenlerin yüzde 61 gibi büyük bir kesimi “satış” alanında iş bulmanın kolay olduğunu söylüyor. İş bulmanın en kolay olduğu düşünülen diğer meslek ise “mühendislik“. Yüzde 15 ise “muhasebe” alanında iş bulmanın kolay olduğunu düşünüyor.

Satış alanında iş bulmanın kolay olduğunu düşünen yüzde 61 gibi ciddi bir kesim olsa da, yüzde 59 ‘luk kesim satış alanında çalışmanın çok zor olduğunu söylüyor. Çünkü ikna kabiliyeti gerektiren, yeri geldiğinde yaz sıcağı, kış soğuğu demeden dışarıda koşturma durumunda kalınan, her ay kendilerine konulan hedefleri tutturma baskısı yaşanan meslek olması söz konu mesleği fazlasıyla zorlaştırıyor.

Hangi Meslekte Çalışmak İstersiniz?

En çok çalışmak istenilenYazının ana konusu olan “hangi meslekte çalışmak istersiniz?” sorusuna gelelim. Aslında sonuçlar büyük oranda KodcuHerif.Com ‘a hitap ediyor. Zira en çok çalışmak istenilen 5 meslekten 4 ‘ü KodcuHerif.Com ‘da sıklıkla yer verilen konular. Dolayısıyla gençlerin en çok çalışmak istediği mesleklere yönelik bilgilendirici bir site olmak inceden bir mutluluk sahibi olmamızı sağladı =)

Gençlerin en çok çalışmak istediği meslekler arasında 5. sırada “yazarlık” geliyor. Gençlerin yüzde 9’luk bir kesimi yazar olmak istiyor. KodcuHerif.Com ‘da yazarlığa dair çok fazla makale yayınlamamış olsak da, yakın bir zamanda blog, kitap yazarlığı, içerik yönetimi gibi konulara da göz fırlatmaya başlayacağız =)

En çok çalışmak istenilen 4. meslek ise tam anlamıyla KodcuHerif.Com ‘a hitap ediyor. Zira gençlerin yüzde 14 ‘ü “yazılımcı olmak” istiyor. Yazılımcı olmak konusunda yayınladığımız pek çok makale ve soru & cevaptan KodcuHerif.Com takipçileri faydalanabilir.

Yüzde 17 ile turizm cenneti ülkemizde en çok çalışılmak istenilen meslek “turizm“. Tabi mevsimlik olması, çalışma şartları nedeniyle birde turizmcilere sormak gerek…

Listenin 2. sırasında katılımcıların yüzde 20 oranında tercih ettiği meslek “tasarım“.

Ankete katılanların yüzde 40 ‘ının en çok yapmak istediği meslek medya, iletişim ve teknoloji. Zaten medya, iletişim ve teknoloji, turizm hariç diğer alanlara hitap ettiğinden genel bir alan olarak kabul edilebilir.

Dikkat Çeken Nokta

Anket sonuçlarında dikkat çeken nokta, kişiler iş bulmanın en kolay olduğu ya da en çok para kazanıldığını düşündüğü mesleği değil, hayallerindeki mesleği yapmak istiyor. Sanırım Konfüçyus ‘ün “eğer sevdiğiniz mesleği yaparsanız, bir gün bile çalışmamış olursunuz” sözü yerini bulmuş =) Tabi KodcuHerif.Com olarak her daim söylediğimiz “bir mesleği sevdiğiniz için yapın. Ancak o zaman o meslekte başarılı olabilirsiniz” sözünü de unutmamak gerek 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı