HTML ve PHP ile İlgili Merak Edilenler

HTML ve PHP ile İlgili Merak Edilenler

HTML ve PHP kullanımı ile ilgili gelen bir soruya cevap veriyoruz. Bu soru vesilesiyle PHP ile HTML arasındaki fark nedir?, HTML bilen biri PHP, PHP bilen biri HTML’yi yapabilir mi?, HTML’de, PHP’de çalıştırılabilir mi? gibi soruların cevaplarına bakacağız.

Öncelikle Merhaba KodçuHerif. Soru sormak hep isterim, yazılım alanında öğrenmek istediğim sayısız şey var ancak şimdiden temel bir soru ile başlayayım dedim.

Şimdi PHP ile HTML arasındaki fark nedir? HTML bilen biri PHP, PHP bilen biri HTML’yi yapabilir mi? Bunlar arasındaki fark nedir? PHP Kodları HTML’de, HTML kodları PHP’de çalıştırılabilir mi?

Sürekli sordum umarım merakımı mazur görürsünüz. Web derslerimde sürekli bir şeyler yapmak istiyorum, yaptığım çalışmaları geliştirmek istiyorum ancak sürekli “HTML’de bunlar olmaz, PHP bilmelisin, Java bilmelisin” diyorlar. Java’ya değinmeyeceğim, sizden ricam HTML ile PHP hakkında sorduklarımı cevaplamanız.

Umarım yanlışım yoktur, hatam varsa affola…

Estağfurullah kardeşim, bir hatan yok. Senin gibi efendi kardeşlerimin başımın üstünde yeri var =) Geçelim sorduğun soruların cevaplarına.

Özetle PHP dinamik, HTML statik kodlama dilleridir. Basit anlatmak gerekirse, sen PHP ile çarpma toplama, bölme gibi yada veri tabanına kayıt girme, silme, düzenleme, listeleme gibi işlemler yapabiliyorken bu tarz dinamik işlemleri HTML ile yapamazsın.

PHP ‘yi beyin olarak düşünecek olursak HTML içinde kafa tası dememiz doğru olur yada PHP bir vücut ise HTML ‘de elbisedir. Dolayısıyla HTML ağırlıklı olarak web sitesinin görselliği ile ilgili kodlama dilidir. Resimlerin boyutları,sitenin rengi, yapısı gibi konular HTML ve CSS ile ilgili konulardır.

PHP ve HTML Kodları Birlikte Çalışır mı?

PHP Kodlarıİkisi de birbiri olmadan çalışabilir. Fakat PHP ‘siz bir HTML sitede dinamik işlemler yapamazsın, HTML ‘siz bir PHP sitede görsel olarak çok kalitesiz ve düzensiz bir siteye sahip olursun. Dinamik bir site yapmak istiyorsan PHP, görsel anlamda düzgün bir site yapmak istiyorsan HTML ve CSS bilmen gerekiyor.

Dolayısıyla PHP ve HTML kodları birlikte çalışır hatta HTML’siz bir PHP site düşünülemez.

HTML Bilen PHP, PHP Bilen HTML Yapabilir mi?

PHP bilen mutlaka HTML biliyor olması gerekmektedir. Yoksa PHP bilgisinin ekmeğini tam anlamıyla yiyemez. , PHP öğrenmekten daha kolaydır. Diğer yandan HTML bilen biri kesinlikle yada çok rahat PHP öğrenebilir diye de bir şey yoktur.

SONUÇ

Netice olarak ile ilgili web sitesi yapmak isteyen biriyseniz kesinlikle CSS ve HTML öğrenmek zorundasınız. Aynı zamanda My Sql Veri tabanını bilmenizde zorunlu durumlardan biridir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı